Dziwka z Ohio – Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna w ECK
3.07. Sztuka Levina jest brawurowym seansem humoru, ekscytacji i mądrości. W urodzinowy wieczór Ojciec szuka obiektu dla swojej namiętności. Wszystko stawia „na jedną kartę”, by spełnić swoje pragnienie. Wraz z Synem i Dziewczyną z ulicy chciałby zrozumieć swoje przemijanie, odchodzenie, wygasanie. Spektakl z komedii przeobrazi się w piękną przypowieść o nieuchronności upływu czasu i szczęściu chwili.
Reżyser, Adam Sroka, o spektaklu: W przedstawieniu chciałbym podkreślić, oprócz magii i metafizyki przemijania, ogromną potrzebę bohaterów w poszukiwaniu miłości, uczuć i marzeń. Ale i ich przewrotnej pogody ducha, wszechobecnego humoru, który czyni nasze życie znośnym. Śmiejmy się, żeby nie płakać, zdaje się podpowiadać nam główny bohater sztuki. Poezja naszej wewnętrznej podróży nigdy nie powinna wygasnąć. Oglądając spektakl powinniśmy poddać się przypływom i odpływom postaci, poddać się nastrojowi ich dialogów, szczególnie błyskotliwych i celnych.
przekład: Michał Sobelman
reżyseria i opracowanie muzyczne: Adam Sroka
scenografia: Joanna Pielat-Rusinkiewicz
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących, wprowadził do dwóch spektakli repertuarowych (Dziwka z Ohio i Tango), technikę audiodeskrypcji. Podczas przedstawienia audiodeskrypcyjnego, lektor opowiada o warstwie widzialnej dzieła (język ciała, wyraz twarzy, sytuacje i przestrzeń sceniczna, kostiumy), co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym podążać za akcją sztuki. Dodatkiem do spektakli będzie program teatralny wydany z zastosowaniem druku czarnego i alfabetu Braillea,
który widzowie otrzymają nieodpłatnie.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura Dostępna. Teatr Jaracza realizuje go we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Warmińsko – Mazurski oraz Ełckim Centrum Kultury.
Spektakle z audiodeskrypcją odbędą się w następujących terminach:
Dziwka z Ohio: 19.06 w Olsztynie; 03.07 w Ełku
Tango: 16.10 w Olsztynie; 13.11 w Ełku
Przedstawienia zaprezentowane w Ełku będą również dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury z powodu barier ekonomicznych, mentalnych czy kulturowych. Przedsięwzięcie jest kontynuacją kompleksowych działań, które Teatr, będąc miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, rozpoczął w ubiegłym roku, kiedy to zakupiono zestaw do audiodeskrypcji dla 120 osób.
3 lipca 2016 r.
(niedziela)
godz. 17:00
sala widowiskowa
Ełckiego Centrum Kultury
wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej