Cyna – materiał o zaskakująco szerokim zastosowaniu
Cyna jest pierwiastkiem chemicznym, mającym niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle i technologii. Wiele przedmiotów, które każdy z nas używa na co dzień, zawiera ten metal, często w dość znacznych ilościach. Nie każdy z nas jednak wie, że niepotrzebne rzeczy nie powinny być wyrzucane. Lepiej oddać je do skupu cyny, gdzie za rzeczy, które dla nas nie mają absolutnie żadnej wartości, otrzymamy całkiem niezłą cenę.
Pierwiastki, które zawierają w sobie największe ilości cyny, to kasyteryt i stannin. Ich największe złoża mieszczą się w Azji i w Ameryce Południowej, a konkretnie w Chinach, Indonezji, Tajlandii, Malezji, Brazylii i w Birmie. Wydobywanie cyny nie jest szczególnie kosztownym procesem, jednak znaczne zasoby tego metalu, występują na „rynku wtórnym”, czyli w przedmiotach, do produkcji których została użyta cyna, a które nie znajdują się już użytkowaniu.
Cyna jako metal jest surowcem wtórnym, tak więc niemal w całości nadaje się do odzysku. Racjonalna gospodarka odpadami nie wynika jednak wyłącznie z rachunku ekonomicznego, ale także z dyrektyw i rozporządzeń europejskich oraz lokalnych. Dlatego właśnie na terenie całego kraju działają skupy cyny, gdzie po korzystnej cenie możemy sprzedać przedmioty, które i tak mieliśmy zamiar wyrzucić.
Zastosowanie
Cyna powszechnie kojarzona jest z lutowaniem, jest to jednak jedynie jedno z wielu zastosowań tego metalu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cyna i jej stopy znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle spożywczym. Cyną, ze względu na jej właściwości antykorozyjne, pokrywa się wszelkiego rodzaju puszki, w których przechowywana jest żywność i napoje. Często służy także do pokrywania konwi do mleka.
Podstawowym obszarem zastosowania cyny jest jednak przemysł elektroniczny. Pierwiastek ten, zwłaszcza w połączeniu z innymi metalami, cechuje się doskonałym przewodnictwem elektrycznym. Na uwagę zasługuje także fakt, że cyna wykazuje niezwykle niską temperaturę topienia. Wszystko to sprawia, że metal ten stanowi podstawowy surowiec do tworzenia lutów, czyli połączeń między obwodami elektrycznymi i elektronicznymi. Podstawowy nie oznacza jednak w tym przypadku jedyny – cyna najczęściej łączona jest z miedzią lub ze srebrem. Takie połączenie sprawia, że luty wykazują doskonałe przewodnictwo, oraz są mocne i wytrzymałe.
Właściwości antykorozyjne
Cyna już od dawna znana jest ze swoich niezwykłych właściwości antykorozyjnych. Już w czasach średniowiecznych używano jej do powlekania garnków, naczyń. Innych przedmiotów codziennego użytku. Wynikało to z samej łatwości wdrożenia tego procesu – cyna, w stanie ciekłym, trwale przywiera do stalowych powierzchni.
Współcześnie cyna znajduje zastosowanie m.in. w naprawie nadwozi samochodów i innych pojazdów. Płynna cyna nie tylko zabezpiecza naprawiane miejsce i wszelkie połączenia przed utlenianiem, ale pozwala także na wyrównanie niewielkich nierówności na powierzchni blachy.
Tak szerokie zastosowanie wiąże się z dużym zapotrzebowaniem, dlatego właśnie na terenie całego kraju, działa niejeden skup cyny.
Niepotrzebne przedmioty? Nie wyrzucaj ich!
Bardzo wiele osób wykazuje tendencję do gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. Dopiero, gdy braknie już miejsca na kolejne „rupiecie”, zaczynamy myśleć o porządkach. Nie warto jednak wyrzucać tych rzeczy, które zawierają cynę – może się to okazać zwykłym marnotrawstwem. Skup cyny chętnie przyjmie Twoje niepotrzebne rzeczy, a w zamian wypłaci Ci stosowną należność, której wysokość będzie uzależniona od zawartości tego pierwiastka.
Informacje uzyskane we współpracy ze Stellmetem prowadzącym skup cyny i wybranych metali nadających się do recyklingu.