Ekspres do kawy – jak zabawić się w baristę we własnej kuchni
Ekspres do kawy do marzenie niejednego kawosza. Pozwala w krótkim czasie przygotować kawę, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze kawiarnie. Podstawowy podział ekspresów pozwala na wyróżnienie ekspresów ciśnieniowych i przelewowych.
Ekspresy przelewowe
Ekspres przelewowy ma bardzo prostą zasadę działania. Składa się z pojemnika na kawę, filtra, dzbanka oraz płyty grzewczej. Mielona kawa zostaje zalana gorącą wodą, a następnie przefiltrowana, by jako gotowy napój bez żadnych fusów trafić do dzbanka. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca w kuchni, więc można go spokojnie postawić na blacie kuchennym, a w razie potrzeby także przenosić do innych pomieszczeń, np. do pokoju.
Ekspresy przelewowe mają mnóstwo zalet – są stosunkowo tanie (od kilkudziesięciu złotych), bardzo łatwe w użyciu, a kawa w dzbanku zachowuje wysoką temperaturę jeszcze długo po zaparzeniu. W jednym dzbanku można też przygotować od razu kilka filiżanek kawy. Nie są jednak bez wad – ekspres potrzebuje czasu na rozgrzanie i przygotowanie kawy. Nie daje też możliwości przyrządzania różnych rodzajów kawy, co potrafią ekspresy ciśnieniowe. Ich eksploatacja wiąże się też z dodatkowymi kosztami – stosowane filtry zazwyczaj są jednokrotnego użytku, dlatego trzeba się uzbroić w ich zapas. Ważna jest też jakość filtrów, by nie zostawiały nieprzyjemnego papierowego zapachu.
Ekspresy ciśnieniowe
Ekspresy ciśnieniowe mają zdecydowanie bardziej skomplikowaną budowę i zasadę funkcjonowania. Idzie za tym też wyższa cena – te potrafią się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Niestety zajmują też więcej miejsca w kuchni. W ręcznych ekspresach ciśnieniowych należy samodzielnie odmierzyć ilość zmielonej wcześniej kawy, a po przyrządzeniu napoju – umyć sitko. Automatyczne ekspresy są o wiele wygodniejsze (i droższe), ponieważ należy jedynie wsypać ziarna kawy do specjalnego pojemnika, a urządzenie samodzielnie je zmieli i dobierze odpowiednią ilość. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na przyrządzenie różnego rodzaju kaw np. cappuccino czy latte. Zwykle też są zaopatrzone w spieniacz do mleka, pozwalający przygotować mleczną piankę.
Jeśli lubisz małe kuchnie i każdy centymetr przestrzeni jest dla ciebie cenny, możesz kupić za kilkadziesiąt złotych kawiarkę. Jest odmianą ekspresu ciśnieniowego, ale kawę przygotowuje się podgrzewając kawiarkę, która ma postać małego metalowego dzbanuszka, na kuchence. Zajmuje to oczywiście więcej czasu, ale walory smakowe zachowane.
Zobacz także: Inteligentna kuchnia