Jakie nosidełko wybrać – rodzaje dziecięcych nosidełek
Tradycjonaliści wożą dzieci w wózkach i nie chcą słyszeć o żadnych udziwnieniach, takich jak chusta czy nosidełko. Jeśli należysz jednak do tych, którzy dopuszczają ewentualność innego sposobu podróżowania z dzieckiem i twój wybór padł na nosidełka, przed dokonaniem zakupu koniecznie poznaj kilka rodzajów tego środka transportu dla dzieci, by wybrać właściwie.
Nosidełko klasyczne (ergonomiczne)
To najpopularniejszy rodzaj nosidełka. Składa się z lekko usztywnianego koszyka, w którym sadzane jest dziecko, oraz szerokich szelek, które posiadają regulowane klamry i są wypełnione miękkim materiałem (przeważnie gąbką), dzięki czemu nie wbijają się boleśnie w ciało rodzica. „Większość nosidełek ergonomicznych posiada pas biodrowy, który powoduje równomierne rozłożenie ciężaru noszonego malucha, jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa mamy lub taty” – informuje pracownik sklepu internetowego GoMama.pl.
Nosidełka klasyczne nosi się zazwyczaj z przodu (podopieczny jest zwrócony twarzą do twarzy rodzica), chociaż dostępne są także takie, dzięki którym można nosić dziecko na plecach. Na rynku znajdziemy również nosidła noszone z przodu, jednak w których dziecko jest odwrócone do nas plecami – pediatrzy nie polecają tego sposobu noszenia malucha, gdyż po pierwsze, ciężar dziecka nie jest rozłożony równomiernie, a po drugie, przeciąża to kręgosłup rodzica.
Chociaż nosidełko klasyczne posiada podparcie na główkę, nie powinniśmy się na nie decydować przed trzecim miesiącem życia dziecka, a więc wtedy, gdy jest ono w stanie utrzymać samodzielnie głowę.
Nosidełko turystyczne
To idealna opcja dla rodziców, którzy lubią podróże i wszelkiego rodzaju wycieczki – czy to górskie, czy to piesze. Nosidełka turystyczne – podobnie jak ergonomiczne – posiadają wytrzymałe, miękkie szelki i pas biodrowy. Kosz, w którym sadza się dziecko, jest usztywniany i głęboki, posiada zazwyczaj specjalną osłonę chroniącą przed słońcem lub deszczem. Najprościej mówiąc, przypomina nieco duży plecak turystyczny.
W ofercie znajdziemy klasyczne nosidełka turystyczne oraz składane, które nie zajmą wiele miejsca w samochodzie czy pociągu. W nosidle tego typu nie powinniśmy sadzać dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, a więc przed skończeniem przez nie siódmego, ósmego miesiąca życia.
Nosidełko miękkie
Nosidełko tego rodzaju jest niejako połączeniem sztywniejszego nosidełka z miękką chustą. Dopasowuje się ono do kształtu ciała dziecka, a ze względu na swoje lekkie usztywnienie, zapewnia mu dodatkowe bezpieczeństwo. Miękkie nosidełko jest wielofunkcyjne – można je zakładać z przodu, na plecy bądź też nosić na biodrze (czyli z boku). Ze względu na swoją budowę, ułożenie ciała malucha jest naturalne – wpływa to bardzo korzystnie na kości biodrowe dziecka, które rozwijają się w prawidłowy sposób.
Na nosidełko miękkie nie powinniśmy się decydować, jeśli nasza pociecha nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie.
Nosidełko-gondola
Nosidełko tego typu może spodobać się tradycjonalistom. Nosidełko jest wmontowane w wózek i w dowolnym momencie można je wyjąć i przenieść w nim dziecko. Świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin, które mieszkają na wyższych kondygnacjach w bloku. Nosidełka-gondole są tworzone zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci.