Płyny antybakteryjne – jak i dlaczego je stosować?
Środki antybakteryjne do rąk umożliwiają szybką dezynfekcję skóry bez konieczności używania mydła i wody. Płyn antybakteryjny dobrze sprawdza się w podróży, ale także w pracy lub podczas spaceru, kiedy konieczna jest dezynfekcja przez sięgnięciem po przekąskę czy po skorzystaniu z toalety. Jakie produkty antybakteryjne warto wybierać i jak ich używać, aby przyniosły pożądany efekt?
Higiena to podstawa
O to, by dłonie były czyste należy dbać zawsze. Infekcje są przenoszone przez bakterie oraz wirusy, które znajdują się na powierzchni przedmiotów, z którymi każdy na co dzień ma styczność. Siedliskami drobnoustrojów są chociażby klamki, półki w sklepach, pieniądze czy przyciski w windzie. Bardzo często nie ma możliwości regularnego mycia dłoni wodą z mydłem, z tego powodu zawsze warto mieć przy sobie płyn antybakteryjny, który umożliwia szybką, a przede wszystkim skuteczną dezynfekcję rąk.
Jaki powinien być skład płynów antybakteryjnych?
Podstawowym składnikiem środków do dezynfekcji jest alkohol w stężeniu 60-80%. Zwykle w płynach antybakteryjnych stosowany jest alkohol etylowy lub izopropylowy. Dzięki tak wysokiemu stężeniu alkoholu środki do dezynfekcji dłoni mają działanie bakterio i grzybobójcze, zazwyczaj działają też wirusobójczo, choć należy sobie zdawać sprawę, że nie są w stanie zabić wszystkich rodzajów wirusów.
Rzecz jasna środki do dezynfekcji dłoni są przystosowane do kontaktu ze skórą, jednak alkohol ma właściwości wysuszające, w związku z czym płyny antybakteryjne mają dodatek środków o działaniu nawilżającym, na przykład aloesu czy gliceryny. Często w składzie znajdują się także substancje zapachowe.
Poprawna dezynfekcja rąk
Na dłoniach znajduje się duża ilość zarazków, które mogą być przyczyną wielu infekcji. Właśnie dlatego higiena rąk jest tak ważna. Płyn antybakteryjny należy aplikować na suche dłonie w takiej ilości, aby możliwe było rozprowadzenie go na całej ich powierzchni. Następnie należy starannie wcierać płyn, nie pomijając żadnej części dłoni. Dezynfekować należy wewnętrzną i zewnętrzną część rąk, a także kciuki oraz przestrzenie między palcami. Po blisko 30 sekundach dłonie są zdezynfekowane.
Aby działanie płynu antybakteryjnego było w pełni skuteczne warto unikać noszenia biżuterii albo ściągać ją na czas dezynfekcji, ponieważ utrudnia ona dokładne wyczyszczenie każdego fragmentu skóry dłoni. Przeszkodą mogą być także bardzo długie paznokcie pokryte kolorowym lakierem, ponieważ pod paznokciami gromadzi się sporo brudu, który pod warstwą lakieru jest niewidoczny.