Kot – przyjaciel na długie lata
Nie jest tajemnicą, że w każdym domu gdzie dorastają dzieci, dobrze jest by mieszkało jakieś zwierze. Dziecko ma wtedy możliwość lepszego rozwoju empatii, a jeśli uczynimy je częściowo odpowiedzialne za niektóre sprawy związane z posiadaniem takiego domownika, to także poziom odpowiedzialności ma szanse się poprawić. Jednym z najpopularniejszych zwierząt, jakie przygarniamy do swoich domów jest kot. Jednak, czy to dobra decyzja? Jak długo żyją koty? Sprawa ta jest o tyle istotna, że im mniejsze dziecko, tym większy może być szok, jeśli zwierze zbyt wcześnie zdechnie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu.
Internet pełen jest informacji o średniej długości życia różnych zwierząt, w tym także i kotów. Warto zaznaczyć, że liczba ta różni się w zależności od wielu zmiennych czynników. Na pierwsze miejsce wysuwa się tu oczywiście ogólne witalność zwierzęcia. Im więcej chorób przewlekłych w wieku kocięcym, tym większe prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci. Poza tym wpływ na to ile będzie żył dany kot mają:
– kastracja/sterylizacja (prawidłowo przeprowadzona skutkuje często większą liczbą chwil spędzonych wspólnie z domowym mruczkiem),
– tryb życia kota (odżywianie, pielęgnacja),
– częstotliwość przebywania na dworze,
– właściwa opieka,
– podatność na choroby (uwarunkowana genetycznie).
Trochę liczb
Jednoznaczna odpowiedź co do długości życia kotów jest niemal niemożliwa. Przyjęło się jednak, że górny pułap wspólnie spędzonych chwil może wynieść nawet 20 lat. Tutaj natomiast główna rolę gra m.in. rasa danego zwierzęcia. Także stres nie służy zbyt dobrze kociej długości życia. Jeśli np. zamierzamy się w niedługim czasie przeprowadzić, lepiej jest odłożyć decyzje o przygarnięciu kota dopóki nasze sytuacja mieszkaniowa się nie ustabilizuje.
W strefie umiarkowanej, w której żyjemy, średni wiek kotów waha się od 14 do 18 lat. Jeśli do naszego domu bierzemy bardzo młodego kotka, to powinniśmy również wiedzieć, że jego tempo wzrostu i dojrzewania jest w tym okresie największe. Jak wskazują badania kotki już po pół roku osiągają pełną sprawność płciową (kocury ok. 2-6 miesięcy później).
Koci wiek odpowiadający ludzkiemu 25 rokowi życia to 2 lata. Do tego czasu kot cały czas się rozwija. Są jednak rasy, które mają spowolniony tryb rozwoju (np. Maine Coon), którego koniec dorastania może przypadać nawet na 5 rok życia. Kiedy więc mruczek osiągnie swoje 2 lata (czyli nasze 25) jego rozwój wyhamowuje i każdy kolejny koci rok to ludzkie 4 lata. Jak nietrudno obliczyć w wieku 20 lat ma on już 97 lat!
Jak wydłużyć kocie życie?
Najważniejsza jest tu oczywiście dobra opieka nad czworonogiem. Regularne wizyty u weterynarza, zdrowa dieta (nie zbyt tłusta) oraz dużo ruchu dla zachowania odpowiedniej kondycji. Niestety im częściej i dłużej kot spędza czas na zewnątrz, tym więcej czynników jest w stanie mu zagrozić i tym samym może on umrzeć wcześniej niż zakładaliśmy. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór tego zwierzęcia to gwarancja długoletniej przyjaźni, a na tym przecież nam zależy. Nasze dziecko będzie mogło spokojnie dorosnąć i o ile nie wydarzy się losowy wypadek, lepiej przygotuje się na śmierć swojego pupila.
Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem branżowym Animalium.pl.