Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie szczeniaka?
Szczenię w domu to nie tylko wielka radość, ale i ogrom obowiązków. Do tego dochodzi jeszcze konieczność odpowiedniego przygotowania mieszkania, bo jak się okazuje, szczeniak może przyczynić się do masy zniszczeń. Dlatego adopcja psiaka powinna być decyzją dobrze przemyślaną i odpowiedzialną. Przygarniając małego czworonoga, a następnie oddając go przy pierwszych nadarzających się trudnościach, możemy wyrządzić mu ogromną krzywdę. Jeszcze zanim decyzja zostanie ostatecznie podjęta, należy zastanowić się, czy nasze mieszkanie sprosta wymaganiom małego rozrabiaki.
Wspólne dzielenie mieszkania z psem wymaga takiego dostosowania przestrzeni, która spełni oczekiwania zarówno domowników, jak i czworonoga. Przygotowując wnętrze na przyjęcie czworonoga, należy pamiętać o zakupie niezbędnych dla niego akcesoriów, uprzątnięciu przedmiotów potencjalnie dla niego niebezpiecznych oraz zabezpieczeniu mieszkania przed zniszczeniami.
Czego potrzeba szczenięciu do szczęścia?
W tym miejscu chciałoby się powiedzieć – naszej miłości – jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i oprócz miłości – której piesek bez wątpienia będzie potrzebował – przyda się również: legowisko, 2 miski (jedna na karmę, druga na jedzenie) i kilka przeznaczonych dla niego zabawek. Legowisko należy ułożyć w spokojnym, rzadko uczęszczanym przez domowników pomieszczeniu. Może to być na przykład przedpokój. W żadnym razie nie powinniśmy układać legowiska w pobliżu kaloryfera albo okna, z którego słońce świeci prosto na miejsce pupila. Nie powinniśmy też robić tego w pobliżu telewizora, głośników lub innych urządzeń, które emitują uciążliwy dla czworonoga hałas. Warto pamiętać, że legowisko dla psa to jego oaza spokoju. Nie wolno mu przeszkadzać, gdy odpoczywa lub zwoływać go wtedy do zabawy.
Wyznacz granice
Małe szczenię może przysporzyć w mieszkaniu mnóstwo kłopotów. Pierwszy okres po jego adopcji będzie czasem wzajemnego poznawania się i wyznaczania pupilowi granic, których nie powinien przekraczać. Należy się przy tym wykazać mnóstwem cierpliwości i spokoju. Pamiętajmy, że podczas szkolenia psa, czy uczeniu go higieny zdecydowanie lepiej niż nagana działa wzmacnianie pozytywne. Dlatego, zamiast karać i karcić, nagradzajmy dobre zachowanie. Szczenię szybko pojmie, o co chodzi, a łase pochwał i dostosowanych do jego wieku smakołyków będzie chętnie dostosowywać się do panujących w mieszkaniu norm i zasad.
Zabezpiecz wszystkie przedmioty
Jednak nie tylko wyznaczanie granic jest tu istotne. Te zdadzą się na nic, jeśli wcześniej nie przygotujemy odpowiednio mieszkania. Należy zabezpieczyć bądź uprzątnąć wszystkie przedmioty, które psiak mógłby przypadkowo zniszczyć. Zagrożony będzie między innymi wazon stojący na chwiejnym stoliku, nisko wiszący obrus, za który można pociągnąć, a nawet kapcie pana. Te ostatnie są dla małych psów szczególnie atrakcyjne. Dlatego, jeśli dysponujemy butami, których stratę przeżylibyśmy szczególnie boleśnie, warto zawczasu schować je przed małym niszczycielem.
Doskonałą alternatywą jest również podarowanie szczenięciu starych, nikomu niepotrzebnych już kapci lub trampek. Jeśli pupil będzie mógł sobie je pogryźć w spokoju, prawdopodobnie „odpuści” innemu obuwiu. Gdyby jednak zdarzyło się inaczej, warto przy każdej takiej okazji konsekwentnie zamieniać nasze ulubione obuwie, na te, które przeznaczyliśmy dla psiaka. Pamiętajmy też, że małe psy (podobnie zresztą jak małe dzieci) z racji wymiany zębów mlecznych na stałe odczuwają ogromną potrzebę gryzienia. Pożądane będą zatem wszelkie zabawki, które im to umożliwią, dzięki czemu oszczędzimy podobnego losu domowym przedmiotom.
Zadbaj o bezpieczeństwo malucha
W mieszkaniu czeka na szczenię masa niebezpieczeństw. Dlatego, zanim jeszcze piesek z nami zamieszka, powinniśmy zadbać o ich usunięcie. Jako przykład można tu podać leżące luzem kable. Chętny do gryzienia wszystkiego, co leży na podłodze, szczeniak może z nich zrobić niewłaściwy użytek. Warto też uczulić dzieci, by nigdy nie pozostawiały na wierzchu swoich zabawek, które z jednej strony mogą zostać zniszczone, z drugiej sprowadzić na pieska niebezpieczeństwo. Przykładem jest tu chociażby plastelina. Odpowiednio zabezpieczyć należy również chemię gospodarstwa domowego. Ciekawski psiak z pewnością sięgnie do niej, jeśli ta pozostanie na wierzchu.
Pamiętamy zatem o zabezpieczeniu kabli specjalnymi osłonkami, chowaniu potencjalnie niebezpiecznych substancji oraz o tym, by nigdy nie pozostawiać w zasięgu szczeniaka drobnych przedmiotów, między innymi szpilek, agrafek, guzików, a także tasiemek.
Właściwe zabezpieczenie mieszkania na przybycie szczeniaka wcale nie jest takie trudne. Trzeba jednak wykazać się wyobraźnią, która podpowie nam, które przedmioty mogą okazać się dla niego potencjalnie niebezpieczne, a które należy schować, by przy niesfornym szczenięciu nie uległy zniszczeniu.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://sklepzoologic.pl.