Jakie gatunki gier planszowych wyróżniamy?

Pomimo błyskawicznego rozwoju technologii, w dobie Internetu i komputerów, od kilku lat można zaobserwować powracający trend na gry planszowe.

Jest to bardzo dobra nowina, ponieważ spotkania towarzyskie trochę zaczęły odbiegać od ogólnie przyjętej ich definicji. Nastolatkowie spotykają się u kogoś w domu tylko po to, żeby wspólnie pograć na konsoli, czy obejrzeć film. Teraz coraz częściej stawia się właśnie na interakcyjne gry planszowe o przeróżnej charakterystyce.

Klasyczne gry strategiczne

Do najstarszego typu gier możemy zaliczyć oczywiście pozbawione jakichkolwiek motywów gry czysto strategiczne, w których liczy się praktycznie tylko logiczne myślenie i spryt. Doskonałym przykładem takiej gry są szachy lub warcaby. Ze względu na swą prostotę nie są specjalnie atrakcyjne dla najmłodszych, jednak wśród starszych od zawsze nieprzerwanie cieszą się poważaniem i popularnością.

Eurogry

Jak sama ich nazwa wskazuje, swoją kolebkę Eurogry miały w Europie, a dokładniej w Niemczech. Przełomowym tytułem byli popularni „Osadnicy z Catanu”, po których wydaniu nadszedł czas na wielki „bum” na tego typu gry. Swój sukces zawdzięczają głównie rozbudowanej rozgrywce, w której przyjęta strategia i umiejętności poparte są szczęściem (np. podczas rzutu kostkami). Rozbudowana rozgrywka czy fabuła gry nie jest jednak równoznaczna ze skomplikowanymi zasadami, dzięki czemu już podczas pierwszej rozgrywki ze znajomymi każdy będzie w stanie przyswoić zasady.

Ameritrash

Tym razem skupimy się na grach, które zrodziły się na innym kontynencie. Gry, które zaczęto tworzyć w Ameryce, są pewnego rodzaju przeciwieństwem dla Eurogier. Co jest ich głównym motywem? W grach typu Ameritrash na pierwszym miejscu stawia się na klimat. Często są one tworzone na podstawie książek, filmów lub komiksów. Doskonałym przykładem takiej gry jest niezwykle rozbudowana Gra o Tron oraz Twilight. Gry tego typu są bardzo emocjonujące, a rozgrywce towarzyszy powiedzenie „po trupach do celu”. Aby osiągnąć sukces w „amerykańskich”, tytułach musimy na bok odstawić przyjaźnie i żonglować kłamstwem i intrygą. Jeżeli zaplanowaliście spotkanie na co najmniej kilka godzin, jest to propozycja skierowana właśnie dla was – rozgrywka trwa tutaj zazwyczaj więcej niż skromne 2 godziny, jednak nie ma co się obwiać o nudę, ponieważ nikt nigdy jej jeszcze tu nie znalazł.

Gry do nauki

Edukacja towarzyszy człowiekowi już od najmłodszych lat, jednak ciężko jest zmusić przedszkolaka do wkuwania angielskich słówek. Właśnie z tego powodu powstały gry językowe, które sprawiają, że nauka może być efektywna, a jednocześnie przyjemna. Dziś tego typu gry niekoniecznie przypominać muszą oklepane domino czy puzzle. Istnieje wiele tytułów, które projektowane są w taki sposób, aby miały fabuła nie była prostoliniowa i dostarczały przede wszystkim rozrywki, a nauka jest „efektem ubocznym”. Jeżeli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, gry do nauki będą strzałem w dziesiątkę na spędzany rodzinnie wieczór.

Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie: https://regipio.com/