Jak działa termometr medyczny na podczerwień?
Temperatura ciała ma ogromne znacznie podczas diagnozowania różnych chorób i infekcji. Kiedy nie jesteśmy pewni swojego samopoczucia, czujemy się nieco zmęczeni jednak nie jesteśmy przekonani czy doszło do zarażenia, warto sprawdzić temperaturę. Stare termometry rtęciowe odchodzą już do lamusa, ponieważ ich użytkowanie jest bardzo kłopotliwe. Sprawdzamy jak funkcjonuje współczesny termometr medyczny, który działa z wykorzystaniem podczerwieni.
Natychmiastowy pomiar
Główną zaletą termometrów elektronicznych na podczerwień jest fakt, że nie musimy oczekiwać kilku minut na wykonanie pomiaru. Dokonywany jest on bowiem za pomocą odczytu parametrów podczerwieni, którą emituje każdy obiekt którego temperatura jest wystarczająco wysoka. W przypadku ludzkiego ciała, które powinno mieć temperaturę około 36,6 stopnia Celsjusza, wykrycie jej w zakresie fal podczerwieni jest bardzo łatwe. Termometr medyczny, taki jak np. https://meridensklep.pl/product-pol-11-Termometr-medyczny-TM-19.html działający z jej wykorzystaniem wykorzystuje do pomiaru zaawansowaną fotodiodę na podczerwień, która po skierowaniu w stronę ciała zmienia swoje parametry prądowe i napięciowe. Te są odczytywane przez układ elektroniczny, który następnie przekształca je na temperaturę, która pojawia się na wyświetlaczu. Termometry medyczne, które wykorzystują powyższą metodę, działają natychmiastowo. Wystarczy przyłożyć je lub skierować na określoną część ciała i utrzymywać w niewielkiej odległości, a już po kilku sekundach będziemy znać jej dokładną temperaturę.
Łatwość użytkowania
Drugą istotną zaletą termometrów na podczerwień jest wyjątkowa łatwość ich obsługi. Jest ona o wiele łatwiejsza od tej, jaką charakteryzują się standardowe termometry rtęciowe. Jednocześnie możemy mówić o sporo większej dokładności pomiaru, ponieważ nie mają znaczenia zabrudzenia na powierzchni ani nieprawidłowe utrzymywanie termometru pod pachą przez całe 10 minut pomiaru. Po uruchomieniu termometru medycznego jest on natychmiast gotowy do pracy. Należy przyłożyć go lub zbliżyć do właściwej części ciała, by dokonać pomiaru. Najczęściej wykorzystuje się do tego obszar pod pachą albo okolice ucha. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają dodatkową diodę świecącą, która pokazuje nam czy celujemy urządzeniem w prawidłowy obszar. Następnie naciskamy przycisk i po sekundzie lub dwóch na wyświetlaczu możemy odczytać temperaturę.
Termometr medyczny na podczerwień zasilany jest zwykłymi bateriami, dzięki czemu można używać go w każdym miejscu i czasie. Nic nie stoi na przeszkodzie by zabrać go ze sobą np. w podróż urlopową i używać na miejscu. W razie wyczerpania energii z baterii nowe możemy zakupić w dowolnym sklepie, możliwe jest też użycie akumulatorków wielokrotnego ładowania.