Nowoczesne trendy w wykańczaniu wnętrz
Nowe trendy w aranżacjach wnętrz powstają tak szybko, jak szybko zostają wprowadzane nowe materiały wykończeniowe. Dlatego pod tym względem panuje dziś duża różnorodność i mieszanie stylów. Nikogo już nie dziwią płytki ceramiczne na podłodze w salonie albo drewniane panele na ścianach. Czym ostatnio najchętniej wykańcza się mieszkania?
Ciekawe tendencje w wykończeniach mieszkań
Przeglądając katalogi z najnowszymi trendami w aranżacjach, niekiedy nie można wyjść z podziwu. Ściany wewnętrzne z kamienia naturalnego z efektownymi podświetleniami, urzekające pięknem posadzki z egzotycznego drewna, przeszklenia, niekonwencjonalne panele z tworzywa sztucznego na ścianach lub ściany ceglane – to dopiero niektóre z popularnych ostatnimi czasy pomysłów na nadanie mieszkaniu niepowtarzalnego wyglądu.
Jeśli szukamy ciekawego sposobu wykończenia ścian, warto zwrócić uwagę na wielkogabarytowe płytki ceramiczne. Tego typu elementy najbardziej efektownie prezentują się w dużych pomieszczeniach. Można zastosować je w salonach, przestronnych kuchniach i jadalniach, pokojach kąpielowych, itp. Duże płytki ceramiczne dostępne w wielu wariantach, znajdziemy zarówno jednolite, jak i z dekorami, o wszechstronnej kolorystyce. Bez problemu można dopasować je do stylistyki całego wnętrza. Nowoczesne wykończenie ścian to także różnego rodzaju tynki dekoracyjne, np. akrylowe, a także beton architektoniczny, który zyskuje sobie coraz to nowych zwolenników ze względu na liczne atuty.
Co to jest beton architektoniczny?
Beton jako ozdoba wnętrz? Dla osób, które nie miały dotąd styczności z betonem architektonicznym zapewne brzmi to nieco dziwnie. Beton, chyba jak żaden inny materiał, jednoznacznie kojarzy się z surowością, brakiem jakichkolwiek walorów dekoracyjnych, szarością wielkopłytowych osiedli i ogólną brzydotą. Zdanie na temat betonu zdecydowanie może ulec zmianie, jeśli obejrzymy niektóre wytwory z betonu architektonicznego we wnętrzach nowoczesnych mieszkań.
Czym odróżnia się beton architektoniczny od zwyczajnego, że mógł stać się estetycznym materiałem ozdabiającym pomieszczenia mieszkalne? Otóż, nie bez znaczenia jest sama struktura tego surowca – w przeciwieństwie do zwyczajnego betonu, wykonany jest on z wysokiej klasy mieszanki, produkowanej na bazie najnowocześniejszych technologii. Beton architektoniczny charakteryzuje się nienaganną jakością, dzięki której może być używany we wnętrzach. Oczywiście, aby uzyskać zamierzone efekty estetyczne, beton architektoniczny musi być odpowiednio wkomponowany w przestrzeń, nie bez znaczenia jest także nienaganne wykonanie poszczególnych elementów.
Walory betonu architektonicznego
Dobry projekt oraz perfekcyjne wykonanie elementów wykończenia wnętrz z betonu architektonicznego mogą sprawić, że uzyskamy niepowtarzalny efekt w wyglądzie naszych wnętrz. Wielką zaletą tego materiału jest to, że idealnie wpisuje się w panujący dzisiaj trend na surowe, minimalistyczne aranżacje wnętrz. Oprócz samej struktury betonu, nie bez znaczenia jest też jego modna dziś kolorystyka – szara i zimna.
Kolejnym atutem betonu architektonicznego jest jego uniwersalne zastosowanie. Jest to surowiec, który równie dobrze może być zastosowany jako materiał wykończeniowy ścian, jak i podłóg, schodów, filarów, sufitów. Jakby tego było mało, używa się go również do wykańczania drobniejszych elementów, na przykład niewielkich ścianek rozdzielających przestrzeń w dużym wnętrzu albo blatów.
Warto też wspomnieć, iż beton architektoniczny dobrze komponuje się z niemal każdym materiałem, toteż jeśli myślimy o połączeniu go z drewnem, szkłem czy innym surowcem – nie ma tu żadnych ograniczeń. Wymieniając plusy betonu architektonicznego nie sposób nie wspomnieć również o jego cennych właściwościach, spośród których na plan pierwszy wychodzi trwałość i odporność na uszkodzenia.
Inspiracją do napisania tekstu był beton architektoniczny firmy ItBud – dostawcy doskonałych materiałów budowlanych.
Olek
lip 14, 2015 @ 15:22:24
Fajny artykuł, tylko mało zdjęć, beton ten do zastosowania tylko we wnętrzach nowoczesnych lub też w innych ale w małej ilości np. jedna ściana.