Międzynarodowa pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to polski odłam SOS Children Villages, organizacji pozarządowej, której działalność obejmuje aż 135 krajów. Wśród nich jest również Polska – pierwszy polski oddział powstał w 1984 r. w Biłgoraju, a w późniejszych latach dołączyły do niego oddziały w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Podstawą działalnością organizacji są Wioski Dziecięce, w których dzieci z różnych powodów pozbawione opieki biologicznej rodziny otoczone są niezbędną troską, jednak poza tym prowadzi również szereg różnorodnych działań mających na celu wspieranie domów dziecka i rodzin zastępczych.
Jeżeli chcą Państwo wywrzeć pozytywny wpływ na życiu podopiecznych stowarzyszenia, jednym ze sposobów jest udzielenie pomocy finansowej. Mają Państwo możliwość udzielania jednorazowych lub regularnych darowizn na rzecz organizacji poprzez przelanie pieniędzy na jej konto lub lub odliczenie darowizny od dochodu. Istnieje możliwość przekazania datków na rzecz dzieci mieszkających w Polsce, jak również i Kamerunie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że polskie Wioski Dziecięce dużo zyskały dzięki zagranicznym datkom, dlatego warto naśladować to zachowanie i udzielić pomocy dzieciom z zupełnie innej części świata.
Jeśli chodzi o pomoc finansową, interesującą opcją jest również możliwość przekazania części spadku na rzecz organizacji – zebrane w ten sposób środki są przeznaczane na program usamodzielniania młodzieży z domów dziecka i rodzin zastępczych. Nowożeńcom polecamy z kolei poproszenie gości weselnych o przekazanie datków lub podarków dla dzieci zamiast prezentów na ślub. Ta wspaniała uroczystość może stać się również okazją do przeprowadzenie zbiórki na bardzo pożyteczny cel!
Dla najbardziej zangażowanych
Osoby, które chcą nie tylko darować pieniądze, ale i zaangażować się w działanie organizacji poświęcając swój czas i energię mają do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest podjęcie pracy jako wolontariusz. Wolontariat w SOS Wioskach Dziecięcych to jasno określone prawa i obowiązki i szeroki zakres dostępnych zadań, wśród których każdy wolontariusz może znaleźć to, które najbardziej pasuje do jego predyspozycji.
Zachęcamy również do zostania Wychowawcą – Rodzicem SOS. Rodzice SOS mają codzienny kontakt z kilkuosobowymi grupkami dzieci mieszkających w domkach jednorodzinnych znajdujących się na terenach należących do SOS Wiosek Rodzinnych. Jest to opcja dla osób najbardziej zaangażowanych i posiadających duże umiejętności wychowawcze, potrafiących codziennie zajmować się dziećmi i kierować ich edukacją.
Warto pomagać!
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce jako część większego, międzynarodowego projektu posiada środki niezbędne, by rzeczywiście poprawić los samotnych dzieci. Jak widać z omówionych powyżej przykładów, stowarzyszenie pozwala nam wesprzeć swoją działalność na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pomoc finansową czy zaangażowanie się w działalność organizacji jako wolontariusz lub Wychowawca, nasze poświęcenie na pewno nie pójdzie na marne!