Renowacja balkonu. Warto?

Balkony oraz tarasy od zawsze pełniły funkcję schowka dla nieużywanych rzeczy. Te czasy już minęły, ponieważ właściciele mieszkań coraz chętniej skłaniają się do aranżacji także tej części mieszkania. Coraz częściej możemy zaobserwować donice z roślinnością, stoliki z parasolem, a nawet hamaki. Aby balkon pełnił swoją funkcję przedłużenia mieszkania, trzeba o niego dbać oraz co jakiś czas odnawiać. Jak więc powinna przebiegać renowacja balkonu, aby jej efekt był długotrwały?

balkon1Tarasy oraz balkony są narażone na działanie czynników atmosferycznych, czego efektem jest pękanie i odpadanie płytek ceramicznych, przebarwienia czy wykruszanie fug. Nie każdy jest świadomy, że w szparach i pęknięciach pod wpływem wilgoci pojawiają się pleśnie i szkodliwe grzyby. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz balkon jest mało estetyczny oraz traci w ten sposób na swojej funkcjonalności.

Od czego zacząć?

Aby zacząć porządki na balkonie, należy ustalić zakres zmian, jakie chce się wprowadzić i na podstawie tego wybrać odpowiednią metodę renowacji. Nie w każdym przypadku konieczne jest usuwanie lub skucie okładziny. Istnieją systemy napraw, które zezwalają na ułożenie nowej warstwy płytek na poprzednią. Jeżeli upewnimy się, że stare płytki w dobry sposób przylegają do podłoża, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na nich przykleić nową warstwę. Często jednak bywa tak, że balkonowe płytki są już zniszczone do takiego stopnia, że kruszą się i odpadają. Kłopotliwa może okazać się ocena ich stanu, gdy widać pojedyncze spękania bez pewności czy się odkleiły od podłoża. W takiej sytuacji warto opukać je specjalnym gumowym młotkiem. Pusty dźwięk oznacza to, że nasze płytki nie są wystarczająco przylegające i wymagają wymiany. Analogicznie jeśli nie wydobywa się pusty dźwięk, można założyć, że płytki wciąż stabilnie przylegają do podłoża. Wówczas na popękane płytki, po usunięciu luźnych fragmentów, można śmiało przykleić okładzinę ceramiczną.

Jak to zrobić krok po kroku

Na początku prac należy dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich zabrudzeń osłabiających przyczepność. Należy pamiętać o tym, że istniejące okładziny z ceramicznych płytek to nienasiąkliwe i gładkie podłoże charakteryzujące się niską przyczepnością dla innych materiałów na bazie cementu. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznych produktów poprawiających przyczepność. Po oczyszczeniu naszego balkonu lub tarasu, ubytki płytek oraz nierówności należy uzupełnić za pomocą specjalnych zapraw do naprawy i wyrównania betonu. Całość natomiast trzeba pokryć specjalną emulsją poprawiającą przyczepność. Kiedy już nasze przygotowane wcześniej podłoże jest suche, nakładamy dwie kolejne warstwy elastycznej cementowej zaprawy w celu uszczelnienia. Aby połączyć ściany z płytą balkonową warto zastosować taśmę uszczelniającą, którą wklejamy w pierwszą nałożoną warstwę zaprawy uszczelniającej. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy kontaktowej z odpowiednio dobraną zaprawą klejącą. Wybór odpowiednich produktów jak zaprawa klejąca, zależy od formatu i rodzaju płytek. Nowe zakupione przez nas płytki układany na warstwę grzebieniową zaprawy klejącej, w taki sposób, aby ich spoiny nie pokrywały się ze spoinami starych płytek. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby na balkonie nie układać zbyt dużych płytek o ciemnych kolorach.

Artykuł powstał we współpracy z Bolix.pl