Co warto brać pod uwagę kupując mieszkanie?
Marzeniem większości Polaków jest posiadanie własnego mieszkania lub domu zapewniającego poczucie komfortu i stabilizacji. Wybór mieszkania należy do jednej z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu człowieka, od której zależeć będzie jego otoczenie na najbliższe lata.
Wielu z nas zastanawia się, czy wybrać mieszkanie od dewelopera czy też może spróbować znaleźć nasze lokum na rynku wtórnym. Przed podjęciem decyzji warto znać zalety i wady obu rozwiązań.
Dlaczego kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego?
Kupując mieszkania z rynku pierwotnego Polacy kierują się kilkoma czynnikami, które mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Dla wielu osób decydujący jest fakt, że mieszkanie jest nowe i nie wymaga dodatkowego wkładu środków na przeprowadzenie np. gruntownego remontu. Jest to zrozumiały argument, przemawiający głównie do osób pragnących nowoczesnego i funkcjonalnego mieszkania, nie sprawiającego problemów tuż po podjęciu bądź, co bądź, sporej inwestycji finansowej. Innym, równie ważnym argumentem, jest pełna kontrola nad przeprowadzeniem aranżacji całego wnętrza domu lub mieszkania. Właściwie jest ono możliwe już na etapie wyboru i oględzin dostępnych projektów u dewelopera. Pamiętajmy jednak, iż wykończenie mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami, które najprawdopodobniej nie będą małe. Wszystko zależy oczywiście od jakości wykończonych wnętrz i wyboru przez nas mebli do poszczególnych pomieszczeń.
Wiele osób wśród zalet zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wskazuje również na nowoczesne wykonanie i aranżacje kompleksów mieszkaniowych, możliwość szybszej sprzedaży, niskie koszty utrzymania, a także większe szanse na dopłaty do mieszkania z programów rządowych.
Niestety jak każde rozwiązanie, mieszkania od dewelopera mają również swoje wady, do których najczęściej należy bardzo wysoka cena sprzedaży, dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie, a także wcześniej wspomniany przymus poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem. Niektórzy z nas obawiają się również załamania sytuacji finansowej i bankructwa niektórych deweloperów.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Drugim sposobem na znalezienie wymarzonego mieszkania jest opcja jego zakupu na rynku wtórnym, który tak jak w pierwszym przykładzie ma swoich zwolenników i oponentów. Jako najważniejszy fakt przemawiający za wyborem rynku wtórnego jest możliwość negocjowania ceny, a także skorzystania z prawdziwych cenowych okazji, które pojawiają się dość często. Ważna dla Polaków jest również możliwość szybszego wprowadzenia się do takiego mieszkania, a także większy wpływ na wybór okolicy, sąsiadów oraz całego otoczenia, gdyż najczęściej jest ono już ukształtowane od dłuższego czasu.
Do największych wad drugiego rozwiązania możemy zaliczyć koszty początkowe związane z dopełnieniem wszelkich formalności u notariusza oraz różnymi kwestiami podatkowymi. Do ceny, jaką przyjdzie nam ponieść przy zakupie mieszkania z drugiego obiegu niekiedy należy także doliczyć wykonanie generalnego remontu, który może pochłonąć dość znaczne kwoty z naszego portfela. W wielu przypadkach jego wykonanie jest niezbędne, aby móc normalnie funkcjonować „na swoim”.
Na co się zdecydować?
Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, ale nasz wybór przede wszystkim powinien być podyktowany osobistym komfortem oraz poczuciem współgrania z miejscem, na jakie się zdecydowaliśmy. Pamiętajmy, że mieszkanie jest niezwykle istotną częścią naszego życia oraz azylem, w którym będziemy chcieli zaznać chwil relaksu i rozrywki po całym dniu pracy.
Łukasz Miśkiewicz
Zobacz więcej porad o finansach i oszczędzaniu: Ranking kont osobistych | polakoszczedza.pl.