Kupowanie mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Wybór i kupno nowego mieszkania to jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu każdej osoby. Dlatego warto zwrócić uwagę na parę aspektów i istotnych elementów, zanim wyda się swoje oszczędności.

Używane czy nowe

Rynek wtórny oferuje wiele ciekawych ofert mieszkań używanych. Jednak stan techniczny proponowanego lokum nie zawsze jest zadowalający. Również, gdy oglądamy mieszkanie, które planujemy kupić, jest ono często w pełni umeblowane. Jednak niektórzy sprzedających część mebli zabierają ze sobą, a co za tym idzie, odsłonią tym samym mankamenty, których wcześniej nie byliśmy w stanie wychwycić. Dodatkowe informacje można uzyskać, udając się do spółdzielni z pytaniami o plany wymiany rur lub kabli elektrycznych w danym bloku. Ten prosty krok ustrzeże nas przed kupnem kota w worku. Jeżeli zdecydujemy się na takie mieszkanie, ustrzeżemy się też przed przedwczesnym remontem w przypadku, gdy takie wymiany będą planowane w niedalekim czasie.

Jeżeli zależy nam na konkretnym standardzie, można rozejrzeć się za ofertami nowych mieszkań. „Rynek pierwotny wykorzystuje nowe technologie oraz reprezentuje najwyższe standardy wykończenia. Dodatkowo zielona okolica oraz liczne lokale usługowe, w tym szkoły i kina, a także ochrona osiedla – zapewniają przyjazną atmosferę oraz pełne bezpieczeństwo” podkreśla Marvipol Development, oferujący nowe mieszkania na Mokotowie. Jednak i tu trzeba być ostrożnym. Warto szukać ofert promocyjnych, aby nie przepłacić. Również trzeba się liczyć z tym, że najbliższa okolica może przez dłuższy czas być placem budowy dla sąsiednich inwestycji.

Kredyt

Jeżeli nasze fundusze na koncie są niewystarczające, sięgamy po kredyt hipoteczny. Warto prześledzić oferty banków i zdecydować się na najbardziej dla nas korzystną propozycję. Można również udać się do doradcy finansowego, aby w jednym miejscu otrzymać informacje i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Najlepsze oferty można uzyskać, jeżeli Twój wkład własny wynosi co najmniej 20% ceny mieszkania.

Lokalizacja

Kiedy znajdziesz interesującą Cię ofertę mieszkania, dokonaj dokładnej analizy okolicy. Czy będziesz miał dobre połączenie do pracy? Czy natężenie hałasu nie będzie Ci przeszkadzać oraz czy okolica i sąsiedztwo spełniają Twoje oczekiwania. Ważny jest również dojazd i dostępność środków komunikacji miejskiej. Warto odwiedzić Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania i dowiedzieć się o przyszłych inwestycjach w okolicy mieszkania, które planujemy kupić. Lepiej wiedzieć, że tuż obok planowana jest nitka autostrady czy obwodnicy.

Umowa

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione punkty nas zadowalają, możemy podpisać umowę przedwstępną. Mamy wtedy czas na uzyskanie kredytu i pewność, że właściciel nie sprzeda w tym czasie naszych upatrzonych czterech ścian. Zawsze należy dopytać o wyjaśnienie wszystkich niejasności dotyczących umowy. Warto skorzystać z publikacji udostępnianych w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu możemy porównać przykładowe punkty umów, które naginają prawo i są niedozwolone, a dzięki temu ustrzec się przed nieuczciwością sprzedających. Przed złożeniem podpisu należy również poprosić o umowy, które są zawarte pomiędzy poprzednim właścicielem/developerem a dostawcami mediów. Mogą przydać się także rachunki, które potwierdzą, że nieruchomość nie jest obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami czy podatkami.

Wybór właściwego mieszkania nie jest prostym zadaniem. Wyszukanie tego jednego jedynego mieszkania wśród licznych ofert, zaciągnięcie kredytu na lata oraz przebrnięcie przez kruczki prawne potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście taką decyzje podejmuje raz na dłuższy czas – więc warto przemyśleć swoją decyzję 5 razy, aby cieszyć się swoim nowym nabytkiem.