W jakie ogrzewanie domu warto zainwestować?
Czy wiesz, że ogrzewanie domu wraz z ciepła wodą stanowi aż 70% kosztów utrzymania? Zależy to od wielu czynników jak na przykład standard izolacyjny czy sprawność systemu grzewczego. Wybór ogrzewania jest ważną decyzją, jaką podejmują konsumenci.
Jakie jest kryterium wyboru?
Nie jest to sekretem, że ceny paliw do ogrzewania domu rosną z roku na rok. Jednym z kryterium wyboru źródła utrzymania jest cena. Zastosowanie taniego paliwa czasami okazuje się nie możliwe ze względu na przeciwskazania do wykonania instalacji w danej nieruchomości. Innym z kryterium jest obsługa zasilanego urządzenia grzewczego. Jedne będą wymagały ciągłej kontroli, a niektóre wystarczy włączyć i zapomnieć o jakiejkolwiek interwencji. Ważne jest to, że coraz większe znaczenie ma wpływ nośnika na środowisko. Te ekologiczne urządzenia mają wyższa cenę, jednak w przełożeniu kosztów na użyteczność na przestrzeni czasu są one opłacalne.
Rodzaje ogrzewania
Węgiel kamienny – jest najpopularniejszym wśród źródeł energii w domach jednorodzinnych. Występuje w wielu odmianach różniących się zawartością popiołu i siarki oraz wielkością cząsteczek. Swoją popularność zawdzięcza swojej niskiej cenie, która jest jedyną zaletą. Jedną z wad jest konieczność regularnego usuwania popiołu i regularnego uzupełniania. Odnosząc się do ekologii, jest to źródło znacznej ilości emisji CO2 do atmosfery.
Olej opałowy – kotły olejowe w przeciwieństwie do pieców węglowych są zautomatyzowane i nie wymagają ciągłej ingerencji wiec są wygodne w eksploatacji. Olej opalowy dostarczany jest w cysternie gdzie wymaga magazynowania w specjalnych zbiornikach w oddzielnych pomieszczeniach. Jednak nie cieszą się one dużo popularnością w porównaniu do innych sposobów ogrzewania, ponieważ charakteryzują się znacznie większymi kosztami instalacji. Oczywiście cena kotłów zależy od wydajności energetycznej i technologii. Są one także wymagające pod względem przeglądów, regulacji i częstego czyszczenia.
Gaz ziemny – na tle węgla lub drewna wypada nieopłacalnie, natomiast odwrotnie jest w sytuacji paliw płynnych czy gazu płynnego. Gaz ziemny dostarczany jest rurociągami, dlatego zanim dopłynie do naszej nieruchomości, ważne jest to, aby upewnić się czy w okolicy istnieje sieć gazowa, do której będziemy mogli się podłączyć. Na koszt związany z dostarczaniem tego źródła składa się jednorazowy koszt przyłączenia i późniejsze rachunki według wskazań licznika. Kotły gazowe są wyposażone w funkcjonalne i nowoczesne sterowanie, które nie wymaga ciągłej obsługi.
Gaz płynny – decydując się na takie ogrzewanie, musimy ustalić czy nasza działka jest odpowiednia, aby zainstalować na niej zbiornik z gazem. Koszt podłączenia go to kilka tysięcy złotych. Jest to uniwersalny gaz o wszechstronnych zastosowaniach nie tylko w domu, ale także w rolnictwie, przemyśle, usługach. Skład gazu płynnego jest podobny do składu gazu ziemnego.
Jakie jest idealne źródło ocieplenia twojego domu? Podsumowując na rynku możemy znaleźć paliwa stale, płynne i gazowe. Wszystko zależy od położenia naszej posiadłości i kwoty, jaką chcemy wydać na ogrzanie naszych czterech kątów.
Artykuł powstał we współpracy z AmeriGas