Wiosenne przesilenie, czyli jak walczyć z przewlekłym zmęczeniem
Choć wiosna kojarzy się z przyjemną aurą, częste zmiany warunków pogodowych i gwałtowne wahania ciśnienia mogą skutkować złym samopoczuciem. Przewlekłe zmęczenie, obniżenie koncentracji i senność to problemy, które dotykają wielu z nas. Jak możemy wspomagać organizm w walce z sezonowym osłabieniem?
Więcej słońca, ale również deszcz, nieprzyjemny wiatr i burze – wiosenna aura to trudny czas dla zmęczonego zimą organizmu. Ekspozycja na takie wahania pogodowe nie ułatwia odzyskania formy. Przyjmuje się więc, że przyzwyczajenie do zmiany warunków atmosferycznych może potrwać nawet kilka tygodni. Ostatnie badania dowodzą, że stan potoczne nazywany „wiosennym przesileniem” ma związek z nadprodukcją serotoniny, znanej także jako „hormon szczęścia”. Jej nadmierna ilość w organizmie, powoduje odwrotny skutek, czego wynikiem jest ogólne osłabienie. Z uwagi na brak skutecznych środków przeciwdziałania takim przypadłościom, jedynym rozwiązaniem jest przeczekanie trudnego etapu. Dolegliwości ustąpią, gdy poziom hormonów sam się ustabilizuje. Zdrowy styl życia, odpowiednia ilość snu i bogata w witaminy dieta z pewnością pomogą jednak poprawić ogólną kondycję organizmu. W codziennej walce z przewlekłym zmęczeniem, naturalnymi sprzymierzeńcami będą także pobudzające napoje, takie jak kawa i herbata. Jak je przyrządzić, by skutecznie zmotywować organizm do działania?
Kawa kontra senność
Kawa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na pobudzenie, znanym z pozytywnego wpływu na samopoczucie, koncentrację i usprawnienie procesów intelektualnych. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków, które różnią się aromatem, intensywnością smaku, a także siłą działania. Jaki rodzaj mieszanki wybrać, by najskuteczniej walczyć z nastającym po zimie osłabieniem? – Choć za najpopularniejszy gatunek uznaje się Arabikę, to Robusta wyróżnia się wyższym poziomem kofeiny – wahającym się od 1,7 do 4% – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Na bazie kompozycji zawierającej tego rodzaju ziarna zaparzymy wyrazistą w smaku kawę o intensywnym zapachu, gęstej konsystencji i widocznej cremie. Z tego powodu, przy tworzeniu mieszanek polecanych do przyrządzania esencjonalnego espresso wykorzystuje się gwarantujące zbalansowany smak zestawienie Arabiki i Robusty – dodaje ekspert. Warto pamiętać, że zalecana dzienna dawka kofeiny to 300 miligramów. Zawierająca pobudzający związek kawa doskonale sprawdzi się zarówno podczas odprężającej przerwy w ciągu wypełnionego obowiązkami dnia, jak i w trakcie pracy, jako naturalny środek stymulujący koncentrację. Poprawie samopoczucia służyć będą także smaczne dodatki, które w połączeniu z aromatyczną kawą, skutecznie zniwelują uczucie zmęczenia. Najpopularniejszą propozycją jest czekolada, ale w tej roli sprawdzą się również intensywne przyprawy takie jak cynamon, anyż czy wanilia.
Zdrowa i pobudzająca herbata
Ceniona ze względu na bogate walory smakowe herbata spożywana jest od wieków. Traktowana jako napój leczniczy, nie tylko poprawia ogólną pracę organizmu, ale również pomaga przy konkretnych schorzeniach. Dzięki dużej zawartości polifenoli, wybrane gatunki wykazują silne działanie pobudzające. Antyutleniacze usprawniają funkcjonowanie ośrodków poznawczych w mózgu, rozszerzając naczynia krwionośne. Szczególnie bogata w antyoksydanty jest zielona odmiana herbaty, która stawia na nogi równie skutecznie jak kawa. Parzony przez trzy minuty napar stanowi doskonałą propozycję dla osób dbających o zdrowie, ponieważ oprócz niwelowania senności, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. W ciągu dnia przemęczenie pomoże zwalczyć także bogata w teinę herbata czarna, wykazująca cechy psychostymulujące. Oprócz mocnego smaku i aromatu, wśród powszechnie cenionych zalet wyróżnia się także wspomaganie koncentracji i usuwanie objawów zmęczenia. Jak wzbogacić jej pozytywne działanie? Dzięki zdrowym dodatkom do herbaty dostarczymy organizmowi niezbędnych po zimie witamin. Osobom, które preferują słodką wersję napojów polecany jest miód. Oprócz właściwości odżywczych, wykazuje on działanie detoksykacyjne, ułatwia trawienie oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Zawarta w nim acetylocholina poprawia krążenie, wpływając na koncentrację i procesy intelektualne. Pozytywne efekty zmaksymalizuje także regularne dodawanie do herbaty cytryny i imbiru lub domowych konfitur np. z dzikiej róży lub malin.
Hongkong Espresso, czyli naturalny energetyk
W walce z przewlekłym zmęczeniem zwolennikom kulinarnych eksperymentów przypadnie do gustu propozycja bazująca na połączeniu kawy z herbatą. Te dwa składniki doskonale się komponują, tworząc mocno pobudzający oraz ciekawy w smaku napój. Honkong Espresso, nazywane często naturalnym energetykiem, wykazuje intensywnie aktywizujące mózg właściwości. Jego dodatkową zaletą jest skład, pozbawiony sztucznych dodatków i barwników. – Według tradycyjnej receptury, do przygotowania Hongkong Espresso posłuży świeżo zaparzone espresso i 70 ml lub 150 ml herbaty. W tym zestawieniu dobrze sprawdza się mieszanka Darjeeling o delikatnie ostrej nucie lub kompozycja czystych herbat zielonych – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Hongkong Espresso można wzbogacić dla smaku odrobiną mleka oraz cukru. Napój podaje się w filiżance lub w wersji mrożonej z dodatkiem lodu – w wysokiej szklance – dodaje ekspert.