5 rad dla początkujących ogrodników, dzięki którym każdy ogród będzie piękny
Każdy ogród może być piękny i jeśli patrząc na swój powątpiewasz, przeczytaj nasz poradnik dla początkujących ogrodników. Być może znajdziesz swój błąd i go naprawisz. To uniwersalne rady niezależnie od wielkości ogrodu. Oczywiście bez pracy się nie obejdzie, wszak ogród nie zadba o siebie sam.
Przygotuj odpowiednio teren do założenia ogrodu – zadbaj o odchwaszczenie
Na samym początku trzeba przygotować ziemię pod założenie ogrodu. Zatem pozbywamy się wszystkich korzeni chwastów, a nawet niewielkich drzewek, jeśli wcześniej tam rosły i zostały ścięte. Odchwaszczenia możemy dokonać na kilka różnych sposobów. Możemy użyć do tego celu środków chemicznych. Jednak wtedy trzeba będzie odczekać z sadzeniem. Najlepiej zatem zdecydować się na mozolną pracę odchwaszczania przy pomocy motyki. Jest jeszcze jedna metoda, a mianowicie opryski naturalne, tę jednak warto zachować na późniejszy czas, gdy pojawią się chwasty wśród zasadzonych już roślin.
Zafunduj sobie siatkę na krety
Chwasty, to jedno, ale są jeszcze liczne szkodniki, nie tylko krety, ale również nornice, czy myszy. Zatem, aby bulwy czy cebule nie były w przyszłości podgryzane, a na trawie nie pojawiały się charakterystyczne kopczyki, koniecznie pod warstwę ziemi należy założyć poprzeczną siatkę na krety. Dlaczego poprzeczną? Po w przypadku podłużnej kret może się przekopać. Najlepsza będzie ta z drobnymi oczkami z polipropylenu. Odpowiednia budowa nie pozwala gryzoniom przedostać się na powierzchnię, a jednocześnie umożliwia swobodne zapuszczanie korzeni przez rośliny. Siatka na krety powinna być zamontowana ok. 10 cm pod trawnikiem. Warto wiedzieć, że może również ograniczać wzrost niektórych chwastów.
Wybierz odpowiedni gatunek trawy i dbaj o intensywne podlewanie, a następnie napowietrzanie, nawożenie i koszenie
Kiedy już podłoże jest przygotowane można przystąpić do wysiewania trawy. Jednak najpierw trzeba wybrać odpowiednią mieszankę. Na pewno trawa sportowa sprawdzi się tam, gdzie ogród ma być użytkowany przez dzieci. Zwykle mieszanki traw to rajgras angielski, a także kostrzewa czerwona, choć spotyka się także różne inne, zawierające także wiechliny. Niezależnie od rodzaju trawy ziemię przed sypaniem nasion warto napowietrzyć, a w tym celu użyć zwykłych grabi. Po wysianiu należy nasiona podlewać intensywnie. Podlewanie kontynuujemy przez cały czas nawet, kiedy trawa już wzejdzie. Trzeba robić to przynajmniej co 2-3 dni, a w okresach lata codziennie, oczywiście nie w godzinach największych upałów, aby nie porazić trawy i nie spowodować jej gwałtownego żółknięcia. Ważne będzie również nawożenie, gdyż dostęp do składników odżywczych, a także PH gleby ma istotne znaczenie dla jakości trawy. Kiedy trawa osiągnie 8 cm należy ją skosić o połowę. Następne koszenie należy zaplanować, gdy znów urośnie do takiej wysokości. Regularne koszenie sprawia, że trawa się wzmacnia i ma silniejsze korzenie.
Wybierz łatwe w uprawie kwiaty na rabaty
Z trawą jest sporo pracy, jednak pielęgnacja ogrodu to przede wszystkim doglądanie zasadzonych roślin, dlatego warto wybrać te łatwe w uprawie, dostępna na stronie: euroogrod.com.pl. Do tych, które nie są wymagające należą wrzosy. Są niezwykle odporne na temperaturę, nie straszne im ulewy, a nawet susze. Obok wrzosów można zasadzić lawendę. Obydwie rośliny doskonale się komponują. Przy rabatach pięknie prezentują się także niewielkie drzewka karłowate, np. cyprysiki, które także nie są bardzo wymagające. Warto sprawdzać, które rośliny są najbardziej odporne na różne skrajne czynniki i na tej podstawie dobierać je do ogrodu. Oczywiście istotne znaczenie ma również estetyka i dopasowanie gatunków.
Pamiętaj o nawożeniu, usuwaniu chwastów i liści
Na sam koniec naszego małego A, B, C dla początkujących przypominamy o nawożeniu roślin. Nawozy trzeba dobierać do określonych gatunków. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż wybór tych uniwersalnych. Oczywiście wtedy, gdy pojawią się chwasty, trzeba je usunąć stosując metodę ręczną lub opryskową. Jesienią bardzo ważne jest usuwanie liści, a późną wiosną także zwiędniętych kwiatów i liści, zwłaszcza w przypadku roślin cebulowych.
Wszystkim początkującym ogrodnikom życzymy powodzenia w tworzeniu wymarzonego ogrodu. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże lepiej zadbać o ten skrawek ziemi.