Suplementy z magnezem – czy naprawdę pomagają?
Skurcze mięśni, zawroty głowy, kołatanie serca, nerwowe tiki, zwiększona drażliwość… Dolegliwości wywoływane niedoborem magnezu można by długo wymieniać. Brak tego pierwiastka to zagrożenie dla zdrowia, dlatego coraz więcej osób zaczyna przyjmować suplementy z magnezem. Tylko czy takie preparaty w ogóle są skuteczne?
Polakom brakuje magnezu
W Polsce niedobór magnezu to bardzo poważny problem, dotyczący już niemal 60 procent społeczeństwa. To przede wszystkim wina diety ubogiej w warzywa, owoce i pełnowartościowe produkty zbożowe. Co gorsza, nawet ta zdrowa żywność jest coraz niższej jakości – w glebie jest mnóstwo zanieczyszczeń, które zabijają cenne składniki. Jakby tego było mało, magnez znika z organizmu za sprawą kawy, papierosów, wysoko przetworzonej żywności naszpikowanej fosforanami, słodzonych napoi gazowanych oraz z powodu stresu, który potrafi zniszczyć prawie połowę dziennej dawki tego pierwiastka. Swoją cegiełkę dokładają także hormonalne środki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki.
Czy suplement pomoże?
Niedobory magnezu pociągają za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Stąd coraz większe zainteresowanie preparatami magnezowymi, które mają wyrównać poziom ważnego pierwiastka i zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości wywołane jego niedoborem. Czy suplementy faktycznie pomagają? Tak, ale wyłącznie te o odpowiednio przygotowanym składzie.
W przypadku suplementów takich jak Magne B6 ulotka informuje nie tylko o zawartości magnezu, ale również o formie, w jakiej jest on dostarczany do organizmu. To ważne, ponieważ jedne związki magnezu wchłaniają się bardzo dobrze, inne wręcz przeciwnie, od rodzaju soli zależeć więc będzie skuteczność preparatu. Za najlepsze uważa się mleczany i cytryniany – ich wchłanialność plasuje się na poziomie 80-90 procent. Kosztują trochę więcej, ale rzeczywiście przynoszą spodziewane efekty. Tańsze suplementy, w których magnez znajduje się pod postacią chlorku lub węglanu, oferują biodostępność na poziomie zaledwie kilkunastu procent, ich efektywność jest więc minimalna i więcej korzyści da po prostu zdrowsza dieta.
Witamina B6 też się przyda
W suplementach z magnezem często występuje witamina B6 (pirydoksyna). Nie bez powodu. Witamina B6 poprawia wchłanianie magnezu i ułatwia jego transport do komórek, dzięki czemu optymalne stężenie pierwiastka utrzymuje się przez dłuższy czas. Dodatkowo pirydoksyna działa przeciwmiażdżycowo i wzmacnia mięsień sercowy. Takich preparatów z witaminą B6 nie powinny jednak przyjmować kobiety karmiące piersią, ponieważ może dojść do zaburzeń w laktacji, oraz osoby z chorobą Parkinsona, jeśli leczone są lewodopą – witamina osłabi działanie tego leku.
Suplement czy lek?
Warto też mieć na uwadze, że suplementy z magnezem pomagają głównie osobom zdrowym, u których niedobory magnezu są stosunkowo niewielkie. Suplementy przyjmuje się raczej profilaktycznie, by nie dopuścić do ubytków cennego pierwiastka, natomiast gdy już do tych poważnych niedoborów doszło, należy sięgać po leki magnezowe z wyższą zawartością substancji leczniczych. Leki magnezowe sprzedawane są bez recepty, ale dla pewności można skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem.