Z „małą czarną” na majówkę
Pod namiotem w górskim lesie czy w przyczepie kempingowej nad morzem – dla prawdziwych kawoszy filiżanka aromatycznego naparu jest niezbędna nawet w najbardziej nietypowych lokalizacjach. W przeddzień długiego weekendu majowego, warto sprawdzić jakie akcesoria umożliwią przygotowanie kawy z dala od domu.
Jak wynika z badań CBOS, wzrasta liczba osób, które decydują się na przynajmniej dwudniowy odpoczynek poza miejscem zamieszkania. Największą popularnością wśród celów krótkich podróży niezmiennie cieszą się miejscowości nadmorskie, górskie i te, położone w okolicy jezior. Zastępując pobyt w hotelu samodzielnie zorganizowanym noclegiem w przyczepie kempingowej, namiocie lub pensjonacie warto zastanowić się nad ekwipunkiem, który umożliwi nam przygotowanie pobudzającego espresso lub orzeźwiającej kawy mrożonej. Z mobilnymi, kompaktowymi akcesoriami, które zmieszczą się w podróżnym plecaku, zaparzenie kawy będzie możliwe także podczas wędrówki górskimi szlakami lub podczas pikniku na plaży. W co warto zaopatrzyć się na majówkowy wyjazd?
Włoska kafetiera, czyli kawa pod namiotem…
Najstarszy na świecie ekspres ciśnieniowy, czyli kafetiera, pojawił się we Włoszech już w XIX wieku. Dzięki lekkiej konstrukcji, łatwemu użytkowaniu oraz niskiej cenie, urządzenie to stanowi praktyczne rozwiązanie nie tylko do samodzielnego przygotowywania aromatycznej kawy w domu, ale również w czasie podróży. – Parzenie kawy przy pomocy kafetiery rozpoczynamy od wlania wody do jej dolnej części tak, aby jej poziom nie przekroczył widocznego na ściance zaworka. Na sitko wsypujemy zmieloną kawę, lekko wygładzając je powierzchnię, ale nie ubijając – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Następnie skręcamy urządzenie i stawiamy na ogniu na ok. 4 minuty. W warunkach polowych dobrze sprawdzi się kuchenka gazowa, ruszt grilla lub żar z boku ogniska – dodaje ekspert.
…lub w samochodzie
Innym praktycznym rozwiązaniem są modele elektryczne, idealne dla osób, które planują długą podróż autem. Tego typu kafetiery charakteryzuje możliwość podłączenia do ładowarki samochodowej. W ten sposób unikniemy konieczności zatrzymywania się na przydrożnych stacjach benzynowych, samodzielnie przygotowując aromatyczny napar. Co równie istotne, takie urządzenie cechuje niewielki rozmiar, dzięki czemu zmieści się ono w samochodowej podstawce na napoje.
Termos, czyli kawa mrożona na długie wędrówki
Planując na majówkową wyprawę długie wędrówki piesze, warto zadbać o napój, który na szlaku zapewni nam pobudzenie i orzeźwienie. W takich warunkach dobrze sprawdzi się samodzielnie przygotowana kawa mrożona. Ze względu na różnicę temperatury względem otoczenia, napój ten warto przechowywać w szczelnym termosie. Podczas długich wypraw, zastosowanie znajdzie model o pojemności 1500 ml. Za takim rozwiązaniem przemawiają również inne względy praktyczne – im większy termos, tym dłużej utrzymuje się pożądana temperatura napoju. Decydując się na zakup wariantu wykonanego ze stali nierdzewnej, warto jeszcze przed wlaniem zawartości, włożyć go na około 10 minut do zamrażalnika. W ten sposób dłużej zachowa on niską temperaturę.
Opakowanie 80-100g, czyli kawa z gwarancją świeżości
Pakując ekwipunek na kilkudniowy wyjazd, istotna jest przede wszystkim kompaktowość zabieranych rzeczy. – Szczególnie w przypadku plecaka podróżnego, aby uniknąć przeciążenia bagażu, warto zakupić kawę w opakowaniu o objętości 80 lub 100 gram. Taka ilość z pewnością wystarczy do parzenia „małej czarnej” podczas krótkiego urlopu, gwarantując jednocześnie utrzymanie świeżości zmielonych ziaren – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Po otwarciu opakowania, należy związać je gumką recepturką i przetrzymywać w zacienionym i suchym miejscu – dodaje ekspert.
Ekspres kapsułkowy, czyli „mała czarna” na kempingu
Zwolennikom wypraw w towarzystwie przyczepy kempingowej polecany jest natomiast kompaktowy ekspres kapsułkowy. Takie rozwiązanie, gwarantujące przyrządzenie aromatycznej i bogatej w smaku kawy, można zakupić już od ok. 350 zł. Na co, oprócz ceny, warto zwrócić uwagę? Wybierając model z przeznaczeniem do podróżowania, ważne jest, aby cechował się on niewielkimi rozmiarami, zwartą konstrukcją oraz trwałą obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Ekspres kapsułkowy nie wymaga każdorazowego ustawienia parametrów parzenia, jest więc stale gotowy do użycia. Dokonując zakupu, warto zweryfikować, czy pasujące do niego kapsułki są pakowane indywidualnie i hermetycznie, co zapewni ich długotrwałą świeżość. Taki ekspres można zakupić na stronie sklepu internetowego www.sklepsegafredo.pl