Skóra dłoni – często pomijana w pielęgnacji. Jak o nią zadbać?

Zabiegi na twarz są jednymi z najczęściej wykonywanych w klinikach medycyny estetycznej. To w końcu część ciała, która zazwyczaj jest odkryta i zwraca się na nią największą uwagę przy pierwszym kontakcie z drugą osobą. Nic więc dziwnego, że kupowanie kremów przeciwzmarszczkowych jest obecnie czymś oczywistym. A co z naszymi dłońmi, które przecież także się starzeją i są narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne? Na szczęście istnieją sposoby na to, aby o nie zadbać!

Na co dłonie są narażone każdego dnia?

Coraz więcej mówi się o tym, że dłonie zdradzają nasz wiek. Nic dziwnego, przecież codziennie wykonujemy nimi mnóstwo czynności. W zależności od stylu życia bądź wykonywanej pracy, dłonie narażone są na kontakt z wieloma czynnikami drażniącymi, np. podczas zmywania naczyń lub sprzątania, a także na styczność ze skupiskami bakterii (przy witaniu się czy dotykaniu czegokolwiek w miejscach publicznych). Ponadto, zły wpływ na kondycję skóry w tych okolicach mają warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz i słońce. W rezultacie, na dłoniach pojawiają się przebarwienia posłoneczne oraz starcze, aż w końcu cały omawiany tu obszar ciała traci swoją jędrność i po prostu wygląda mało estetycznie.

Jak zaradzić temu w domu?

Na pewno bardzo ważna jest prosta czynność, którą wykonuje się co najmniej kilka razy dziennie, czyli mycie rąk. Warto używać do tego letniej wody oraz delikatnego, nawilżającego mydła. Po umyciu dłonie powinno się również dokładnie wytrzeć – zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest też codzienne używanie kremu, który będzie odpowiedni dla potrzeb skóry konkretnej osoby. Jeżeli dłonie są suche, najlepiej sięgnąć po preparat nawilżający i odbudowujący warstwę hydrolipidową, np. taki z olejem jajoba, arganowym czy kwasem hialuronowym. Jeśli natomiast skóra w tych okolicach jest spierzchnięta, idealnie sprawdzi się krem ze składnikami kojącymi, m.in. aloesem i alantoiną. Zupełnie inne potrzeby mają dłonie, na których pojawią się przebarwienia. W takim przypadku zastosowanie znajdą przede wszystkim składniki wybielające, złuszczające i rozjaśniające, np. witaminy A i C, kwasy owocowe, kwas kojowy czy arbutyna. Natomiast dla dłoni starzejących się świetnym rozwiązaniem będą kremy zawierające komórki macierzyste, kolagen lub ekstrakt ze śluzu ślimaka.

Jeżeli skóra w tych okolicach jest narażona na dłuższy kontakt z wodą i detergentami, chociażby przy zmywaniu naczyń, zawsze powinno się zakładać rękawiczki ochronne (wykonane np. z winylu). W takich okolicznościach warto również używać płynu do mycia naczyń z balsamem do dłoni. Z kolei w mroźniejsze dni niezbędne okazuje się sięgnięcie po grubszą warstwę kremu, a w słoneczne – nałożenie preparatu z filtrem ochronnym UV. Dobre rezultaty przynoszą też proste zabiegi pielęgnacyjne, m.in. peeling dłoni czy wcieranie soku z cytryny.

Co proponują gabinety kosmetyczne?

Współcześnie o delikatną skórę w okolicach dłoni można dbać nie tylko w ramach domowych kuracji pielęgnacyjnych. Bardzo zadowalające efekty przynoszą również zabiegi, które są wykonywane w profesjonalnych salonach kosmetycznych. A wybór skutecznych terapii gabinetowych jest naprawdę duży.

Zabieg parafinowy – podczas tej kuracji dłonie są najpierw przygotowywane do wchłaniania składników aktywnych za pomocą peelingu. Następnie nakłada się serum odżywcze oraz krem. Później dłonie są kilkukrotnie zanurzane w podgrzanej parafinie, aż powstanie zamknięta warstwa ochronna, którą dodatkowo zabezpiecza się rękawicami utrzymującymi ciepło. Zabieg ten nie tylko nawilża, ale też wygładza i zmiękcza skórę dłoni.

Masaż – jest to bardzo przyjemny, relaksujący i rozluźniający zabieg, który poprawia mikrokrążenie oraz metabolizm komórkowy w okolicach dłoni. Poprzez masaż można też wspomóc wprowadzanie substancji aktywnych w tym obszarze.

Fotoodmładzanie IPL + RF – kuracja laserowa, która polega na naświetlaniu dłoni krótkimi impulsami światła. Podczas zabiegu melanina obecna w skórze zamieniana jest na ciepło – aby zniszczyć uszkodzone komórki oraz pobudzić wytwarzanie kolagenu. Fotoodmładzanie skutecznie redukuje objawy starzenia się skóry.

Usuwanie przebarwień IPL – podobnie jak w przypadku fotoodmładzania, tu również dłonie są naświetlane. Używa się jednak do tego innego filtru, by skupić działanie technologii IPL przede wszystkim na usuwaniu przebarwień ze skóry dłoni.

Fale radiowe (RF) – zabieg polega na masażu dłoni przy użyciu specjalnej głowicy, emitującej fale elektromagnetyczne, które podnoszą temperaturę włókien kolagenowych i prowadzą do ich skurczenia. Dochodzi wtedy do termicznej stymulacji fibroblastów, odpowiadających za syntezę kolagenu i elastyny w skórze. Efektem finalnym kuracji jest więc poprawa napięcia i elastyczności miejsc poddawanych działaniu fal radiowych.

Karboksyterapia – polega na wprowadzeniu pod skórę dłoni czystego dwutlenku węgla (poprzez iniekcję). Zabieg poprawia mikrokrążenie, stymuluje produkcję włókien kolagenowych oraz pobudza metabolizm komórkowy. Natomiast po kuracji skóra w okolicach dłoni staje się dotleniona i odżywiona.

Mezoterapia igłowa – podobnie jak przy karboksyterapii, tutaj również dochodzi do iniekcji składników aktywnych. Mogą to jednak być różnego typu preparaty. Koktajle do mezoterapii igłowej często zawierają kwas hialuronowy i kompleks witaminowy, który działa nawilżająco, spowalnia procesy starzenia, przywraca gęstość i jędrność skóry, a także rozjaśnia.

Należy pamiętać o tym, że o skórę dłoni, podobnie jak o okolice twarzy czy dekoltu, trzeba dbać regularnie. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć zadowalające rezultaty różnych kuracji. A dłonie są przecież naszą wizytówką, więc ich pielęgnację warto zacząć już w młodym wieku, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Ponadto, nawet najładniej pomalowane paznokcie nigdy nie będą prezentowały się dobrze, gdy zaniedbamy skórę w tych okolicach.

Angelika Połaska, kosmetolog Qclinique.