Zapobiec nadwadze

Polacy borykają się z problemem nadwagi – według danych Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) zbyt dużą masę ciała ma już co druga dorosła osoba w Polsce. Warto przyjrzeć się statystykom, tym bardziej, że w październiku obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

mamy-kota-na-punkcie-mleka_1200x90024 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Według statystyk opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, zbyt dużą masę ciała ma już 62 proc. dorosłych mężczyzn i 46 proc. kobiet. Proporcja masy ciała do wzrostu kwalifikuje częściej niż co szóstego  mężczyznę i co siódmą kobietę do kategorii osób otyłych.  Czym jest otyłość?  Najprostsza definicja mówi, że jest to zaburzenie stanu odżywienia, wynikające z przyjmowania większej ilości energii w pożywieniu, niż wynosi jej zużycie.

Jak powszechnie wiadomo, zbyt duża liczba kilogramów to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim schorzenie zwiększające ryzyko rozwoju chorób przewodu pokarmowego, układu krążenia oraz nowotworów.

Zmniejszenie wagi to bardzo trudna praca, ale wykonalna. Trzeba tylko podjąć decyzję i być konsekwentnym, a dieta powinna pójść w parze z wysiłkiem fizycznym.

Nie od dziś jednak wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc spojrzeć na nasze codzienne menu, chociażby pod kątem doboru produktów. Spójrzmy, ile w nich jest składników odżywczych i jednocześnie niskokalorycznych, czyli przetworów mlecznych i mleka.

Mleko zawiera białko (podstawowy element budulcowy organizmu ludzkiego), lipidy (które zabezpieczają skórę przed odparowaniem wody i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, chłód, promieniowanie słoneczne), nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń (podstawowy budulec kości i zębów), a także witaminy: A, B 12, C, D, E, K, PP oraz witaminy z grupy B oraz fosfor, magnez i potas.

Wapń zawarty w mleku zwiększa wydzielanie enzymu odpowiadającego, m.in. za spalanie tłuszczu, czyli dieta bogata w wapń, hamując apetyt, pomaga schudnąć. Naukowcy twierdzą, że szklanka mleka na śniadanie, zamiast soku, pozwala zjeść mniej kalorii w ciągu całego dnia.

Jeśli jednak ktoś nie toleruje laktozy, to też ma świetne produkty do dyspozycji, chociażby kefir. Ten mleczny napój stymuluje metabolizm i wspomaga perystaltykę jelit, czego efektem jest spalanie tkanki tłuszczowej, oczyszczenie organizmu z toksyn oraz innych, zbędnych, produktów przemiany materii. Probiotyki zawarte w kefirze przywracają naturalną florę w jelitach. Podobne właściwości mają jogurt i maślanka.

Przy zdrowym odżywianiu warto też pamiętać o twarogu, gdyż ma bardzo małą kaloryczność – ser chudy ma 99 kcal/100g przy całym bogactwie witamin i składników mineralnych.

Warto sięgać po te produkty nie tylko w Dniu Walki z Otyłością.

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.