Urządzenia, które można zainstalować w domu jednorodzinnym wykorzystujące alternatywne źródła energii
Alternatywa dla tradycyjnego kotła centralnego ogrzewania
Pompa ciepła
Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, są pompy ciepła. Takie urządzenia pobierają ciepło w zależności od rodzaju pompy z powietrza albo z gruntu i oddają je przy wyższej temperaturze. W zainstalowanych rurach znajduje się bowiem niezamarzający płyn, który ogrzewa temperaturę do nieco wyższej niż na początku. Tym sposobem możemy ogrzewać nie tylko ciepłą wodę użytkową, ale również cały dom w okresie zimowym. Wysokie koszty inwestycji zwrócą się w przeciągu kilku lat, ponieważ właściciel domu jednorodzinnego, gdzie zostało wdrożone takie rozwiązanie nie będzie musiał kupować opału, jak węgiel, drzewo, czy pellet. Dla osób, które wiele godzin spędziły na rozpaleniu w piecu nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pompa ciepła to rozwiązanie praktycznie bezobsługowe.
Fotowoltaika
Podobnie jest z fotowoltaiką. Tutaj źródłem energii jest jednak słońce. Krzem, z których są wykonane panele fotowoltaiczne przechwytuje jednostki światła i wprawia w ruch elektrony. W ten sposób energia świetlna jest zamieniana na elektryczną. Montując w swoim domu panele fotowoltaiczne możemy uzyskać ciepłą wodę użytkową, a nadwyżka energii jest zamieniana w energię elektryczną. Po podpisaniu stosownej umowy z dostarczycielem energii można w ten sposób obniżyć swoje rachunki za prąd. Dla właściciela domu jednorodzinnego to czysty zysk, bo zainwestowane pieniądze w całą instalację zwrócą się w postaci bardzo niskich rachunków za prąd. Panele fotowoltaiczne są również bezobsługowe, dlatego podobnie jak w przypadku pompy ciepła, ten walor docenią osoby, które do tej pory musiały ogrzewać wodę codziennie palić w kotle.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to ekrany posiadające absorber pochłaniający promienie słoneczne, które zamieniają się w ciepło. W ten sposób można w domu jednorodzinnym uzyskać ciepłą wodę użytkową. Jest to straszne i bardziej znane rozwiązanie niż pompy ciepła, czy fotowoltaika. Mimo, że nie ogrzejemy w ten sposób domu w zimie, ani nie zmniejszymy naszych rachunków za prąd to takie rozwiązanie również posiada wielu zwolenników. Wszystko dlatego, że kolektory zyskały opinie bezawaryjnych. Znaczenie ma również fakt, że w porównaniu z poprzednimi instalacjami mają dużo niższą cenę. Już za kwotę, którą przeciętny Polak wyda na ogrzewanie w przeciągu roku możemy zamontować instalację, która przez lata będzie nam służyć.
Zrównoważony rozwój
Oprócz korzyści finansowych i wygody takie rozwiązania służą również środowisku, w którym żyjemy. Instalując je dbamy o ekologię na poziomie naszego gospodarstwa domowego. Ograniczamy powstawanie smogu i żyjemy zgodnie z zasada zrównoważonego rozwoju, która propaguje takie wykorzystywanie dóbr jak węgiel, gazy kopalniane, czy nawet czyste powietrze, aby tymi dobrami mogły cieszyć się również przyszłe pokolenia.
Poradnik powstał dzięki współpracy z właścicielem strony www.programmojprad.com