Przygotuj się do świątecznych porządków
Zakupy spożywcze, wybieranie i pakowanie prezentów, ubieranie choinki, dekorowanie domu, przygotowanie kolacji wigilijnej – szereg zadań, które czekają nas w okresie Bożego Narodzenia, sprawia, że przedświąteczne sprzątanie często przebiega w pośpiechu. Podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić porządki i w pełni cieszyć się magicznym nastrojem świąt.
Najczęstszym powodem, który sprawia, że grudniowe sprzątanie przebiega w atmosferze pośpiechu i podenerwowania jest długie zwlekanie z podjęciem działań. Tymczasem, już w połowie miesiąca warto opracować plan, który usprawni cały proces i zagwarantuje, że żaden z etapów nie zostanie pominięty. Porządki należy rozpocząć od zamkniętych przestrzeni: szaf, garderoby i spiżarni. Choć ten etap może okazać się najbardziej czasochłonny, pozwoli nam na pozbycie się zbędnych rzeczy i wygospodarowanie miejsca na schowanie przedmiotów, które powodują że w domu panuje wizualny chaos. Po uporaniu się z tym zadaniem, przystępujemy do zdjęcia firan oraz czyszczenia mebli i dywanów. W ten sposób pozbędziemy się największego kurzu, a dom nabierze przejrzystości i świeżości. Kolejnym krokiem jest umycie okien oraz podłóg i usunięcie widocznych zabrudzeń na ścianach lub ozdobnych okładzinach. W tak przygotowanych przestrzeniach reprezentacyjnych – przedpokoju i salonie – możemy z powodzeniem powiesić pierwsze świąteczne ozdoby.
Kilka dni przed świętami należy wygospodarować czas na dokładne wysprzątanie przestrzeni najczęściej użytkowanych przez domowników: kuchni i łazienki. Wymagają one precyzyjnych i gruntownych porządków z uwagi na konieczność zachowania w nich wysokiego stopnia higieny oraz występujące tam uporczywe zabrudzenia – osad z kamienia czy plamy po kosmetykach i produktach spożywczych. Pamiętajmy jednak, że charakter czynności wykonywanych w tych pomieszczeniach – przygotowywanie jedzenia w kuchni i higiena osobista w łazience, wykluczają możliwość użycia drażniących środków czyszczących. Jak sprawić, by sprzątanie tych przestrzeni przebiegło sprawnie, ale i bezpiecznie?
Kuchnia, czyli centrum świątecznego szaleństwa
Porządek w kuchennym wnętrzu to niewątpliwe ułatwienie podczas przygotowania świątecznych przysmaków. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, sprzątanie rozpoczynamy od segregowania zawartości szafek i szuflad. Do ich przetarcia warto wykorzystać roztwór przygotowany na bazie płynu do naczyń. Taki specyfik będzie bezpieczny nawet w przypadku przestrzeni, gdzie przechowujemy żywność. Następnym, wymagającym najwięcej pracy krokiem jest dokładne wyczyszczenie lodówki, piekarnika oraz mikrofalówki. I tu warto zaufać domowym środkom czystości. W walce z osadami z tłuszczu i zaschniętymi plamami, powstałymi przy gotowaniu, z łatwością poradzi sobie woda z dodatkiem octu. Przypalone zanieczyszczenia na dnie piekarnika usuniemy natomiast przy pomocy sody oczyszczonej. Specyfik mieszamy z niewielką ilością wody, a powstałą w ten sposób pastę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy na 2-3 godziny. Soda będzie także dobrym rozwiązaniem w przypadku lodówki. Po wyjęciu produktów i rozmrożeniu urządzenia, zamiatamy okruchy i resztki jedzenia, a następnie sypiemy proszek na przyschnięte osady. Po usunięciu tego typu zanieczyszczeń, całość przecieramy gąbką z płynem do naczyń i wycieramy do sucha. Dobrym pomysłem będzie także pozostawienie talerzyka z niewielką ilością sody wewnątrz lodówki. Pochłonie ona nieprzyjemne zapachy, utrzymując wrażenie świeżości.
Po uporządkowaniu zamkniętych przestrzeni, przystępujemy do czyszczenia zewnętrznej powierzchni mebli, blatów, kafelków na ścianach oraz strefy zlewozmywakowej. W przypadku frontów i uchwytów szafek, na których często osiadają tłuste zanieczyszczenia, warto wykorzystać płyn do naczyń, który nie naruszy ich struktury. Aby mieć pewność, że nie zarysujemy laminowanej lub lakierowanej powłoki, do rozprowadzenia specyfiku używamy miękkiej strony gąbki lub bawełnianej szmatki. Podobnej ostrożności wymaga czyszczenie armatury kuchennej i zlewozmywaka. – Widoczne ślady kamienia, pojawiające się na powierzchni korpusu baterii wyczyścimy delikatnym roztworem wody z płynem do naczyń. W przypadku twardego, trudnego do usunięcia osadu w miejscu styku armatury ze zlewozmywakiem, pomocna może okazać się nasączona octem gaza, którą pozostawimy na zabrudzeniu przez 1-2 godziny – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Czyszcząc baterię kuchenną, warto także sprawdzić stan napowietrzacza, którego sprawne działanie gwarantuje oszczędność wody. Jeśli sitko jest pokryte kamiennym osadem, a strumień wody jest nierównomierny, należy odkręcić element i włożyć do szklanki z octem, który usunie zabrudzenia, a następnie przepłukać obficie pod silnym strumieniem wody – dodaje ekspert.
Łazienka, czyli strefa domowych porządków
Ostatnim punktem przedświątecznego sprzątania jest łazienka. Z racji wykonywanych tam czynności – codziennej pielęgnacji i higieny osobistej, konieczne aby była ona sterylna i odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym działaniem wilgoci. Czyni to z niej szczególnie wymagające w utrzymaniu pomieszczenie. Pierwszym krokiem w wykonaniu tego zadania jest dokładne wyczyszczenie trudnodostępnych miejsc – kratki wentylacyjnej, załamań grzejników, rury odpływowej sedesu, syfonu oraz fug na styku elementów wyposażenia z podłogą. Następnie porządkujemy szafki i szuflady. Aby mieć pewność, że nie narazimy wnętrza mebli łazienkowych na odkształcenia, po przetarciu należy dokładnie wytrzeć do sucha powierzchnię i zawiasy. Kolejnym etapem jest pielęgnacja ceramiki sanitarnej – umywalki, miski ustępowej oraz bidetu. Pomimo trwałości materiału, nieodpowiednie metody czyszczenia mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę, pozostawiając nieestetyczne zarysowania. – W walce z kamiennymi osadami sprawdzi się roztwór 500 ml octu z trzema łyżkami sody oczyszczonej. Mieszanka ta, pozostawiona przez chwilę na zabrudzeniach, skuteczne je rozmiękczy i usunie. Do przetarcia całej powierzchni ceramiki warto natomiast wykorzystać płyn do naczyń – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Armatura łazienkowa, pełniąca również funkcję ozdobną, to element, który przyciąga najwięcej uwagi. Aby skutecznie usunąć nieestetyczne zacieki, nie naruszając przy tym zewnętrznej powłoki baterii, warto wykorzystać delikatny płyn do naczyń. Po umyciu i spłukaniu, przecieramy powierzchnię suchą szmatką, co pozwoli nadać jej połysk. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku armatury chromowanej, jak i patynowej czy pokrytej kolorową powłoką – dodaje ekspert. Z uwagi na nietypowy kształt i liczne załamania, problemów nastręcza również czyszczenie kabiny prysznicowej. Do usunięcia smug na szklanych powierzchniach przydatny okaże się roztwór wody z octem. Decydując się na to rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że specyfik ten może uszkodzić delikatną powłokę akrylowego brodzika. Do jego przetarcia lepiej wykorzystać mleczko bez granulatu, nakładane miękką stroną gąbki. Ostatnim etapem porządkowania łazienki będzie przetarcie lustra i zamontowanych nad nim reflektorów, umycie podłogi oraz wymiana ręczników.