Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?
Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem jest dolegliwością cechującą się łagodnymi objawami, która samoistnie ustępuje, ale przysparza rodzicom wielu zmartwień. Na szczęście w obecnych czasach znane jest wiele sprawdzonych sposobów oraz leków (np. Nasivin baby), które mogą być stosowane również u niemowląt. Jak pomóc dziecku podczas przeziębienia?
Jaki katar atakuje maluszka?
W momencie pojawienia się wydzieliny w nosie u dziecka, mówi się, iż ma ono katar. Z medycznego punktu widzenia można go podzielić dodatkowo na różne rodzaje. U dzieci najczęściej występujący jest katar wirusowy, iniekcyjny. Jego przebieg jest dość łagodny, a dziecko poza zatkanym nosem nie odczuwa żadnych innych objawów – jest ono aktywne, chętnie się bawi oraz nie gorączkuje. Wydzielina z początku jest wodnista, kolejno gęstnieje i robi się zielona lub żółta (nadal jest to katar wirusowy). Najczęstszą przyczyną kataru są tak zwane rhinowirusy, które stosunkowo łatwo przenoszą się na otoczenie – poprzez pokasływanie i kichanie. Należy jednak pamiętać, iż katar to nie to samo co grypa, która zwykle zaczyna się dość gwałtownie, z wysoką gorączką i wyjątkowo złym samopoczuciem, a podczas jej trwania nie koniecznie musi pojawić się katar (bardziej charakterystyczny jest suchy kaszel). Dolegliwość jaką jest katar trwa dłużej jak 7 dni oraz występują przy nim jakieś dodatkowe objawy. Pomimo wszystko zaleca się udanie do lekarza, aby zweryfikować czy nie rozwija się przypadkiem poważniejsza infekcja niż katar. Ponadto każde pokasływanie dziecka i katar u dziecka do 3 miesiąca życia powinny być kontrolowane przez lekarza. U starszych dzieci częściej występuje katar sienny w reakcji na alergeny wziewne (pyłki), co u młodszych zaliczane jest raczej do rzadkości i przede wszystkim w odpowiedzi alergicznej na alergeny pokarmowe, której również towarzyszą wydzielina z nosa i uczucie zatkanego nosa.
Sposoby na katar u niemowląt i dzieci
Najbardziej skutecznym sposobem na katar u niemowląt i małych dzieci jest unikanie specyfików „na/przeziębienie/na katar” z apteki, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków nie są one potrzebne, a nawet mogą posiadać niekorzystny wpływ. Do grupy sprawdzonych preparatów zalicza się Nasivin baby, który skutecznie wspiera walkę z katarem. Warto jednak pamiętać, iż leki to nie cukierki i lepiej zarezerwować ich stosowanie na sytuacje, kiedy będą naprawdę potrzebne.
W momencie pojawienia się kataru u dziecka, pierwsze co należy zrobić to zadbać o świeże powietrze w otoczeniu dziecka. Zaleca się by było ono nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne. Gdy dziecko ma katar, a jednocześnie nie towarzyszy mu gorączka i nie ma przeciwwskazań od lekarza, warto z nim wyjść na spacer.
Innym skutecznym sposobem na walkę z katarem u maluszka jest stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej, która nawilża drogi oddechowe i ułatwia wydmuchiwanie kataru.