Baśniowa wycieczka śladami bohaterów z dzieciństwa
Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Muzykanci z Bremy i inne postacie z baśni braci Grimm pojawiły się w świecie rzeczywistym. Bohaterów z dzieciństwa odnajdziemy na Niemieckim Szlaku Baśniowym. Podpowiadamy jak tam dotrzeć i nie przepłacić.
Baśnie braci Grimm są czytane dzieciom na całym świecie od wielu pokoleń. Niezwykła trasa turystyczna zwana Deutsche Märchen Straße powstała w 1975 r., aby upamiętnić twórczość pisarzy. Składa się ona z miejsc powiązanych z życiem Jakuba i Wilhelma oraz z baśniami, które tworzyli. Szlak zaczyna się w Hanau, rodzinnym mieście braci, a kończy się w leżącej w północnych Niemczech Bremie, mieście baśniowych muzykantów – koguta, kota, osła i psa.
Muzea, które nie nudzą
Na 600-kilometrowym szlaku znajdziemy m.in. kilka muzeów. W Kassel mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości braci Grimm. W malowniczym pałacyku Bellevue, zamieszkiwanym niegdyś przez pisarzy, wśród eksponatów natrafimy na oryginalny rękopis pierwszego wydania słynnych baśni. Rękopis został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W miejscowości Alsfeld, z którą Jakub i Wilhelm również byli związani na pewnym etapie swojego życia, możemy odwiedzić jeden z najbardziej magicznych punktów trasy, czyli Dom Bajek. Mieszczą się w nim ekspozycje poświęcone bohaterom utworów braci. Spotkamy tam np. Czerwonego Kapturka czy Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków. W Domu Bajek nie tylko ogląda się eksponaty – możemy także posłuchać opowieści. Czytanie baśni należy do głównych atrakcji muzeum. Zresztą wszystkie malowniczo położone muzea na Märchen Straße zostały tak wymyślone i urządzone, aby nie znudzić nawet najmłodszych zwiedzających. Są to zazwyczaj pałace, zamki czy inne zabytkowe budynki. Myli się jednak ten, kto sądzi, że baśniowy szlak nie obfituje w inne niespodzianki. Natrafimy tu także np. na interaktywne punkty, które dają nam możliwość spotkania się z baśniowymi postaciami.
Śnieżka sąsiadką macochy, a flecista przewodnikiem
Dom Królewny Śnieżki mieści się w Bergfreiheit. Według baśni, w tym właśnie miejscu Śnieżka zamieszkała wraz z krasnoludkami, kiedy została wygnana przez złą macochę. Domniemany zamek macochy również znajduje się wśród punktów przeznaczonych do zwiedzania. W domu Śnieżki przywita nas oczywiście gospodyni wraz z jej siedmioma małymi współlokatorami.
Inną bajkową postać spotkamy w Hameln. To flecista, któremu udało się wyprowadzić z miasta panoszące się tam szczury, a następnie… dzieci. Dziś flecista nikogo z Hameln nie wyprowadza, pełni natomiast funkcję przewodnika. W miejscowym muzeum można obejrzeć interaktywną inscenizację baśni o fleciście. Latem pokazy często organizowane są pod gołym niebem.
Z kolei Bad Sooden możemy zwiedzić w towarzystwie Pani Zimy. Niekiedy towarzyszą jej pracowita i leniwa dziewczyna, które znane są z tej samej baśni.
Wszystkie atrakcje Niemieckiego Szlaku Baśniowego: stałe i cykliczne, można odszukać na oficjalnej stronie deutsche-maerchenstrasse.com. W rozpoczynającym szlak mieście Hanau co roku od maja do lipca odbywa się festiwal Baśni braci Grimm.
Baśniowa wyprawa, realne koszty
Żeby zwiedzić Deutsche Märchen Straße powinniśmy przygotować się na niemały wydatek. Same atrakcje turystyczne może i nie są drogie, a w wielu przypadkach uczestnictwo w nich jest bezpłatne, bądź jego koszty są dzielone na grupę osób (np. zwiedzanie Hameln w towarzystwie flecisty kosztuje 140 euro dla maksymalnie 30-osobowej grupy). Musimy jednak doliczyć jeszcze koszty wyżywienia i przede wszystkim noclegów. Szlak możemy zwiedzić na własną rękę, albo skorzystać z jednego z czterech oferowanych pakietów. W tym drugim przypadku nie trzeba się martwić o zakwaterowanie i wyżywienie, w cenę wliczone są śniadania i obiady w hotelach. Pakiety dają też możliwość zwiedzania szlaku wynajętym samochodem lub pociągiem, a ceny wynajmu auta lub biletów kolejowych również są wliczone w koszt pakietów.
Ile to kosztuje? Jako przykład podamy pakiet siedmiodniowy. Zaczynamy od przylotu do Frankfurtu nad Menem, a następnie zwiedzamy wynajętym autem wybrane miejsca. W skład tego pakietu wchodzą m.in. Hameln i Brema, w której trasa się kończy. Każdą noc będziemy spędzać w pałacach lub zamkach. Do tego organizatorzy gwarantują w ramach pakietu wykwintne, trzydaniowe obiady. Taka wycieczka dla dwóch osób z zakwaterowaniem w dwuosobowym pokoju kosztuje 1129 dolarów. Do tego należy jeszcze doliczyć bilety lotnicze. Według danych Google Flights, przelot bezpośredni z Warszawy do Frankfurtu kosztuje od 537 zł od osoby, natomiast z Bremy do Polski wrócimy za 497 zł.
Przy wymianie waluty warto skorzystać z serwisów internetowych. Cinkciarz.pl, oprócz atrakcyjnych kursów dostępnych od ręki, umożliwia także opcję znalezienia jeszcze lepszych ofert w modelu transakcji społecznościowych. – Są one zawierane pomiędzy użytkownikami kantoru Cinkciarz.pl bez pośredników i bez spreadu. Kursy walut ustalają klienci serwisu. Bardzo pomocna jest lista TOP 20, na której można znaleźć najkorzystniejsze oferty – wyjaśnia Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.
INFORMACJE O MARCE
Spółka Cinkciarz.pl to jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie. Z usług lidera internetowego rynku wymiany walut korzystają m.in. przedsiębiorstwa i instytucje oraz klienci indywidualni. Od 2010 r. firma z powodzeniem funkcjonuje w sektorze fintech. System rozwiązań, które oferuje to innowacyjny produkt finansowy. Firma należy do organizacji SWIFT, zrzeszającej największe banki oraz instytucje finansowe. Serwis jest dostępny przez całą dobę. Użytkownicy mają możliwość wymiany waluty za pomocą portfela walutowego, modelu transakcji społecznościowych oraz z rachunku bankowego. Wymianę walut wspiera szereg narzędzi: stałe zlecenie, polecenie zapłaty, alert walutowy. Serwis udostępnia również aplikacje mobilne na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Android, iOS, Windows Phone, Blackberry oraz Windows 8. Firma aktywnie wspiera ideę sportu. Cinkciarz.pl jest sponsorem klubu koszykarskiego Chicago Bulls oraz Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej. |