Oszczędzanie nie jest trudne – telefon i Internet
Dorosłe życie to m. in. płacenie rachunków. Do niedawna podstawą były koszty poboru wody, prądu, gazu i niewielka opłata za wywóz śmieci. Potem doszedł telefon stacjonarny. Dziś życie jest trochę inne i można powiedzieć, że rachunków nie ubyło. Telefon komórkowy i Internet to bardzo ważne wyznaczniki dobrego życia oraz sprawnego funkcjonowania. Czasem rachunek za nie może stanowić poważne uszczuplenie domowego budżetu. Można to jednak zmienić.
Zlikwiduj to czego nie potrzebujesz
Wiele osób, zwłaszcza starszych jest przywiązana do swojego telefonu stacjonarnego. Proces podłączenia i posiadania takiego sprzętu był w swoim czasie luksusem. Choć nie używa się go często, a czasem prawie w ogóle, co miesiąc przychodzą rachunki do zapłaty. Nie zadbawszy wcześniej o dobry pakiet telekomunikacyjny, nawet najkrótsza rozmowa staje się droga. Po co więc taki telefon? Większość z nas i tak posiada komórki, a połączenia na nie z telefonów stacjonarnych nie należą do najtańszych. Obiektywne spojrzenie na całą sprawę na pewno da odpowiedź, czy zlikwidowanie takiego środka komunikacji nie przyniesie nam wymiernych korzyści.
Telefon na kartę
Są osoby, które nie dzwonią zbyt często i czasem w ramach abonamentu nie wykorzystują nawet najskromniejszych promocji. Telefon na kartę również posiada pakiety minut darmowych, a nie zachodzi tu potrzeba comiesięcznego ładowania. Wielu operatorów daje naszym środkom rok ważności na takim telefonie, więc spokojnie możemy z nich korzystać jak długo chcemy bez żadnej blokady. Tutaj wszystko zależy od intensywności i dopasowania ofert do potrzeb klienta sieci komórkowej. Nie warto brać coś czego i tak nie wykorzystamy.
Abonament
To rozwiązanie dedykowane jest do osób, które często korzystają z usług i w przypadku telefonu na kartę koszty przekroczyły by u nich 50 zł na miesiąc. W abonamencie mamy wiele rzeczy za darmo. Choć zależy to od wielkości abonamentu, coraz częściej rezygnuje się z liczb na rzecz nielimitowanych połączeń i wiadomości. Warto sprawdzić aktualne oferty i zorientować się, czy jakaś odpowiada naszym potrzebom.
Rozmowy przez Internet
Najprostsze i często najtańsze rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić. Komunikatory internetowe (tekstowe oraz głosowe) bardzo często są darmowe, a jedyna opłata za nie to koszt posiadania dostępu do Sieci. Opłacalne jest to przede wszystkim dla rodzin mieszkających w różnych krajach, albo do dłuższych rozmów, które przez telefon mogły by trwać nawet ponad godzinę.
Internet
W przypadku Internetu wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Wykorzystując tylko podstawowe możliwości Sieci – oglądanie filmików, przeglądanie stron, czy zakupy – nie musimy decydować się na stałe łącze i nieograniczony pakiet GB. Ograniczona ilość danych i urządzenie mobilne powinno być w zupełności wystarczające, a i koszt jest tu znacznie niższy.
Innym pomysłem na oszczędność na rachunkach za Internet jest zainwestowanie w kilka usług w pakiecie. Połączenie telewizji, Internetu i telefonu to jeden abonament, który jest mniejszy, niż gdyby podpisać trzy osobne umowy. Najważniejsze jednak jest nieprzeszacowanie swoich potrzeb i nie płacenie za coś czego i tak nie będziemy używać.
Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym D&T.