Zalecenia i przeciwwskazania dla wkładki domacicznej

Aktualny rozwój medycyny przyniósł wiele nowatorskich rozwiązań antykoncepcyjnych. Wiele z nich, tak jak wkładka domaciczna jest bardzo wygodnych i praktycznych, jednak aby z nich skorzystać trzeba znać kilka podstawowych zasad.

 

Czym jest wkładka domaciczna?

Tak zwana spirala, to jedna z najbardziej nowatorskich metod antykoncepcji. W kontekście wygody użytkowania może rywalizować z tabletkami antykoncepcyjnymi, które są jedną z najchętniej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Wkładka domaciczna jest wykonana z plastiku, który umiejscawia się w pochwie. Jej budowa jest taka, że sam zabieg wkładania spirali nie powinien być bolesny, a samo noszenie jej nie sprawia kobiecie żadnego dyskomfortu. Jej działanie polega na tym, że blokuje ona ruch plemników co sprawia, że zarodek nie będzie w stanie się skutecznie zagnieździć. Oczywiście sam proces zakładania spirali musi być poprzedzony zakrojonymi na szeroką skalę badaniami, które są przeprowadzanie pod kontrolą ginekologa.

 

Wkładka domaciczna i jej rodzaje

Na rynku istnieje kilka typów spirali. Najbardziej podstawowe z nich bazują na mechanicznej prewencji, która sprowadza się do zablokowanie zarodka, co skutecznie uniemożliwia zajście w ciążę. Jednak zaawansowana wkładka domaciczna posiada na swoje powierzchni niewielkie ilości metali lub określone hormony. W przypadku zastosowania metali, są to przeważnie jony srebra, które uniemożliwiają skuteczny metabolizm glukozy, co z kolei przekłada się na uniemożliwienie rozwoju zarodka. Podobnie działają hormony. Najczęściej stosuje się pochodne progesteronu, które również skutecznie blokują plemniki.

 

Wkładki domaciczne a skutki uboczne

Samo zakładanie wkładek domacicznych przeprowadzane jest przez lekarza, który wcześniej za pomocą badania USG sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania tego typu metody. Jeśli ginekolog upewni się, że pacjentka nie jest w ciąży, nie ma przeciwwskazań anatomicznych oraz nie cierpi na anemię, która zdecydowanie wyklucza zastosowanie spirali, zakłada wkładkę domaciczną, która noszona jest przez kilka miesięcy.

 

Skutkami ubocznymi mogą być nieco bardziej obfite krwawienia podczas miesiączki, upławy lub nawet omdlenia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Skuteczność spirali

Trzeba pamiętać, że wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami wenerycznymi, natomiast skuteczność antykoncepcji jest na bardzo wysokim poziomie i jest zaliczana do jednej z najbardziej skutecznych metod.