Budowanie relacji pomiędzy pracownikami poza firmą, czyli kilka słów o wyjazdach integracyjnych
Wyjazdy integracyjne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza w formie wyjazdowej. Celem takiego wyjazdu jest zbudowanie albo umocnienie relacji między pracownikami, zbudowanie zgranego zespołu, który będzie sprawnie się komunikował. Wyjazdy takie wpływają też pozytywnie na trwałość więzi między pracownikiem a organizacją. Pomysłowość pracodawców ciągle rośnie, a imprezy i wyjazdy integracyjne przybierają bardzo niekonwencjonalną formę.
Każda „szanująca się” firma, dbająca o pracowników co jakiś czas organizuje wyjazd bądź imprezę integracyjną. To szansa na przełamanie barier, poznanie koleżanki czy kolegi z działu z nieco innej niż „pracownicza” strona, ale też zbudowaniem mniej napiętych relacji na linii pracownik-szef. Integracja pozytywnie wpływa na przyszłą działalność firmy, buduje jednolity, zgrany zespół.
Integracja może dotyczyć współpracowników, ale także partnerów biznesowych. Niebanalny pomysł na wyjazd integracyjny akcentuje kreatywność organizatora i na pewno spotka się z uznaniem uczestników. Wszystkie typy spotkań, zarówno „stacjonarne” jak i wyjazdowe, są pozytywnie odbierane i cieszą się dużym zainteresowaniem pracowników. Udział w wyjeździe integracyjnym może być narzucony przez pracodawcę, jest to jednak rzadkością. Co do zasady, uczestnictwo w wyjazdach jest dobrowolne albo objęte poleceniem związanym z pracą ze strony przełożonego.
Jakie są przyczyny popularności imprez integracyjnych? Przede wszystkim ceniona jest okazja do zacieśnienia relacji między osobami, które ze sobą pracują oraz między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi w firmie. Na to często brak czasu w wirze codziennych obowiązków, wyjazd zaś daje wspaniałą szansę do tego, żeby poznać z kim się pracuje. Oczywiście, każdy wyjazd czy inny event integracyjny to okazja do odpoczynku, relaksu. Imprezy takie znacznie też pogłębiają poczucie przynależności do grupy jaką stanowi społeczność danej firmy oraz zacieśniają więzi z samą firmą.
Firmowa integracja ma co do zasady luźny charakter, ale bywa że jest organizowana, żeby uczcić ważne wydarzenie czy rocznicę. Takie imprezy mają bardziej uroczysty charakter, podniosły. Organizowanie spotkań integracyjnych spełnia także funkcje motywacyjne i bywa traktowana przez pracowników pewną forma nagrody, bonusu za dobre wyniki w pracy, sumienność w wykonywaniu obowiązków.
Do miejsc, w których organizowane są imprezy integracyjne, zaliczyć trzeba miejsca atrakcyjnie turystycznie, Można samemu szukać noclegów i następnych atrakcji lub skorzystać z kompleksowych ofert ośrodków wypoczynkowych, albo agencji eventowych, które zajmą się organizacją całego wydarzenia. Jako atrakcje najczęściej wybierane są zajęcia na świeżym powietrzu, oparte o aktywność fizyczną, często nawet w ekstremalnym wymiarze. Spływy kajakowe, paint ball, wspinaczki, narty – to świetna odskocznia od obowiązków zawodowych. Zdarzają się jednak też takie imprezy integracyjne, w czasie których stawia się na wypoczynek i relaks w komfortowych warunkach, np. SPA.
Imprezy organizowane przez podmioty trudniące się tym na co dzień będą z pewnością dobrze przygotowane. Uczestników nie zaskoczy nagły bark kilku miejsc w hotelu czy zupełnie nie zaaranżowane, deszczowe popołudnie, w trakcie którego nie przewidziano alternatywnych atrakcji. Warto pamiętać, że sposób w jaki przebiegnie impreza integracyjna, to, jakie atrakcje się odbędą ma niekwestionowany wpływ na wizerunek firmy w oczach pracowników bądź kontrahentów.
Artykuł przygotowano w oparciu o stronę: www.militarne-borne.pl