Możliwości ogrodzenia posesji

Prawie każdy posiadacz domu prędzej czy później stanie przed wyborem rodzaju ogrodzenia swojej posesji. Warto zapoznać się z różnymi jego wariantami i poznać ich wady i zalety.

Ogrodzenie posesji – ozdoba i zabezpieczenie

Ogrodzenie posesji to jeden z głównych aspektów wpływających na atrakcyjność naszego miejsca zamieszkania. Pełni funkcję ochronną, zabezpiecza wejście na teren posesji, ale jest również wizytówką tego terenu, pierwszym elementem, z którym wchodzący na teren posesji ma styczność. Dlatego, ważne by ogrodzenia dobrać zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i jego estetyki.

Siatka

Najprostszą i jednocześnie najbardziej popularną możliwością zabezpieczenia naszej posesji, jest siatka. Jest to propozycja głównie dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają koszt inwestycji, przekładając go nad atrakcyjność wyglądu. Niestety, siatka nie jest najładniejszym ogrodzeniem. Jednak jej największym atutem jest niski koszt i łatwość w utrzymaniu, nie wymagająca regularnej pielęgnacji. Przy wyborze siatki należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Najważniejsza jest jakość materiału. Dobra siatka ogrodzeniowa, to taka, która jest wykonana z drutu o średnicy liczącej co najmniej 3 mm grubości. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest szerokość odstępów występujących między oczkami. Zależność jest prosta. Im mniejsza odległość, tym większa jakość siatki. Węższe odstępy oczek wpływają przede wszystkim na stabilność ogrodzenia, co z kolei decyduje o tym, czy siatka nie będzie się chwiać, rozłazić i wyginać. Trzecim aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj wykończającego materiału. Oczka siatki mogą być pokryte pcv lub ocynkowane. Zdecydowanie, bardziej trwałym rozwiązaniem jest ocynkowanie drutu. Oczka powlekane pcv, tracą swoją żywotność i zaczynają pękać po upływie ok. 5-6 lat. Oczka ocynkowane nie pękają i chronią przed rdzą, są jednak droższe. Warto zastanowić się również nad sposobem montażu siatki do podłoża. Najtańszą wersją jest wmurowanie słupków bezpośrednio do podłoża, jest to jednak rozwiązanie mniej trwałe i znacznie mniej reprezentatywne. Popularną, choć droższą wersją jest wykonanie podmurówki i montaż słupków dopiero w niej. Szacuje się, że koszt wykonania ogrodzenia siatkowego wykonanego z lepszego jakościowo materiału na podmurówce, wynosi ok. 231 zł/mb (najdroższy wariant).

Siatka jest zatem przeznaczona głównie dla ludzi, którzy są oszczędni i nie zamierzają poświęcać swojego czasu na utrzymywanie, impregnację i renowację swojego ogrodzenia. Celem przykrycia niedostatków estetycznych, polecamy sadzenie żywopłotu. Jest to jednak propozycja skierowana dla tych, którzy będą w stanie poświęcić swój czas na jego pielęgnację. Żywopłot wymaga bowiem pielęgnacji, regularnego przycinania, nawożenia i podlewania.

Drewniany płot

Jedną z bardziej gustownych form grodzenia terenu jest drewniany płot. Drewno jest atrakcyjne i zachwyca naturalnością wyglądu, idealnie wpasowuje się do otoczenia i stwarza wiele możliwości wymodelowania kształtu. Płot może być wykonany w oparciu o belkowanie pionowe lub poziome. Można nadać rozmaite kształty wierzchołkom oraz belkom poziomym, które mogą mieć linię prostą lub bardziej uatrakcyjnioną – pofalowaną.

Niestety, drewno, choć gustowne, jest materiałem, którego trwałość nie jest wieczna. Płot wykonany z drewna to propozycja dla tych, którzy cenią sobie estetykę, mając jednocześnie wolny czas i chęci na regularną renowację i konserwację. Jeśli jesteś zatem majsterkowiczem, który lubi drobne naprawy, remonty i prace przydomowe, możesz sobie pozwolić na takie ogrodzenie. Drewniany płot będzie bowiem wymagał od ciebie regularnych konserwacji. Drewno należy czyścić, a nade wszystko odpowiednio impregnować, by warunki atmosferyczne nie niszczyły jego jakości. Impregnacja zabezpieczy przed przedostawaniem się wody do warstw drewna, co z kolei uchroni płot przed pękaniem i próchnieniem, zabezpieczy kolor i odcień drewna, które mogą ulec wypłowieniu wskutek nadmiernego padania promieni słonecznych. Drewno jest również podatne na występowanie pleśni i grzybów, dlatego jego właściwa konserwacja jest pracochłonna.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wybieranego drewna. Najbardziej trwałe jest drewno z drzew iglastych, przede wszystkim pochodzące z modrzewia, które jest też najdroższym budulcem. Nieco tańszym, a niemal równie trwałym jest drewno pochodzące z liściastego dębu. Ogrodzenie terenu o długości ok. 30 metrów prostym płotem wykonanym z desek świerkowych, na solidnej podmurówce, wygeneruje koszt ok. 6200 zł.

Ogrodzenie kamienne

Kolejną atrakcyjną propozycją, lecz kosztowną, jest ogrodzenie wykonane z kamienia/gustowny mur. Kamień również daje szerokie możliwości wzornictwa, od prostego muru, po ogrodzenie wykonane z tzw. kocich łbów, a więc wystających kamieni o różnym kształcie i kolorystyce.

Mur/ogrodzenie kamienne, wymaga solidnego montażu. Jego główną wadą jest fakt, że jest ciężkie, dlatego wymaga konstrukcji opartej na fundamencie osadzonym poniżej poziomu zamarzania gruntu, tj. ok. 80-120 cm. Musi mieć również odpowiednio dopasowaną szerokość względem wysokości. Solidny mur, który ma być trwały nie powinien być węższy niż 1/5 jego wysokości. Warto zastosować poziomą izolację chroniącą przed wilgocią. Konieczne jest również zastosowania systemu dylatacji, czyli odpowiednich szczelin przenoszących naprężenia i odkształcenia, dzięki czemu kamienny mur nie zacznie pękać.
Koszt muru wykonanego z piaskowca o szerokości ok. 30 cm wyniesie ok. 245 zł/m2. Ogrodzenie z kamienia jest trwałe, solidne i nie wymaga częstej pielęgnacji.

Ogrodzenie kute

Stanowią one wyjątkowe połączenie fundamentów murowanych z główną konstrukcją opartą na stalowych prętach. Dla wielu, jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych form ogrodzenia. Elementy stalowe często bywają bogato zdobione, zaprojektowane w niezwykle gustowny sposób według najpiękniejszych arkan sztuki kowalstwa artystycznego.

Stal jest materiałem odpornym na korozję, wygięcia, odkształcenia, dzięki czemu ogrodzenia kute są niezwykle trwałe, stabilne i solidne technicznie. Stal nie jest w przeciwieństwie do drewna, narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie wymaga zatem pielęgnacji i konserwacji.

Ogrodzenie kute jest pozornie dość kosztowną inwestycją. Celowo użyto słowa „pozornie”, bowiem brak konieczności jakiejkolwiek pielęgnacji i wieloletnia trwałość nie narażają na dodatkowe koszta utrzymania, rekompensując finansową inwestycję. Nie łatwo podać przykładowy koszt takiego ogrodzenia, ze względu na szeroki wachlarz możliwości jego wykonania i wyglądu, zależność między innymi od takich aspektów jak aranżacja stalowych prętów, ilość kamienia/cegły użytej do wykonania fundamentów itd.

Przed podjęciem wyboru rodzaju ogrodzenia warto rozważyć kilka czynników. Po pierwsze: trwałość i stabilność ogrodzenia. Po drugie: konieczność prac renowacyjnych/pielęgnacyjnych. Po trzecie: aspekt estetyczny. Dopiero po przeanalizowaniu tych punktów i określeniu swoich potrzeb, warto zadecydować, jakie koszty jesteśmy w stanie wygenerować na ogrodzenie posesji.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór ogrodzeń drewnianych: ( http://ogrodolandia.pl/ogrodzenia ). W ofercie znaleźć można min. panele ogrodzeniowe, płoty sztachetowe, parawany i akcesoria ogrodzeniowe.