Zadbany samochód – jak dbać o wnętrze auta
Każdy posiadać auta wie, że utrzymanie wnętrza samochodu w czystości wymaga wielu zabiegów. Docieranie do wszystkich zakamarków oraz usuwanie uporczywych plam to skomplikowane przedsięwzięcie.
Każde wnętrze auta jest wykończone przy zastosowaniu wielu różnych materiałów – w każdym samochodzie można znaleźć tapicerkę, dywaniki, szyby, także części z plastiku. Wszystkie materiały powinny być czyszczone przy zastosowaniu właściwych preparatów oraz odpowiednich narzędzi.
Przygotowania do czyszczenia auta
Wyczyszczenie wnętrza auta wymaga zaopatrzenia się w dosyć pokaźną ilość różnych środków i narzędzi. Wiele oczywiście zależy np. od rodzaju tapicerki oraz innych rozwiązań tego typu. Przed zabraniem się do pracy trzeba zgromadzić między innymi:
- miękkie szmatki z mikrofibry,
- szczotkę z delikatnym włosiem,
- odkurzacz o dużej mocy,
- odpowiednie preparaty do czyszczenia i pielęgnacji.
W zależności od indywidualnych potrzeb konieczne może okazać się także zainwestowanie w rożne inne środki, np. stosowane przeciw grzybom lub do usuwania wilgoci z wnętrza auta. Wybór produktów, które są dostępne na rynku jest bardzo duży, dlatego każdy właściciel samochodu znajdzie spory asortyment środków pomocnych w przypadku konkretnych problemów.
Prawidłowe czyszczenie tapicerki
Właściwe czyszczenie tapicerki samochodowej ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim oczywiście pozwala na usunięcie plam i zabrudzeń, a co za tym idzie przywraca również wnętrzu auta świeży, przyjemny wygląd. Jednocześnie jednak część właścicieli samochodów sięga po niewłaściwe produkty lub stosuje nieprawidłowe metody, które mogą prowadzić do zniszczenia tapicerki. Bardzo duże znaczenie ma między innymi wybór właściwego materiału, z którego są wykonane ściereczki – najlepiej zainwestować w produkty z mikrofibry.
Tapicerka ze skóry wymaga dodatkowych zabiegów. Taki materiał potrzebuje między innymi różnych środków pielęgnacyjnych i ochronnych. Może być to na przykład wosk. Przed nałożeniem takich środków trzeba jednak zawsze dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia. Dobrze sprawdzą się środki o konsystencji pianki. W przypadku skóry trzeba jednak unikać wilgotnych ściereczek – mogą one doprowadzić do powstania odbarwień materiału.
Pielęgnacja dywaników
Dywaniki samochodowe bez wątpienia zbierają bardzo duże ilości zanieczyszczeń, zwłaszcza jesienią i wiosną, gdy często trafia na nie sporo błota. Jednocześnie są wystawione na częste działanie wilgoci. Ponieważ dywaniki gromadzą tak dużo brudu trzeba je koniecznie dokładnie wytrzepać przed dalszym czyszczeniem. Duże ilości piasku, zwłaszcza jeśli ma on postać twardych kawałków błota, mogą zapchać nawet najlepszy odkurzacz. Z dywaników trzeba także pozbyć się wszystkich grubszych śmieci, papierów oraz tego typu elementów.
Jeśli wnętrza samochodu jest wilgotne, konieczne może okazać się wykorzystanie różnych preparatów do usuwania grzyba. W takim przypadku trzeba działać szybko, ponieważ pleśń rozprzestrzenia się wewnątrz samochodu i może ostatecznie doprowadzić do poważnych zniszczeń. Istotne jest również wykorzystywanie preparatów, które umożliwiają pozbywanie się nadmiernej wilgoci z samochodu.
Czyszczenie plastiku
Może wydawać się, że mycie plastikowych elementów powinno być stosunkowo proste i nie wymaga stosowania żadnych szczególnych preparatów. Tymczasem również w przypadku tego typu powierzchni należy pamiętać o zakupie dobrych produktów. Na rynku dostępne są między innymi różne środki, które mają konsystencję gęstego mleczka. Ich stosowanie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że przy nieostrożnym używaniu można zaplamić tapicerkę. Przy wyborze wyborze preparatów do czyszczenia plastiku w samochodzie trzeba także sprawdzić, czy nie doprowadzą do uszkodzenia elementów elektroniki, co może mieć miejsce w przypadku niewłaściwych substancji.
Jak posprzątać bagażnik?
Sprzątanie i czyszczenie bagażnika na pewno nie jest proste. W tym miejscu często gromadzi się sporo zabrudzeń oraz powstaje wiele poważnych plam. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń sprawdzą się jedynie preparaty o silnym działaniu. Trzeba także pamiętać o tym, żeby po myciu pozwolić bagażnikowi na odpowiednie wyschnięcie.
Czyszczenie tapicerki oraz innych elementów znajdujących się wewnątrz samochodu to duży wysiłek i często także inwestycja w dobre środki czyszczące. Jednocześnie systematyczna pielęgnacja znacznie zwiększa trwałość materiałów, a także sprawia, że auto po prostu lepiej wygląda i przyjemniej się je prowadzi.
Nie można także zapominać, że brak pielęgnacji może spowodować dosyć poważne konsekwencje, na przykład w postaci rozwoju pleśni lub powstania zabrudzeń, które nie będą możliwe do usunięcia. Dlatego systematyczne sprzątanie i czyszczenie samochodu jest tak istotne. Takie niewłaściwe metody, np. przemaczanie materiału lub stosowanie zbyt szorstkich szczotek, będzie miało negatywne konsekwencji między innymi dla kondycji tapicerki.
Autor artykułu:
Artykuł przygotował tapicer Wojciech Miller zajmujący się tapicerstwem samochodowym: tapicer.warszawa.pl/oferta/tapicerstwo-samochodowe
kaja
lis 29, 2015 @ 22:29:32
To robi za mnie myjna a o bebechy dba Chodzeń Warszawa. Jeżdżę cyklicznie i problemów nie mam.