Kampania NEFROTEST na półmetku. Lekarze rodzinni rozdają bezpłatne skierowania
Ogólnopolska akcja społeczna NEFROTEST w Ełku, promująca wczesną diagnostykę chorób nerek i popularyzująca wiedzę na temat tego narządu, jego funkcji i znaczenia profilaktyki – osiągnęła swój półmetek. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści angażują się w akcję, m.in. przekazując mieszkańcom skierowania na bezpłatne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Bezpłatne skierowania są konieczne do wykonania darmowych badań krwi i moczu. W wielu przypadkach mogą one pomóc zdiagnozować choroby nefrologiczne w ich pierwszych stadiach, kiedy są wciąż możliwe do wyleczenia farmakologicznego.
W tym roku kampania dla zdrowia nerek NEFROTEST w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje swoim zasięgiem: Ełk i powiat ełcki, gminę Orzysz w powiecie piskim, Grajewo i Rajgród w powiecie grajewskim oraz Augustów i Bargłów w powiecie augustowskim. Mieszkańcy tych miejscowości nadal mogą prosić swoich lekarzy o bezpłatne dla pacjentów skierowania na badania krwi i moczu. Badania te umożliwią wczesne wykrycie chorób nerek. Przypominamy, że darmowe skierowania są ważne do 31 grudnia br.
„Warto pamiętać, że nieodwracalnym uszkodzeniom nerek i przewlekłej ich niewydolności można często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie – mówi dr n. med Krzysztof Blusiewicz, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ełku – „W Polsce, mimo rozmiaru problemu, nie prowadzi się obowiązkowych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Ich rola jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ proste badanie krwi i moczu, powtarzane regularnie co roku wystarczy, by wcześnie wykryć, zapobiec lub powstrzymać rozwój choroby – dodaje dr Blusiewicz.
Organizatorami kampanii NEFROTEST są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca poradnie i szpitale nefrologiczne oraz stacje dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Ełku, które ponosi koszty wszystkich wykonywanych w ramach akcji NEFROTEST badań laboratoryjnych. Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Andrzej Bujnowski – Prezes „Pro-Medica”, ppłk. lek. Zbigniew Plak – zastępca komendanta 108 Szpitala Wojskowego, lek. Marek Zabłocki – Prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Lekarskiej, dr hab. med. Szymon Brzósko – prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Oddział Północno-Wschodni oraz dr n. med. Beata Januszko-Giergielewicz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.
Kampania cieszy się dużym uznaniem wśród Polaków (57 akcji NEFROTEST w całej Polsce od 2010 roku i ponad 40 tysięcy przebadanych) i udowadnia, że ludzie chcą dbać o swoje zdrowie, ale także potrzebują edukacji w tej dziedzinie.