Przebarwienia – niechciana pamiątka z wakacji

Chętnie wystawiamy twarz na słońce, często jednak nie pamiętamy o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed promieniami UV. Dotyczy to każdej pory roku. W efekcie na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Współczesna medycyna estetyczna zna kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym twarz odzyska zdrowy i promienny wygląd. 

Problem dotyczy przede wszystkim osób, u których występuje nierównomierne rozłożenie melaniny, czyli pigmentu skóry. W efekcie twarz opala się tylko w określonych obszarach. „Jasna karnacja lub naturalnie rude włosy również zwiększają ryzyko powstania przebarwień. Przyczyną mogą być też zaburzanie hormonalne, np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, ogromny wpływ mają zażywane leki, przyjmowane pokarmy albo po prostu skłonności genetyczne” – mówi Magdalena Nowosielska, kosmetolog z kliniki ESTELL.

Typowe przebarwienia

Za nami okres intensywnych upałów, który sprzyja powstawaniu zmian pigmentacyjnych na skórze. Warto dokładnie im się przyjrzeć. Najczęściej spotykane zmiany to:

  • piegi – pojawiają się na skórze osób o bardzo jasnych albo rudych włosach; są to małe, ciemne plamki występujące zazwyczaj na dekolcie, ramionach oraz twarzy;
  • plamy soczewicowate – przypominają kształtem ziarna soczewicy, stąd ich nazwa; powstają pod wpływem słońca, ale także w wyniku naturalnego starzenia się skóry;
  • ostuda – występuje u kobiet w ciąży albo przyjmujących tabletki antykoncepcyjne; plamy widoczne są na twarzy, przede wszystkim w okolicach skroni, ust oraz czoła;
  • melanoza Riehla – powstaje na skutek stosowania fotouczulających leków; początkowo pojawiają się drobne plamki, które z czasem zaczynają tworzyć rozległą siatkę przebarwień na twarzy oraz dekolcie.

Usuwamy przebarwienia

Większość przebarwień nie ma na szczęścia podłoża chorobowego, co najwyżej mogą one wyglądać mało estetycznie. Jest wiele metod redukujących zmiany pigmentacyjne, wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • Zabieg na przebarwienia laserem Alma Harmony XL – na twarzy rozprowadza się grubą warstwę żelu, następnie działa się laserem na całej powierzchni twarzy; w efekcie terapii przebarwienia ulegają złuszczeniu, skóra jest bardziej napięta, a jej koloryt wyrównany; zabieg trwa zaledwie 15 minut, rezultat jest odczuwalny już po pierwszej wizycie.
  • Peeling chemiczny – zabieg wykonuje się przy użyciu specjalistycznych preparatów, np. Cosmelan albo Dermelan; terapia polega na złuszczeniu naskórka, co przyczynia się do redukcji przebarwień; w efekcie następuje również zwężenie porów, peeling dodatkowo stymuluje proces odnowy kolagenu.
  • Chemiczna biorewitalizacja skóry – to bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda, która pobudza skórę do odnowy; zabieg polega na rozprowadzeniu żelu (np. innowacyjnego preparatu PRX-T33) na skórze; preparat redukuje płytkie przebarwienia, sprawdza się także w walce z bliznami zanikowymi, rozstępami oraz trądzikiem.

 „Zabiegi medycyny estetycznej można stosować zarówno przy przebarwieniach płytkich jak i głębokich. Cały czas należy jednak dbać o właściwą ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych. Brak odpowiedniej wiedzy w tym temacie może przyczynić się do powstania nie tylko przebarwień, ale także znacznie niebezpieczniejszych zmian skórnych” – przestrzega specjalista z kliniki ESTELL.

ABC profilaktyki

Po pierwsze, unikajmy długiego przebywania na słońcu. Po drugie, regularnie stosujmy kremy z filtrem SPF od 30 do 50+. Po trzecie, kupujmy kosmetyki z filtrem UV. Warto o tym pamiętać nie tylko latem.

Gdy zauważymy u siebie pierwsze przebarwienia, zgłośmy się od razu po fachową pomoc. Im szybciej zadziałamy profesjonalnymi produktami, tym terapia będzie bardziej skuteczna i satysfakcjonująca.

Opisane zabiegi są wykonywane w klinice medycyny estetycznej ESTELL. Planując skorzystanie z oferty medycyny estetycznej, należy pamiętać o konsultacji medycznej. Jest ona niezbędna, ponieważ tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi dla pacjentki/pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Więcej informacji na stronie www.estell.pl.