Jak rozpoznać chore zatoki?
Bóle głowy, zlokalizowane zwłaszcza w okolicach czoła i nosa, które spotęgowane są pochyloną postawą ciała, mogą oznaczać problemy z zatokami. Jeśli dodatkowo bóle te pojawiają się w parze z katarem i niedrożnością nosa, można przypuszczać, że pacjent choruje na zapalenie zatok. Jak diagnozuje się chore zatoki?
Czym są zatoki?
Zatoki są przestrzeniami zlokalizowanymi w kościach czaszki. Wyróżniamy zatokę szczękową, czołową, komórki sitowe i zatokę klinową. Każda pokryta jest od środka nabłonkiem z rzęskami poruszającymi się w stronę ujść.
Zatoki określa się również przestrzeniami pneumatycznymi w kościach czaszki. Są wypełnione powietrzem o charakterze jałowym, a śluz transportowany jest w nich w kierunku ujścia. Może zdarzyć się, że zatoki przestają być drożne, lub rzęski nabłonka migawkowego nie pracują odpowiednio. Prowadzi to do zaburzenia wymiany gazowej z jamą nosa i zaleganie wydzieliny z gruczołów, która ułatwia szybki rozwój infekcji.
Skąd zapalenie zatok?
Przyczyn zapalenia zatok może być bardzo wiele, choć jak podkreślają eksperci z serwisu MedMe, najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych, wady anatomiczne nosa, nieprawidłowo leczony lub bagatelizowany alergiczny nieżyt nosa, lub wdychanie mocno zanieczyszczonego powietrza. Czasami chore zatoki to wynik występujących w nich polipów, grzybicy i torbieli lub tak poważnych schorzeń, jak nowotwory.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
W zależności od tego, która zatoka jest zainfekowana, pacjent może odczuwać inne objawy. Najczęściej zgłaszanym problemem jest ból o różnym umiejscowieniu:
- kości policzka jedno lub dwustronny – zapalenie zatok szczękowych, pod policzkami,
- czoło – zapalenie zatok czołowych
- wewnątrz kącika oka – zapalenie zatok między oczami, czyli zatok sitowych,
- potylica, czoło, skronie, oczodoły lub szczyt czaszki – zapalenie zatoki klinowej.
W pierwszym etapie zapalenie zatok może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a ból pojawia się dopiero w momencie, gdy dojdzie do niedrożności ujścia zatok i przewodów nosowych. Może on świadczyć także o obecności powikłań zapalenia zatok.
Do innych objawów omawianej choroby zalicza się:
- uczucie zatkanego nosa,
- wyciek z nosa,
- niedrożność przewodów nosowych,
- upośledzenie lub utratę węchu,
- uczucie rozpierania w obrębie twarzy,
- zmęczenie i osłabienie,
- ból zębów i szczęki,
- nieprzyjemny zapach z nosa i ust.
Rozpoznanie zapalenia zatok
Przy występowaniu pierwszych objawów zapalenia zatok, warto udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego i badania jam nosa może postawić diagnozę. Zwykle zlecane są jednak także pewne badania, takie jak prześwietlenie RTG czy rynoskopia, tj. wziernikowe badanie nosa oraz endoskopia jamy nosowej, polegająca na wprowadzeniu do niej cienkiego wziernika z kamerą. Na podstawie dokładnych badań lekarz może ocenić stan zatok i sprawdzić czy doszło w ich obrębie do infekcji.