Jak wybrać bramę wjazdową?
Liczba aut w naszym kraju w ostatnim czasie znacznie się zwiększyła. Posiadając swój dom, każdy chce, by nie tylko jego wnętrze, ale i posesja wokół wyglądały maksymalnie reprezentacyjnie. Jednym z ważniejszych elementów, który znajduje się zazwyczaj na posesji jest brama wjazdowa, która winna być dobrana do rodzaju ogrodzenia, jakie posiadamy. Stanowi ona ważny element fasadowy miejsca, gdzie na co dzień mieszkamy, więc na pewno powinna ją cechować wysoka estetyka.
Jak nie trudno się domyślić, skoro posiadamy samochód to najpewniej będziemy jej używać każdego dnia (np. wyjeżdżając i wracając z pracy do domu) więc powinna być także funkcjonalna. Jednak jak dobrać właściwie bramę wjazdową do swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.
Ocena ogólna
Nim przejdzie się do szczegółów wyglądu i funkcji bramy wjazdowej należy przeprowadzić ogólną ocenę swoich potrzeb i skonfrontować je z możliwościami posesji. Dostępne są tu dwa początki scenariusza:
– wybieramy bramę podczas planowania wjazdu na działkę
– wymieniamy bramę wjazdową i mamy już gotowy podjazd
Opcje te mogą różnić się diametralnie lub jedynie szczegółami, jednak truizmem jest, że gdy jesteśmy na etapie planowanie, mamy zazwyczaj większe pole do manewru. Podstawowa ocena powinna jednak za każdym razem obejmować:
– kształt działki (szerokość i długość – na wąskiej posesji najzwyczajniej może nam się nie zmieścić brama przesuwna),
– możliwości konstrukcyjne, jakie daje posesja (wszelkiego typu wzniesienia np. po bokach wjazdu eliminują z wyboru bramę przesuwną),
– bezpieczeństwo użytkowania,
– wygodę użytkowania.
Podstawowe rodzaje bram wjazdowych
Do podstawowych rodzajów bram wjazdowych zalicza się:
– bramy uchylne
– bramy przesuwne
Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady i jak już wspomnieliśmy nie każdy może być dowolnie stosowany. Brama przesuwna zajmuje więcej miejsca, co może okazać się problemem na wąskiej działce, więc zaleca się jej montaż na nieco szerszej przestrzeni (nawet jeśli nie jest ona zbyt głęboka). Długość podjazdu nie ma tu większego znaczenia, gdyż ten rodzaj bram otwiera się wzdłuż ogrodzenia, a nie prostopadle do niego, jak to ma miejsce w przypadku bram uchylnych.
Z kolei bramy uchylne to rozwiązanie dobre dla posesji głębszych, a nie koniecznie szerokich. Wielkość skrzydeł powinniśmy jednak dopasować do kształtu działki, by nie okazało się, że coś stoi na przeszkodzie do pełnego otwarcia bramy. Taka sytuacja nie tylko zmniejszyła by funkcjonalność konstrukcji, ale również mogła by okazać się niebezpieczna np. dla naszego auta.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Szerokość bramy wjazdowej regulują przepisy prawne, wedle których nie może być ona węższa niż 2,4 metra. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo i komfort użytkowania zaleca się, by miała ona minimum 3 metry, co ma w prosty sposób zapobiec uszkodzeniom samochodu czy bramy przez pozwolenie sobie na chwilę nieuwagi. Także inni uczestnicy ruchu i piesi nie mogą być narażeni na niedogodności związane z jej otwieraniem, więc najlepszym wyborem jest zakup bramy uchylnej, której skrzydła otwierają się do wewnątrz działki.
Estetyka
Dobrze wybrana brama wjazdowa to jednak nie tylko funkcjonalność. Również jej wygląd powinien cieszyć oczy i współgrać z otoczeniem – architekturą posesji oraz ogrodzenia. Do wyboru mamy często bramy metalowe, z wykończeniem drewnianym (w przypadku bram przesuwnych) lub zawieszone na murowanych słupkach (bramy uchylne). Można więc powiedzieć, że drugi rodzaj oferuje większe bogactwo materiałów, jednak oferta obu jest na tyle bogata, że z powodzeniem może sprostać gustom każdego klienta.
Artykuł powstał we współpracy z ralp.com.pl