Rumianek pospolity – kiedy warto po niego sięgnąć?
Rumianek pospolity spotykany jest na terenie Europy, Azji Mniejszej, Australii oraz Ameryki Północnej. Można go poznać po charakterystycznym koszyczku kwiatowym, czyli wypukłym, pustym, żółtym środku i białych płatkach języczkowatych na brzegach. Jakie składniki znajdują się w tej roślinie? Kiedy warto skorzystać z ich dobroczynnych właściwości?
Rumianek pospolity rośnie najczęściej na polach, terenach przyleśnych oraz w parkach. Jest rośliną jednoroczną, która może osiągać do 50 cm wysokości. W Polsce rumianek uprawia się także dla celów leczniczych. Jego wygląd jest znany większości osób. Posiada on listki podobne do koperku, czyli pierzaste, delikatne, występujące wzdłuż całej łodygi. Co więcej, roślina ta wydziela charakterystyczny, mocny i łatwy do rozpoznania zapach.
Jakie składniki zawiera rumianek?
Najcenniejszymi częściami rumianku pospolitego są koszyczki. Zbiera się je w początkowym etapie kwitnienia, gdy białe kwiaty brzeżne pozostają jeszcze wywinięte ku górze. Cały proces odbywa się zazwyczaj w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych. W tym momencie w roślinie znajduje się bowiem największa ilość substancji czynnych. Po zbiorach koszyczki rumianku zostają rozłożone cienką warstwą w zaciemnionym pomieszczeniu i poddane suszeniu. Natomiast ze świeżych kwiatostanów tej rośliny uzyskuje się olejek eteryczny. Co więcej, rumianek zawiera również następujące składniki: flawonoidy, kumaryny, cholinę, sole mineralne, śluzy oraz kwasy organiczne.
Roślina używana w kosmetyce i medycynie
Rumianek pospolity może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Zarówno w formie zaparzanych herbatek, jak i płynów do przemywania, odwarów, wyciągów oraz olejków. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe – rozluźnia mięśnie gładkie oraz łagodzi bóle. Dlatego jest wykorzystywana przy problemach związanych z układem pokarmowym. Rumianek wykazuje również działanie przeciwalergiczne, dezodoryzujące oraz przeciwbakteryjne. Ponadto, pobudza przemianę materii w skórze i przyspiesza gojenie się ran.
Współcześnie w kosmetyce i medycynie rumianek sprawdza się przy różnych dolegliwościach. Używany jest w przypadku stanów zapalnych skóry, błon śluzowych i dróg oddechowych, alergii skórnej, owrzodzenia, oparzenia słonecznego, bakteryjnej infekcji jamy ustnej i gardła czy zapalenia spojówek. Stosuje się go także w ramach parowych inhalacji, których celem jest złagodzenie gorączki, objawów astmy lub zapalenia zatok.
W jakich kosmetykach można znaleźć rumianek? Przede wszystkim w tych, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej – zarówno w kremach, jak i mleczkach oraz tonikach. Korzystny wpływ tej rośliny wykorzystuje się także w innych obszarach. Rumianek zawierają m.in. preparaty do pielęgnacji włosów, szczególnie tych jasnych. Popularna roślina wykazuje bowiem właściwości rozjaśniające.
Na co trzeba uważać?
Stosowanie rumianku pospolitego ma więcej zalet niż wad. Roślina ta działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, koi nerwy oraz pomaga w walce z bezsennością. Zalecana jest także przy problemach trawiennych, a nawet w przypadku kolek niemowlęcych. Warto jednak pamiętać o tym, że rumianek może działać alergizująco. Ponadto, długotrwałe spożywanie naparów przygotowywanych na jego bazie wywołuje niekiedy kontaktowe zapalenie skóry. Dlatego zanim zastosujemy tę roślinę w sposób kompleksowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak nasz organizm na nią zareaguje.
O Autorce:
Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w salonie kosmetycznym Qclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.