Laserowe usuwanie blizn – czy jest skuteczne w każdym przypadku?
Blizny to trwałe zmiany na powierzchni skóry, spowodowane jej uszkodzeniem na skutek zabiegów chirurgicznych, urazów, poparzeń czy chorób skóry (np. trądzik). Dla wielu osób są one źródłem kompleksów i utraty wiary w siebie, zwłaszcza gdy znajdują się na twarzy, gdzie są bardzo widoczne. Osoby zmagające się z tym problemem często rozważają laserowe usuwanie blizn. Czy to zabieg dla każdego? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Jak działa laser na blizny? Wyjaśniamy.
Kiedy laserowe usuwanie blizn jest wskazane?
Redukcja blizn laserem to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych chronicznych zmian skórnych. Laser stosuje się w przypadku blizn pourazowych i pooperacyjnych. Pozytywne efekty przynosi również laserowe usuwanie blizn potrądzikowych. Laser inicjuje intensywne procesy naprawcze w skórze, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet do usuwania rozległych blizn, np. po cesarskim cięciu. Warto przy tym zaznaczyć, że zabieg ten można przeprowadzić dopiero po zakończeniu laktacji.
Laserowa redukcja blizn – przeciwwskazania
Laserowe usuwanie blizn to rewelacyjna terapia, która może całkowicie odmienić życie, pomagając pozbyć się kompleksów. Jednak nie jest to zabieg dla każdego. Najczęstsze przeciwwskazania do usuwania blizn laserem to:
- stany zapalne i uszkodzenia skóry,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- nowotwory,
- ciąża i karmienie piersią,
- cukrzyca,
- nadwrażliwość na światło lasera,
- przyjmowanie leków fotouczulających,
- terapia retinoidami i sterydami,
- mocna opalenizna.
Jak działa laser na blizny?
W usuwaniu blizn różnego rodzaju najlepiej sprawdzają się lasery frakcyjne. Przykładem takiego urządzenia jest nieablacyjny laser na blizny ClearSkin PRO używany przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki. Urządzenie to wykorzystywane jest także w celu redukcji zmarszczek i rozstępów.
Laserowe usuwanie blizn polega na wykonaniu serii naświetleń wiązką lasera. Światło przedostaje się w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując kontrolowane mikrouszkodzenia. Zachodzi tam reakcja fototermiczna – znajdująca się w skórze woda zostaje podgrzana i odparowana, a białko skoagulowane. Uruchamiane są naturalne procesy odbudowy skóry, które polegają na produkcji nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za prawidłowy wygląd skóry. Laser frakcyjny nieablacyjny zastosowany na bliznę niszczy zmienioną tkankę i jednocześnie pobudza skórę do odbudowy ubytku. Co ważne, ciągłość naskórka zostaje zachowana.
Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty laseroterapii, zwykle konieczne jest zastosowanie lasera na blizny kilka, a nawet kilkanaście razy w odpowiednich odstępach czasu. Liczbę oraz częstotliwość zabiegów powinien ustalić lekarz podczas konsultacji wstępnej.
Na skuteczność laserowej redukcji blizn wpływ ma nie tylko prawidłowe wykonanie serii zabiegów, ale też odpowiednie postępowanie pacjenta po ich zakończeniu. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Między innymi trzeba stosować łagodne kremy nawilżające i łagodzące. Konieczne jest też używanie kremów z filtrem, a najlepiej unikanie ekspozycji skóry na słońce. Po laserowym usuwaniu blizn nie wolno korzystać z solarium ani przebywać na słońcu bez fotoochorny. Promieniowanie UV mogłoby spowodować trwałe przebarwienia. Skóra potrzebuje około 4–6 tygodni od momentu wykonania ostatniego zabiegu w serii, aby dojść do siebie i zakończyć procesy regeneracyjne.
Jeżeli masz więcej pytań na temat laserowego usuwania blizn, zapraszamy do kontaktu z warszawską Kliniką Miracki, specjalizującą się w laseroterapii.