Komputer czy konsola – co wybrać do gier?

Każdy kto lubi przebywać w wirtualnym świecie i przeżywać przygody na ekranie monitora lub telewizora musiał stanąć kiedyś przed dylematem: komputer czy konsola. Oba rozwiązania mają wiele zalet, ale też kilka indywidualnych wad, więc tym trudniej jest wybrać, zwłaszcza na początku. Nie chcemy przecież wydać pieniędzy by później okazało się, że nasz zakup jest nietrafiony. Jak więc podjąć decyzję? O tym poniżej.

Komputer

To że komputer oferuje nam o wiele większe spektrum możliwości jest sprawą bezdyskusyjną. Jednakże nie chodzi nam tu przecież o przeglądanie portali społecznościowych, czy też pracę grafika komputerowego. My chcemy zagrać. Pragniemy uczestniczyć w wirtualnej zabawie wspólnie ze znajomymi lub samotnie przemierzać niezliczone światy. Patrząc z tej perspektywy szybko odnajdujemy podstawową wadę komputerów osobistych. Jest to mianowicie bardzo szybki rozwój technologii, który sprawia, że maszyna ze średniej półki kupiona rok czy dwa lata temu, nie jest w stanie poradzić sobie należycie z najnowszymi, grywalnymi tytułami.

Wymagania sprzętowe to zmora graczy komputerowych, którzy śnią o niej koszmary, w oczekiwaniu na najnowsze produkcje świata gier. Na tej podstawie (i na podstawie materiałów przedpremierowych) wielu amatorów tej wirtualnej rozrywki zdaje sobie nagle sprawę, że jeśli jego komputer nie przegrzeje się próbując sprostać postawionym mu wymaganiom, to bardzo możliwe że od razu „wybuchnie”. Lekarstwem na to jest ciągła aktualizacja sprzętu, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi (i niemałymi) kosztami. Największą rolę grają tu karata graficzna i procesor, a te nie są wcale tanie. Przyda się również szybkość, więc kości RAM także należy dodać do listy zakupów, w przeciwnym razie rozgrywka utraci na płynności.

Konsola do gier

Dla jednych najlepsza możliwa decyzja, dla innych ograniczenie jakości. Choć obecnie na rynku znajdują się już modele konsol nowej generacji, to jeszcze do niedawna jakość grafiki pomiędzy PC a konsolą była całkiem spora. Konsole mają określone parametry, moc i szybkość i na tej podstawie tworzy się dla nich gry. Sprawia to, że tytuły na komputer mogą wyglądać ładniej, gdyż konsola ma ograniczone możliwości. Dla niektórych przyzwyczajenie do myszki i klawiatury jest nie do pokonania, kiedy mają przesiąść się na kontroler do gier.

Konsole, by uzyskać odpowiednią jakość obrazu potrzebują także dobrego telewizora. W przypadku komputera jest to monitor mający 24 cale przekątnej ekranu. Tutaj by dobrze się nam grało wielkość zaczyna się od 32 cali (minimum), ale częściej jest to 40 a nawet 50 cali.

Zalety

By ocena była jak najbardziej sprawiedliwa, do powyższych minusów należy dodać także zalety, gdyż to na podstawie ich najczęściej dokonujemy wyboru. Granie to sztuka kompromisu, a plusy rozkładają się następująco:
– gra na konsole zawsze będzie działać (komputer wymaga rozbudowania),
– komputer ma zawsze lepszą grafikę,
– uproszczone sterowanie w wielu rozbudowanych grach na konsoli (dla niektórych to wada, dla innych zaleta),
– nawet najnowsze tytuły na PC są tańsze od tych na konsole,
– wygoda grania na konsoli (bezprzewodowe kontrolery),
– konsola może pełnić funkcję centrum rozrywki (oglądanie filmów, pokazy zdjęć, oraz wspólna gra ze znajomymi np. używając kontrolerów ruchu),
– niektóre świetne tytuły nie są dostępne na konsole danego typu podczas, gdy komputerowi gracze mogą się nimi cieszyć,
– cena konsoli jest niższa od dobrego komputera do grania, a jeśli posiadamy dobry telewizor to tym lepsza jest to inwestycja,
– niektóre tytuły wychodzą wcześniej na konsolę niż na PC.

Artykuł powstał przy współudziale redaktora IT-Blog.pl