5 skutecznych sposobów na kolki niemowląt
Kolki u niemowląt to dolegliwość, która – chociaż niegroźna – jest bardzo uciążliwa. Ból brzuszka i napadowy płacz, którego nie da się niczym ukoić ściska za serce i sprawia, że rodzice usilnie poszukują sposobów na złagodzenie objawów. Sprawdź, co możesz zrobić.
Kolki u niemowląt pojawiają się najczęściej około 3. tygodnia życia dziecka i ustępują między 3 a 4 miesiącem życia . Chociaż dokładne przyczyny tej dolegliwości nie są znane, jej występowanie wiąże się najczęściej z niedojrzałością układu pokarmowego u niemowlęcia.
Czy to kolka niemowlęca?
Mianem kolki niemowlęcej określa się zespół reakcji i zachowań dziecka, w którym przeważającym objawem jest napadowy płacz lub krzyk:
- utrzymujący się przez co najmniej 3 godziny w ciągu doby
- występujący przynajmniej 3 razy w tygodniu
- rozpoczynający się najczęściej w godzinach popołudniowych / wieczornych – mniej więcej o stałej porze
- z takimi objawami towarzyszącymi jak np. zaczerwienienie twarzy, wzdęcia brzucha, podkurczanie nóżek.
Kolki u niemowląt występują również, gdy dziecko – poza okresami płaczu – chętnie je i prawidłowo przybiera na wadze.
Jak radzić sobie z kolką u niemowląt?
Biorąc pod uwagę aktualną wiedzę medyczną, nie istnieje żaden lek, który zlikwidowałby kolkę. Celem podejmowanych działań jest jedynie łagodzenie objawów, przynosząc tym samym ulgę dziecku.
Odpowiednia technika karmienia
Jako że prawdopodobieństwo występowania kolki zwiększa nieprawidłowa technika karmienia, należy ją zmodyfikować.
- Ułóż dziecko tak, by jego głowa znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała
- Odciągnij laktatorem pierwszą porcję pokarmu, by zapobiec jego szybkiemu wypływowi
Podczas ssania piersi przez dziecko obserwuj, czy maluszek właściwie uchwycił brodawkę i miarowo połyka pokarm.
Zapewnij komfort nie tylko dziecku, ale również sobie. Badania naukowe wykazują, że stres matki może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.
Ograniczenie liczby bodźców
Biorąc pod uwagę, że przyczyną kolki może być nadmierna liczba otaczających bodźców, należy je ograniczyć.
- Ostre światło zmień na mniej intensywne
- Odizoluj dziecko od gości
Wyeliminuj nadmierne hałasy
Delikatny masaż brzucha
Chcąc złagodzić objawy kolki, warto również delikatnie masować brzuch. Świetnie sprawdza się także ułożenie dziecka na przedramieniu brzuchem do dołu z głową opartą na dłoni – tzw. pozycja „na lotnika”.
Ciepła kąpiel lub okłady
Ciepła woda ma działanie rozluźniające i uspokajające, dlatego może złagodzić objawy kolki. Jeżeli podczas ataku kolki dziecko wzbrania się przed kąpielą, pomocne będą ciepłe okłady. Brzuch można ogrzać pieluchą tetrową przeprasowaną gorącym żelazkiem lub termoforem. Uważaj, aby nie były za gorące, aby nie poparzyć maluszka.
Nietypowe dźwięki
W łagodzeniu objawów kolki pomóc mogą tzw. białe szumy. Jednostajne dźwięki charakterystyczne dla pracy suszarki czy wentylatora przynoszą ukojenie niektórym dzieciom.
Obecnie w sprzedaży pojawia się coraz więcej zabawek – przytulanek, które wewnątrz posiadają specjalne urządzenie emitujące kojący szum.
Wyżej wymienione metody mogą być praktykowane nie tylko w przypadku niemowląt borykających się z kolką. Niektóre sposoby świetnie sprawdzą się także u dzieci, które są niespokojne w godzinach wieczornych i zmagają się np. ze wzdęciami.