Środowisko naturalne nie lubi elektrośmieci
Wszechobecna technologia i urządzenia elektryczne sprawiają, że problem elektrośmieci staje się coraz poważniejszy. Z jednej strony mamy nasze prawo, które wymierza kary pieniężne za nieprawidłowe pozbycie się takich odpadów. Istnieje tu możliwość, że taka grzywna wyniesie od 500 do nawet 5000 złotych. Z drugiej strony, nieprawidłowe pozbywanie się elektrycznych śmieci będzie miało negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.
O tym, jak na nasze środowisko naturalne wpływa ten specyficzny rodzaj odpadów, można przeczytać poniżej.
Prawo
Ustawa regulująca problem elektrośmieci w naszym kraju pochodzi z 21 października 2005 roku. Jej głównym postanowieniem jest zakaz wyrzucania takich odpadów z innymi śmieciami. Nic co działało wcześniej na prąd, nie może znaleźć się w pojemniku z innymi tworzywami, na co dzień używanymi przez ludzi. Do odpadów problemowych zaliczają się tu więc tak oczywiste sprzęty gospodarstwa domowego jak lodówka, pralka, mikser oraz mikrofalówka itp. Także telewizory, komputery, telefony komórkowe, wiertarki, świetlówki i żarówki, powinny być poddane odpowiedniemu procesowi recyklingu.
Warto wiedzieć, że oddanie takich odpadów, które wcześniej użytkowaliśmy we własnym gospodarstwie domowym jest bezpłatne, niezależnie od posiadanej ilości urządzeń. Istnieją specjalne punkty zbiórki, które powinny przyjąć od nas te śmieci. Inną możliwością jest tu oddanie do sklepu starego sprzętu, przy okazji zakupu nowego urządzenia.
Konsekwencje dla środowiska
Niektórzy najwidoczniej nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne dla środowiska naturalnego jest pozbywanie się elektrośmieci w inny sposób, niż oddanie ich do odpowiedniej instytucji zajmującej się recyklingiem tych odpadów. Warto tu przypomnieć, że pewna część sprzętów elektronicznych zawiera w sobie nieprzyjazne dla przyrody i zdrowia ludzkiego substancje, jak np. freon w lodówkach, czy też rtęć. Ich przeniknięcie do środowiska skutkuje tym, że zanieczyszczają glebę i tym samym zatruwają wody gruntowe.
Nie trzeba zatem nikomu wyjaśniać, że stan ten może przyczynić się w przyszłości do powstania w naszym organizmie poważniejszych chorób. Jeśli weźmiemy za przykład zwykłą rtęć oraz jej skutki dla ludzkiego organizmu, to natrafimy na szereg poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia, jak: zaburzenia wzroku, problemy ze słuchem, pogorszenie umiejętności mowy, a także spadek koordynacji ruchowej, w tym żucia i przełykania.
Recykling
Oddając śmieci do odpowiedniego punktu mamy pewność, że nie tylko nie staną się one powodem zatrucia środowiska, ale także, że zostaną poddane recyklingowi. Pracownicy takich firm rozbiorą je na części, a materiały i surowce pozyskane z tej pracy posłużą do wytworzenia nowych sprzętów. Dzięki temu oszczędzamy naturalne surowce, a i proces technologiczny wymagany do ich pierwotnego pozyskania jest o wiele prostszy i mniej kosztowny. W razie wątpliwości, czy dany sprzęt może zostać wyrzucony do śmieci, wystarczy poszukać oznaczenia przekreślonego kontenera, który jasno informuje nas, że dane urządzenie jest odpadem problemowym, wymagającym specjalnego recyklingu.
Inne zagrożenia
Korzystając ze sprzętów elektronicznych, często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo szkodliwe substancje mogą one uwolnić do środowiska, gdy się je nieprawidłowo zutylizuje. Są to m.in. :
– kadm (najczęściej spotykany w bateriach; zaburza funkcjonowanie nerek oraz narządów rozrodczych, a także prowadzi do powstania zmian nowotworowych, nadciśnienia oraz zwyrodnień kostnych),
– azbest (częsta przyczyna raka płuc),
– brom (związany z problemami neurologicznymi oraz wysoce szkodliwy dla ludzkich zdolności rozrodczych).
Dziękujemy elrecykling.pl za doradztwo przy tworzeniu materiału.