Moda na nowoczesne oświetlenie
Już od paru lat inwestorzy bardzo chętnie decydują się na montaż we wnętrzach swoich mieszkań technicznych opraw oświetleniowych. Ich nazwa, które może sugerować, że są to oprawy przeznaczone do takich pomieszczeń jak garaż, warsztat czy kotłownia, może być nieco myląca. W rzeczywistości są to skromnie zbudowane, ale bardzo eleganckie lampy. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych i komercyjnych. Odnajdują się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Z ich udziałem można tworzyć niezwykle atrakcyjne aranżacje.
Oprawy oświetleniowe, wraz z materiałem i kolorem, których użyto do wykańczania ścian, podłóg i sufitów, są tym elementem wystroju wnętrz, który wywiera ogromny wpływ na powstałą aranżację i efekty wizualne. Oddziałuje na wnętrze zarówno wyglądem samej oprawy, jak i sposobem, w jaki pada światło. Z tego właśnie względu rodzaj opraw i sposób ich montażu warto gruntownie przemyśleć. Najlepiej, jeśli zrobimy to jeszcze na etapie remontu, by uniknąć późniejszych kosztów związanych z ewentualną przebudową instalacji.
Wpusty w suficie to hit niejednego sezonu
Wpuszczane w sufit oprawy oświetleniowe należą do jednych z najczęściej stosowanych opraw technicznych. Odznaczają się prostą formą i niewyszukanym kolorem. Ich ogromnym atutem jest to, że emitowane przez nie światło może dawać niezwykłe efekty wizualne, podczas gdy same oprawy pozostają ukryte przed naszym wzrokiem w suficie.
Nieco trudności może nastręczać ich montaż. Wymaga bowiem, by w pomieszczeniu został wykonany podwieszany sufit. W nim właśnie ukrywa się korpusy opraw wraz z mechanizmami mocującymi. Nad każdą oprawą pozostawia się kilka cm przestrzeni, która umożliwia swobodną wentylację i chłodzenie instalacji. Oprawy, które mogą mieć różne kształty i wymiary, przykręca się za pomocą uchwytów do płyty gipsowo-kartonowej. Stosuje się w nich lampy LED albo żarówki halogenowe. Halogeny, z uwagi na to, że wytwarzają dużo ciepła, zazwyczaj zakryte są ochronną szybą. Zarówno jedno źródło światła, jak i drugie może być montowane na stałe lub umożliwiać zmianę kąta świecenia.
Oprawy wpustowe mogą być montowane pojedynczo lub w grupach. W tym drugim przypadku tworzą efektowne instalacje świetlne.
Oprawy natynkowe – stylowo i modnie
Pojedyncze źródła światła lub zebrane po kilka sztuk większe instalacje świetlne mogą też tworzyć oprawy natynkowe. Choć podobnie jak lampy wpustowe są proste i skromne w budowie, to jednak bardziej widoczne niż te pierwsze. Wystają poniżej powierzchni sufitu w postaci niewielkich rozmiarów prostopadłościanów lub walców.
Najchętniej montowane są w korytarzach, przedpokojach i łazienkach. Doskonale sprawdzają się również w kuchniach, salonach i powierzchniach biurowych. Niektórzy architekci wnętrz polecają je do doświetlania ciemnych miejsc takich jak szafy, garderoby i wnęki. Ciekawą opcją jest możliwość montowania opraw natynkowych na ścianach.
Oprawy natynkowe swą dużą popularność zawdzięczają prostej formie i uniwersalnej kolorystyce. Dzięki tym cechom pasują praktycznie do każdego wnętrza. Dodatkową zaletą jest możliwość dokładnego, punktowego doświetlenia określonej przestrzeni oraz regulacji wiązką światła.
Spot lihgt – sposób na funkcjonalne oświetlenie
Spot light to trzeci rodzaj skromnych i bardzo modnych w ostatnich latach opraw technicznych. Tak jak opisane poprzednio, wyróżniają się prostą budową i uniwersalną, stonowaną kolorystyką. Oprawa typu spot light może mieć jedno lub kilka źródeł światła, które można kierować w dowolną stronę. To chyba ich największa zaleta, która pozwala na precyzyjne oświetlenie wybranych elementów wnętrza. Można w ten sposób oświetlić stół, biurko albo inną przestrzeń, w której chcemy uzyskać więcej światła.
Uniwersalna forma lampy pozwala na jej wkomponowanie we wnętrza urządzone w różnych stylach. Podobnie jak oprawy natynkowe, można je montować zarówno na suficie, jak i na ścianie. Doskonale prezentują się w takich wnętrzach jak gabinety, sypialnie, przedpokoje oraz korytarze.
Kinkiety ozdobią ścianę
Kinkiety występują w różnej formie. Mogą to być eleganckie i bogato zdobione oprawy, jak i skromne, bardziej przystające wyglądem do lamp technicznych. We wnętrzach odgrywają rolę pomocniczą, wspomagając oświetlenie ogólne. Służą do doświetlania ciemniejszych miejsc pomieszczenia, budowania nastroju albo występują w roli oświetlenia dekoracyjnego.
Ich forma może być bardzo różnorodna. Od niezwykle skromnych do wyszukanych kształtów. Różny będzie też efekt, w zależności od tego, jakie zastosowano osłony i w którą stronę kierowane jest światło. Bardzo dekoracyjnie wyglądają kinkiety, które kierują światło do góry i dają efekt światła odbitego. Mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, od sypialni, salonów po łazienki i przedpokoje.
Szeroki asortyment różnego rodzaju opraw oświetleniowych sprawia, że możliwe jest tworzenie niezwykle wielu różnorodnych aranżacji z udziałem oświetlenia. Inspiracji można szukać w katalogach branżowych oraz stronach poświęconych oświetleniu i architekturze wnętrz.
Więcej informacji na temat nowoczesnego oświetlenia znajdziesz na stronie https://azzardo.com.pl