Jak radzić sobie z przebarwieniami skóry?
Nasza skóra na co dzień narażona zostaje na wpływ niesprzyjających czynników, które mogą powodować zmiany w jej strukturze. Najczęściej zagrożenia związane są z oddziałaniem warunków atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi bądź skutkiem pojawienia się wirusów, grzybów lub bakterii. Jednak w niektórych przypadkach problemów należy doszukiwać się w procesie produkcji melaniny, pigmentu skóry, który odpowiada za jej kolor, ale także pełni rolę filtra UV, dzięki czemu promienie słoneczne są przez niego pochłaniane.
Tak jest w przypadku przebarwień, które występują w różnych odmianach i w różnym natężeniu. Powodowane są one nadmierną produkcją wspomnianej melaniny. W pewnych przypadkach wpływ na pojawienie się przebarwień może mieć również nieprawidłowe rozmieszczenie tego związku w naszym organizmie. Za jego produkcję i relokację odpowiedzialne są melanocyty – komórki mieszczące się w naszym naskórki. To właśnie ich niesprawne działanie doprowadza do powstania przebarwień, które nie są niczym innym, jak plamkami o różnym rozmiarze, wyróżniającymi się na tle skóry ciemnym kolorem.
Jak walczyć?
Tego typu zmiany pojawić się mogą między innymi na twarzy, klatce piersiowej bądź rękach. Różna może być także ich głębokość i intensywność. Przebarwienia najczęściej dotykają kobiet – najbardziej narażone na tego typu dolegliwości są panie w trakcie bądź zaraz po menopauzie, kiedy to dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Warto pamiętać, że zmiany na skórze mogą być związane z różnymi chorobami, takimi jak nadczynności tarczycy czy schorzenia wątroby.
Gdy przebarwienia pojawią się na naszej skórze, warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Jak wskazują specjaliści, niezwykle skuteczne często okazuje się przyjmowanie kwasów owocowych. Posiadają one właściwości odbarwiające, dlatego z ich pomocą jesteśmy w stanie poradzić sobie z powstałymi plamami. Są one uzyskiwane przede wszystkim z owoców, ale także z trzciny cukrowej i mleka. Zazwyczaj pełnią rolę bazy różnego rodzaju kremów czy płynów.
Bardzo podobne działanie zdradza związek chemiczny hydrochinon, który również sprawia, że przebarwienia tracą swoją intensywność. Występuje on w różnego rodzaju preparatach, które możemy dostać w aptece.
Kosmetyki i zabiegi
Pomóc w walce z tą kłopotliwą dolegliwością może nam również kosmetologia. Na przebarwienia zalecane jest bowiem stosowanie wszelkiego rodzaju kremów, które w swoich składach zawierają witaminę C, a także kwasy: glikolowy i kojowy. Warto odwiedzić również salon kosmetyczny, gdzie przeprowadzony zostanie peeling chemiczny, który złagodzi bądź usunie wszelkie defekty skórne. Najlepszą decyzją będzie jednak połączenie wspomnianych metod – dzięki temu wzrośnie nasza szansa na sukces.
W nieco poważniejszych przypadkach, istnieje możliwość zastosowania konkretnych zabiegów medycznych. Wśród nich znajduje się między innymi laseroterapia oraz zabiegi wybielające.
Najlepsza metoda? Profilaktyka!
Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie przebarwień jest trzymanie się kilku bardzo ważnych zasad, które pozwolą nam nie dopuścić do powstania problemu.
Przede wszystkim powinniśmy uważać na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Używajmy więc kremów z filtrem UV, ograniczmy również wizyty w solarium. Bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu zmianom skórnym okażą się także preparaty zawierające witaminy E, A, PP, koenzym Q10 czy rożnego rodzaju ekstrakty – z grejpfruta, lukrecji czy pietruszki.
Wspomniane środki zapobiegawcze oczywiście mogą być stosowane również wówczas, gdy do powstania przebarwień już dojdzie.
Autor artykułu:
Artykuł powstał dzięki specjalistom z apo-discounter.pl