USG – ważne podstawowe badanie
USG to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Badania charakteryzują się wysoką zdolnością do wykrywania niewielkich zmian w narządach.
Ultrasonografia jamy brzusznej, to badanie, które warto robić profilaktycznie, co trzy lata a najlepiej raz w roku. Dzięki temu badaniu można ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Poniżej dowiecie się, kiedy należy niezwłocznie wykonać to badanie, jak się do niego przygotować i jak ono przebiega.
Dzięki USG jamy brzusznej można zbadać:
- nerki
- trzustkę
- śledzionę
- wątrobę
- pęcherzyk żółciowy
- drogi żółciowe
- aortę i inne duże naczynia
- pęcherz
- gruczoł krokowy
- macicę i przydatki
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
Wskazaniem do wykonania tego padania są różnego rodzaju bóle w obrębie jamy brzusznej. Lekarz może skierować na badanie, jeżeli podejrzewa kamicę pęcherzyka żółciowego, chorobę dróg żółciowych, wątroby, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej, pęcherza moczowego u obu płci, u kobiet narządu rodnego , a u mężczyzn – prostaty.
Badanie należy wykonać niezwłocznie, kiedy występują poniższe objawy:
- krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych
- ostre bóle brzucha
- wyczuwalne palpacyjne guzy w jamie brzusznej
- powiększenie obwodu brzucha
- przedłużające się wymioty
- biegunka
- utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
- utrata wagi ciała
- gorączka, występująca bez konkretnej przyczyny
- uraz brzucha
Jak przygotować się do badania USG
Na kilka dni przed badaniem nie powinno się jeść potraw ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzania gazów, gdyż mogą one zmazać obraz. W dniu badania należy być na czczo ewentualnie jeżeli badanie jest po południu, można zjeść lekkostrawne śniadanie.
Na zniekształcenie obrazu również wpływa palenie papierosów bezpośrednio przed badaniem. Na godzinę przed badaniem zleca się wypicie przynajmniej jednego litra wody niegazowanej lub niesłodzonej herbaty. Czasami lekarz zaleca, aby dzień przed badaniem zażyć środek przeczyszczający.
Kiedy znajdziemy się już w sali badań, należy odsłonić kawałek brzucha, który to lekarz nasmaruje specjalnym żelem, następnie będzie przesuwał głowicą, która przekaże obraz na monitor.
Małym dzieciom usg brzuszka wykonuje się kiedy dziecko ma nawracające bóle brzucha, czy też kolki lub zaparcia. Kolki są naturalnym zjawiskiem u malutkich dzieci, jednak powinny minąć do 4 miesiąca życia dziecka. Jeżeli ten ból nadal trwa, to należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, gdzie lekarz za pomocą badania usg będzie w s tanie wykryć nadmierną ilość gazów, która może powodować ból, nieprawidłowości w nerkach czy też może zobaczyć, za krótki przełyk. Usg dorosłych a usg u małych dzieci różni się tym, że 2-3 godziny przed badaniem dziecku należy podać posiłek, gdzie jest to niewskazane w przypadku dzieci starszych i osób dorosłych. Czasami lekarz zaleca, podanie dziecku leku, który pomaga wydalać gazy.
Badanie jest bezbolesne. Takie badanie jest bardzo popularne, gdyż jest tanie, proste i daje lekarzowi zadowalające efekty, które pozwalają na zdiagnozowanie dolegliwości lub jej wykluczenie. Usg nie jest metodą rozstrzygającą. Wykonanie profilaktyczne usg brzucha zalecane jest co 2-3 lata.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Pracownia USG – Centrum Medyczne Beyer z Olsztyna wykonującą nieodpłatne i odpłatne badania diagnostyczne.