Łuszczyca – nieprzyjemna choć niezaraźliwa
Szacuje się, że na każde 100 osób w naszym kraju przypadają co najmniej 2, które chorują na łuszczycę. Uciążliwość tej choroby skóry jest bardzo duża (ciągłe swędzenie, tworzenie się nieestetycznych łusek lub krost, bezprzyczynowe i nagłe zapalenia skóry itp.), ale na nasze szczęście nie jest ona zakaźna.
Z wiedzą na temat przyczyn łuszczycy jest ten problem, że spis ten nie jest w dalszym ciągu kompletny, więc nie zawsze udaje się określić faktyczną przyczynę zachorowania. Jednym z szerzej opisanych czynników tej choroby jest dziedziczność. To właśnie w rodzinach, w których starsze pokolenia dotknięte były tą uciążliwą dolegliwością, istnieje największe podobieństwo nawrotu problemów skórnych u dzieci.
Inny możliwy czynnik zapalny występowania łuszczycy to sytuacje osłabienia układu odpornościowego lub jakiekolwiek nieprawidłowości w jego działaniu. Specjaliści zauważyli bowiem, iż istnieje pewna zbieżność czasowa tej choroby oraz przechodzenia ostrych infekcji przez dzieci.
Także wiek zdaje się mieć w tym przypadku znaczenie, gdyż przyglądając się bliżej problemowi stworzono wniosek, jakoby epicentrum zachorowalności przypadało na przedział wiekowy od 10 do 30 roku życia. Jednak ostatnie lata pokazały również, że do tego grona dołączają także coraz starsze osoby (nawet po 70 roku życia). Prawdopodobnym powodem tej zmiany jest stosowanie niektórych leków przepisywanych podczas leczenia problemów kardiologicznych (tzw. betablokerów) oraz depresji (preparaty litu).
Proces przyspieszony
Doskonale wiemy, że podczas codziennej aktywności nasz naskórek w jakimś stopniu się złuszcza i zastępuje go nowa warstwa. Szacuje się nawet, że całkowita zmiana skóry u człowieka trwa mniej więcej miesiąc. Łuszczyca przyspiesza ten proces kilkakrotnie (możliwa jest nawet ośmiokrotnie większa częstotliwość wymiany naskórka). Normalnie, tylko zrogowaciałe komórki są usuwane lecz w tym wypadku dochodzą do tego także te dojrzałe i zdrowe. Wynikiem tych anomalii jest powstawanie stanów zapalnych. Poznać je możemy po wyglądzie – przybierają postać grudek o różowo-brunatnym zabarwieniu, które pokryte są szorstką skórą przypominającą łuski. Mogą być one pojedyncze lub tworzyć grupy różnego rozmiaru. Gdy spróbujemy pozbyć się wyschniętego naskórka niemal na pewno pojawi się zjawisko znane w medycynie jako „krwawa rosa” – małe kropelki krwi.
Ciągłe nawroty
Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas genetyczną predyspozycje do łuszczycy to znak, że powinniśmy wyjątkowo dbać o swoją skórę. W takim wypadku nawet zadrapanie może stać się ogniskiem do wystąpienia objawów łuszczycy. Stresujące sytuacje, choroby zębów, infekcje – to wszystko również może prowadzić do nasilenia się objawów tej choroby skórnej. W niektórych przypadkach do nawrotów łuszczycy prowadzi ciągłe budowanie swojej diety na bazie tłuszczów zwierzęcych, ostrych przyprawy, marynat czy alkoholu.
Choroba ta we wczesnym stadium jest łatwa do zignorowania, ponieważ lekkim zmianom skórnym nie towarzyszą inne objawy, a wszystko bardzo szybko znika. Gdy zaatakuje całe ciało wtedy najczęściej możemy zobaczyć zmiany skórne na:
– plecach,
– w okolicy pępka,
– kolanach i łokciach,
– uszach,
– paznokciach.
Może się zdarzyć pieczenie, swędzenie, krosty – jest wiele odmian tej choroby więc warto skonsultować się ze specjalistom w ramach jej diagnozy.
By zmniejszyć dolegliwość objawów powinno się…
Problem z łuszczycą jest taki, że leczeniu można poddać jedynie same jej objawy. Jeśli więc zachorujemy to możemy co najwyżej łagodzić dolegliwości oraz wydłużać czas pomiędzy nawrotami choroby. By to uczynić zaleca się:
– wprowadzenie do diety ryb oraz olejów roślinnych,
– spożywanie czerwonych winogron, sałaty, marchwi i czosnku,
– ograniczyć a najlepiej wykluczyć z diety wieprzowinę, czekoladę, kawę, miód, warzywa strączkowe, jabłka, pikantne przyprawy,
– nie palić oraz nie pić alkoholu,
– uważać na jakiekolwiek uszkodzenia skóry oraz nie drażnić dodatkowo miejsc zapalnych,
– używać do kąpieli soli z Morza Martwego,
– ograniczyć opalanie się.
Dziękujemy Gabinetowi Dermatologicznemu za konsultację merytoryczną.