Funkcjonalne oświetlenie salonu

Salon, jako reprezentacyjna część domu, wymaga przemyślanych rozwiązań. Dotyczy to nie tylko aranżacji wnętrza, zastosowania odpowiednich materiałów, kolorystyki oraz mebli. Niebagatelny wpływ na cały wystrój będzie miało oświetlenie. Co więcej, emitowane światło odgrywa też znaczącą rolę w budowaniu klimatu wnętrza i kształtowaniu naszego nastroju. Wpływa na gotowość do pracy i możliwość regeneracji sił. Co zatem powinniśmy wiedzieć o oświetleniu w salonie, zanim zabierzemy się za jego aranżację?

W przeszłości większość salonów i pokojów dziennych wyglądało tak samo. Ustawiona pod ścianą wersalka lub narożnik, stół i zawieszony u sufitu żyrandol. Czasem pojawiały się także inne źródła światła, najczęściej lampa podłogowa. Rzadko jednak wychodziło się poza kanon, w którym żyrandol odgrywał rolę oświetlenia ogólnego w pokoju dziennym. Dziś czasy się zmieniły, rynek oświetleniowy jest znacznie bardziej zróżnicowany i ma więcej do zaoferowania, a klienci stali się bardziej wymagający. W takich warunkach tworzenie zróżnicowanych, efektownych, a niekiedy bardzo oryginalnych aranżacji jest znacznie łatwiejsze.

Rola salonu a funkcje oświetlenia

Salon, oprócz tego, że należy do najbardziej reprezentacyjnej części domu, jest też pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Oznacza to, że jego aranżacja powinna sprostać wielu różnym zadaniem. W takich warunkach montaż jednego źródła światła byłby niepraktyczny. Salon musi przecież spełniać nasze oczekiwania, kiedy udajemy się na odpoczynek przed telewizorem, chcemy spędzić czas z najbliższymi, zapraszamy do siebie rodzinę i znajomych, oddajemy się lekturze i spożywamy posiłki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że salon coraz częściej połączony jest z jadalnią oraz otwartą na to pomieszczenia kuchnią. Przemyślane rozwiązania w zakresie montażu oświetlenia pomogą połączyć w jednym wnętrzu te wszystkie funkcje oraz zapewnić jego funkcjonalność.

Podział na strefy i dobór światła

Wyodrębnienie w wielofunkcyjnym salonie kilku stref pomoże w aranżacji pomieszczenia i dostosowaniu oświetlenia do każdej z nich. W ten sposób powstaje między innymi strefa wypoczynkowa, gdzie znajdziemy kanapę albo narożnik, stolik kawowy oraz telewizor. W takiej strefie można przewidzieć montaż dużej lampy wiszącej, która stanie się niewątpliwą ozdobą wnętrza i pomoże zbudować klimatyczny, sprzyjający relaksowi nastrój. W strefie wypoczynkowej można też pomyśleć o montażu kinkietów albo ustawieniu lampy podłogowej.

Spotkania z przyjaciółmi można aranżować w części salonu przeznaczonej na wypoczynek albo w miejscu, które służy jako jadalnia. Nad stołem przeznaczonym do spożywania posiłków również sprawdzi się lampa wisząca. Jej kształt zazwyczaj odbiega od tej, którą możemy zobaczyć nad strefą wypoczynkową. Rozmiar oraz forma lampy musi odpowiadać kształtowi stołu. Nad takim, który jest okrągły lub kwadratowy zazwyczaj wiesza się większą lampę o pojedynczym źródle światła albo kilka małych opraw zebranych w jednym miejscu. Nad stołem o blacie prostokątnym zobaczymy najczęściej kilka równomiernie rozmieszczonych źródeł światła. Ich oprawy powinny zostać dostosowane do stylistyki salonu.

Poza oświetleniem funkcyjnym do salonu wybieramy też oprawy, które będą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego. Coraz częściej rezygnuje się tu z żyrandola na rzecz podwieszanych sufitów i wpuszczanych w nie opraw wpustowych. W ten sposób pomieszczenie zostanie równomiernie doświetlone (montaż – w zależności od metrażu pomieszczenia – powinien przewidywać kilka do kilkunastu odpowiednio rozmieszczonych opraw). Jeżeli inwestor zdecyduje się jednak oświetlić przestrzeń za pomocą żyrandola i to jemu powierzyć funkcję oświetlenia centralnego w pomieszczeniu, raczej na pewno będzie musiał zrezygnować z montażu lampy wiszącej nad strefą wypoczynkową. Współistnienie obok siebie żyrandola i lampy wiszącej nad wypoczynkiem może prowadzić do powstania aranżacji niepraktycznej i zbyt ciężkiej w odbiorze wizualnym.

Funkcja pomieszczenia a barwa światła

Użyteczność pomieszczenia zależy w dużej mierze od rodzaju oświetlenia. Jeśli zostało dobrze dostosowane do pełnionej przez wnętrze funkcji, to pomieszczenie będzie spełniać oczekiwania użytkowników. Jednym z najważniejszych parametrów oświetlenia, na jakie należy zwrócić uwagę przy jego wyborze, jest temperatura barwowa (barwa światła). W istotny sposób wpływa na nastrój panujący we wnętrzu oraz nasze samopoczucie. Wnętrza przeznaczone do wypoczynku powinny sprawiać wrażenie przytulnych, ciepłych i relaksujących. W zaaranżowaniu takich przestrzeni pomaga światło o barwie ciepłej.

W poszukiwaniu odpowiednich opraw do oświetlenia salonu warto uwzględnić panujące obecnie w aranżacjach wnętrz oraz branży oświetleniowej trendy. Pomoże to stworzyć wnętrza estetyczne i eleganckie. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę odpowiednią barwę światła, salon stanie się użyteczną i funkcjonalną przestrzenią, w której z przyjemnością czas spędzają nie tylko domownicy, ale również ich znajomi.

Więcej na temat oświetlenia w salonie przeczytasz na stronie https://lampy.it.