Jak dbać o zdrowie psychiczne, by nie dopuścić do rozwoju nerwicy?
Czynniki wpływające na zdrowie psychiczne są różne, a ich siła może oddziaływać nieco inaczej na każdego z nas. Dla dobra zdrowia psychicznego powinniśmy unikać sytuacji nadmiernie stresujących czy budzących negatywne emocje. Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które dotyka coraz więcej osób. Jak nie dopuścić do rozwoju choroby?
Czym jest nerwica?
Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które wiąże się z doświadczaniem stanów lękowych. Utrudnione funkcjonowanie dotyczy zarówno sfery prywatnej, jak i społecznej. Zaburzenia obejmują różne fobie, uczucie rozdrażnienia, bardzo silne reakcje na stres, a także problemy adaptacyjne.
Nerwicą może być obsesyjne powtarzanie określonych czynności według określonych reguł, np. sprawdzenie wyłączonego gazu, czy sprawdzanie dwa razy przed zaśnięciem czy drzwi są zamknięte. Zaburzenie lękowe stwierdza się także u osób, które przeżywają duży stres związany z jakimś wydarzeniem i unikają sytuacji i osób, kojarzących się z konkretnym wydarzeniem. Nerwicą może być także narastające zmęczenie, wściekłość na zmianę z osłabieniem połączone z zaburzeniami snu i stałym odczuwaniem smutku.
Dlaczego nerwica jest niebezpieczny?
Nerwica jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce do poradni psychiatrycznych zgłasza się coraz więcej osób. Raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2016 r. apelowały, że blisko 40% Europejczyków podjęło leczenie psychiatryczne, najczęściej z powodu doświadczenia zaburzeń lękowych i zmian nastroju. W Polsce od lat obserwuje się największy przyrost zachorowań na nerwicę, a poradnie psychiatryczne wskazują, że nerwica jest uznawana za główny powód utraty pełni zdrowia psychicznego. Wyróżnia się nerwicę natręctw, neurasteniczną, lękową oraz nerwicowe reakcje pourazowe. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, warto dbać o swoje zdrowie psychiczne codziennie.
Jak dbać o psychikę na co dzień?
Troska o własne zdrowie powinna być wpisana w rutynowe zajęcie w ciągu dnia. Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby, jak radzić sobie z zachowaniem równowagi psychicznej i fizycznej, a tym samym z osiągnięciem harmonii wewnętrznej, która pozwoli uchronić się przed nerwicą.
Praktykuj techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe
Proste ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe praktykowane codzienne są niezbędne, aby zachować równowagę psychiczną. Ćwiczenia uspokajające można wykonywać w ciągu całego dnia, a niektóre z nich, nawet podczas wykonywania innych czynności. Techniki oddychania pozwalają zredukować stres, uspokoić nerwy i poradzić sobie z trudną sytuacją. Niedoceniana metoda jaką jest codzienne praktykowanie technik relaksacyjnych, zyskuje jednak szerokie grono zadowolonych z siebie osób, które zaczną wykonywać ćwiczenia oddechowe regularnie.
Rozciągaj się
Ćwiczenia fizyczne to naturalny sposób, aby rozładować emocje. Pozbyć się tych negatywnych, a zapewnić organizmowi tzw. hormony szczęścia. Powolne rozciąganie, czyli tak zwany stretching z włączoną muzyką relaksacyjną to dobry sposób, aby zadbać nie tylko o zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Efekty w postaci ładnej i napiętej sylwetki można zobaczyć już po kilku treningach. Rozciąganie można praktykować zarówno rano, jak i wieczorem, a spokojne tempo sprawia, że z ćwiczeniami poradzi sobie każdy.
Pisz dziennik
Przelewanie emocji na papier to metoda często stosowana nawet podczas terapii par, które nie potrafią się dogadać. Znasz to uczucie, kiedy słowa “grzęzną w gardle”? Miej ze sobą zawsze notes i długopis. Zapisując swoje myśli i emocje możesz przeczytać je jeszcze raz, zrozumieć, oczyścić umysł oraz pozbyć się negatywnych uczuć. Co więcej, zapisywanie pozytywnych zdarzeń także ma pozytywny wpływ na psychikę. Uczucie wdzięczności i wracanie do miłych wspomnień przypomni na czym warto skupiać uwagę.
Rozwój nerwicy – etapy
Nerwica to choroba psychiczna, która może objawiać się na wielu podłożach i różnić się symptomami, ale także czasem trwania. Pomoc specjalisty i leczenie może jednak pomóc w zmaganiu się z zaburzeniami lękowymi. Nerwica jest poważnym obciążeniem psychicznym, głównie ze względu na presję otoczenia, która dotyka osób w każdym wieku. Trudno jest wskazać wszystkie objawy nerwicy, tak samo jak niełatwo jest opisać jej etapy, ponieważ u każdego może przebiegać nieco inaczej. To co łączy wszystkie osoby chore na nerwicę, to przede wszystkim niska podatność na stres i jego przewlekłe przeżywanie, związane z różnymi czynnościami.
Nerwica rozwija się powoli i często dotyka osoby wrażliwe, które niejednokrotnie borykają się z traumatycznymi przeżyciami, przedkładaną potrzeby innych nad potrzeby własne, są wybitnie utalentowane lub czują się samotne.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
Zaburzenia lękowe nie powinny być wstydliwym tematem, zwłaszcza że nieleczona nerwica może prowadzić nawet do samobójstwa. Do lekarza warto zgłosić się, jeśli zauważymy m.in. nadmierną reaktywność na różne wydarzenia w ciągu dnia, uczucie lęku i strachu przed ludźmi lub wydarzeniami, kompulsywne zachowania i nadreaktywność nawet w trakcie niestresogennych sytuacji. Szybkie rozpoczęcie leczenia nerwicy ze wsparciem specjalistów może pomóc odzyskać utraconą radość z życia i uwolnić się od przytłaczającego uczucia stresu i lęku.