Import aut z USA – jak to się robi?
Statki płynące wprost z USA, na których ustawione są kontenery transportowe, to nadal częsty widok w polskich portach. Pomimo, że wielki „bum” mamy już za sobą, nadal bardzo chętnie sprowadzamy samochody zza oceanu. Czy zakup auta w Ameryce wciąż jest opłacalnym przedsięwzięciem? Sprawdźmy to.
Klasa premium kosztuje najmniej
O ile jeszcze kilka lat temu sprowadzaliśmy niemal wszystkie typy samochodów, tak teraz największym wzięciem cieszą się pojazdy luksusowe i sportowe. Powód jest bardzo prosty – na takich samochodach można zaoszczędzić najwięcej. W przypadku, gdy do kontenera transportowego trafia luksusowa limuzyna niemieckiej marki, oszczędności mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy zł. Zaoszczędzić można zarówno na pojazdach nowych, jak i używanych – w Ameryce jest po prostu taniej.
Dodatkowym czynnikiem, który znacząco może powiększyć zaoszczędzoną kwotę, jest kurs dolara. Osoby, które regularnie śledzą wydarzenia na rynku walutowym, potrafią przewidzieć okres, w którym import samochodu będzie najbardziej opłacalny.
Tani samochód = małe oszczędności
Nie opłaca się natomiast sprowadzać samochodu, którego wartość nie przekracza 100 tys. zł. Powód jest bardzo prosty – po uwzględnieniu wszystkich kosztów, w tym wysokich kosztów transportu, oszczędności okazują się znikome, a w wielu przypadkach + żadne.
Należy brać także pod uwagę fakt, że specyfikacja wielu modeli produkowanych na rynek amerykański, może znacząco różnić się od tej, którą znamy z europejskich wariantów. Nie chodzi tu wyłącznie o poziom wyposażenia, ale także o materiały wykończeniowe (na rynku amerykańskim zazwyczaj stosuje się elementy o gorszej jakości) a nawet o komponenty układu jezdnego. To może rodzić problemy z odsprzedażą i w konsekwencji – wymusić spadek ceny pojazdu na rynku wtórym.
Jakie samochody warto wybrać?
Niepowtarzalny charakter amerykańskich samochodów stanowi niemałą pokusę, jednak do sprawy najlepiej będzie podejść z dużą dozą zdrowego rozsądku. Serwisowanie aut produkowanych w USA może być znacząco utrudnione w Polsce. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że większość modeli jest totalnie nieprzystosowana do polskich warunków drogowych.
Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie zakup jednego z europejskich modeli. Kontenery transportowe najczęściej wypełniane są luksusowymi limuzynami i SUVami. Polacy chętnie kupują BMW serii 7, BMW X6, Audi A8, Q7, Q5, Mercedesy klasy S i ML, Range Rovery i Jaguary XJ. Dużą popularnością cieszą się także luksusowe japońskie marki, jak choćby Lexus. Wśród pojazdów sportowych prym wiedzie Porsche 911, Mitsubishi Lancer Evo X i Subaru STI. Wszystkie te modele oferowane są także w polskich salonach, zatem z ich serwisowaniem nie ma najmniejszego problemu.
Jak zakupić?
Aby zakupić samochód w USA, wcale nie trzeba przekraczać oceanu. Osobisty wyjazd wiąże się z wieloma niedogodnościami, a wysoki koszt i konieczność posiadania wizy to tylko niektóre z nich. Lepiej zdać się na usługi jednej z polskich firm, działających na tamtejszym rynku. Profesjonaliści będą odpowiedzialni za znalezienie konkretnego modelu, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Firma zadba o wszystkie formalności, począwszy od zakupu, a na załadowaniu samochodu w kontenerze transportowym kończąc. Prowizja najczęściej wynosi kilkaset dolarów, jednak jest to i tak mniej niż kwota, którą musielibyśmy przeznaczyć na samodzielny wyjazd. W Polsce samochód zostanie odebrany i dostarczony pod wskazany adres.
Koszt transportu w kontenerze jest trudny do oszacowania. Wszystko zależy od odległości, jaka dzieli porty. Za dostarczenie samochodu w kontenerze transportowym najczęściej trzeba zapłacić od 200 do 1 200 dolarów. Czas rejsu może wynieść nawet 14 dni. Z reguły polecane są amerykańskie firmy transportowe, które uchodzą za najsolidniejsze.
Materiał powstał we współpracy z przedsiębiorstwem Agropom z Buska Zdroju produkującym kontenery przemysłowe o licznych zastosowaniach.