Dbajmy o drewno to drewno zadba o nas
Kto ma ogród ten wie, jak korzystnie na jego wygląd wpływają elementy drewniane. Drewno jest naturalne, dodaje wystrojowi ogrodu ciepła i przytulności. Aby spełniało swoją rolę należy o nie odpowiednio dbać. Tak, jak nawilżamy naszą skórę, chronimy ją przed słońcem i wysuszeniem, tak samo musimy chronić drewno przed czynnikami, które mogą im zaszkodzić.
Drewno impregnujemy nasycając je różnego rodzaju substancjami ochronnymi, które je zabezpieczają i zwiększają jego trwałość. Możemy to robić preparatami rozpuszczalnikowymi, solnymi lub olejowymi. W ten sposób chronimy drewno przed grzybami, szkodnikami oraz szkodliwą wilgocią. Szczególnie musimy zadbać o rodzaje rzadkie, takie, które nie występuje w naszym klimacie.
Rodzaje impregnatów
- Wodochronne – utrudniają one przedostawanie się wody w głąb drewna
- Ogniochronne – uniemożliwiają zapalanie się drewna lub hamują szybkość rozprzestrzeniania się płomieni
- Ochrony biologicznej – zawierają substancje chemiczne, zabezpieczające drewno przed działaniem grzybów, pleśni, glonów czy owadów
- Ochrony przeciwsłonecznej – chronią powierzchnię drewna przed promieniowaniem UV, płowieniem i odbarwieniem
Sposoby impregnowania
Najłatwiej jest nam przeprowadzić impregnację domową. Najlepiej zrobić to w pomieszczeniu przewiewnym, w ubraniu ochronnym. By operacja się udała, trzeba drewno do niej przygotować. Musi być wysuszone, gładkie i czyste – najlepiej je zeszlifować. Najpierw stosujemy impregnat bezbarwny, wnikający do drewna na znaczne głębokości. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nanosimy impregnat kolorowy, który dodatkowo chroni i daje wybrany kolor. Robimy to dwa razy- po pierwszym szlifujemy, po drugim już nie trzeba.
Impregnację ciśnieniową robimy pistoletem, w zamkniętym pomieszczeniu, stosuje się ją przy lakierobejcy.
Do zabezpieczania dużych beli robimy impregnację przez zanurzenie. Jest ona najdroższa, bo potrzebujemy dużej ilości impregnatu, który wchłonie w drewno o sporych rozmiarach.
Środki do impregnacji drewna
Mamy do dyspozycji następujące środki: impregnaty bezbarwne i kolorowe, oleje, pokost, farby akrylowe, lakiery i lakierobejce, woski.
Impregnaty bezbarwne nie zmieniają wyglądu drewna, chronią je przed pleśnią, grzybami, wilgocią i owadami. Drewno nimi pomalowane ma naturalny wygląd, z nieco uwidocznionymi słojami drewna. Są też podkładem do wykończenia elementu ogrodu lakierem, lakierobejcą czy farbą akrylową. Impregnaty do drewna stosuje się przy pergolach, altanach i ogrodzeniach.
Impregnaty koloryzujące chronią drewno przed wymienionymi wyżej elementami, dodatkowo też przed szarzeniem. Możemy wybrać spośród wielu kolorów o naturalnych barwach drewna, dają ciekawy efekt, nie pokrywając naturalnych słoi. Dobrze spisują się przy zabezpieczaniu pergoli, ogrodzeń i altan.
Oleje to naturalne substancje roślinne, utwardzają drewno je przed wilgocią, pęknięciami i rozsychaniem. Są odporne na szarzenie i brud. Często zabezpieczamy nimi twarde drewno dębowe lub bukowe, schody i drewniane tarasy, narażone na uszkodzenia mechaniczne. Oleje łatwo nanieść na drewno – gąbką lub ściereczką.
Pokost, zagęszczony olej lniany, służy do gruntowania drewna pod kolejne warstwy innych środków. Stosujemy go „na gorąco” na suchym drewnie.
Farby akrylowe mają tę zaletę, że pozwalają na wyparowywanie wody z drewna i nie pękają. Nie chronią jednak przed grzybem i szkodnikami. Zanim pokryjemy nimi drewno, musimy je zabezpieczyć pokostem lub jakimś impregnatem.
Lakiery, substancje na bazie żywicy, mają za zadanie ochronę drewna przed wilgocią a czasem też i przed efektami działania promieni słonecznych. Niestety, nie przepuszczają wilgoci, co może spowodować pękanie lub łuszczenie się powierzchni. Dają za to dobry efekt estetyczny. Powierzchnia nimi pokryta jest twarda i dobrze zabezpieczona.
Lakierobejce dają drewnu mocną, przezroczystą powłokę, zabezpieczająca je zarówno przed wilgocią, jak i promieniowaniem ultrafioletowym. Stosujemy je tylko na dobrze wysuszone powierzchnie. Pokrywamy nimi drewno dwukrotnie, z kilkuletnim odstępem. Mają naturalny wygląd i lekki połysk.
Woski stosujemy najczęściej do zabezpieczenia drewnianych podłóg, np. na tarasach. Mogą być bezbarwne lub kolorowe, znane są też mieszanki olejowo-woskowe.
Jak nanosić impregnaty?
Najprostszym sposobem jest malowanie pędzlem. Tym sposobem najlepiej jest nakładać impregnaty ochronno- dekoracyjne, techniczne, lakiery i emalie. To najlepsze narzędzie do powlekania drewna chropowatego. Moczymy pędzel do 1/3 w płynie i malujemy posuwistymi ruchami, najlepiej wzdłuż słojów.
Wałkiem nanosimy najlepiej lakiery i emalie. Moczymy jedynie spód, najlepiej, jeśli jest to wałek bezszwowy, gąbkowy. Drewno nieoszlifowane najlepiej malować wałkiem z długim włosiem. Pozostałe elementy równie dobrze pokryje wałek z włosiem krótkim.
Impregnat możemy nanieść też gąbką, tamponem, mopem czy szmatką
Preparaty należy wcierać zgodnie z kierunkiem słojów. Jeśli nanosimy oleje czy woski wcieranie ich musi trwać tak długo, aż się wchłonie Nie możemy zostawić jego nadmiaru na powierzchni. W ten sposób najlepiej jest nakładać oleje, woski i lakierobejce.
Meble grodowe dobrze zabezpieczyć twardą lakierobejcą. Te z drewna egzotycznego – olejem. Dla miękkich gatunków dobry będzie lakier.
Coś za coś
Dbając o drewno w naszym ogrodzie spowodujemy, że drewno zadba o nas. Da nam przyjemność obcowania z nim, stworzy otoczenie miłe, przytulne i pozytywnie wpływające na zdrowie.
Odpowiednio zabezpieczone drewno zadba również o nasz portfel. Długowieczność elementów drewnianych naszych ogrodów jest uwarunkowane przecież dobrym ich zabezpieczeniem.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe.