Co to jest parafina?
Substancja pochodna od ropy naftowej, nierozpuszczalna w wodzie, charakteryzująca się zdolnością magazynowania ciepła. Parafina ma wiele zastosowań i właściwości, które uczyniły ją popularną szczególnie w dziedzinie kosmetyki.
Parafina, właściwości i jej zastosowanie.
- Za sprawą zdolności magazynowania ciepła, rozgrzewa, a nawet może przegrzać daną część ciała. Ma to jednak pozytywny skutek, gdyż wpływa pozytywnie na krążenie krwi, natlenia komórki, zmniejsza stany zapalne oraz bóle im towarzyszące.
- Jest terapią wspierającą w walce z infekcjami dróg moczowych, chorób narządu ruchu, leczeniu stawów oraz kości. Ponadto za jej sprawą o wiele sprawniej goją się blizny.
- Ma korzystny wpływ na skórę – odżywia, odmładza, a także dodaje skórze elastyczności. Ponadto przyspiesza gojenie się ran w kontakcie ze skórą.
- Stosowana przez fizjoterapeutów – parafina ma to do siebie, że odżywia również stawy, stąd często wykorzystywana jest w fizjoterapii na przeciążone stawy.
- Ma działanie rozkurczowe – za sprawą ciepła rozluźnia mięśnie oraz zapobiega ich przykurczom po urazach. Ta sama sytuacja dotyczy też ścięgien.
Rodzaje parafiny
- Parafina twarda – wyróżnia ją topnienie w 60 w stopniach Celsjusza.
- Parafina miękka – topnieje w 45 do 50 stopniach Celsjusza.
- Parafina ciekła – nie ma żadnej barwny ani zapachu.
Kiedy nie należy stosować parafiny?
- W przypadku ostrzejszych stanów zapalnych nie zaleca się jej stosować, gdyż może spowodować ich nasilenie.
- Osteoporoza to też niestety wróg parafiny, zwiększający się ucisk opatrunku sprawia, że krew nie ma jak swobodnie przepływać, co może być powodem martwicy.
- Nie powinno stosować się parafiny miejscowo tam, gdzie wystąpił zabieg w uszkodzeniach układu żylno-chłonnego.
- Choć parafina ma pozytywne działa na gojenie blizn, nie można tego robić zbyt wcześnie, blizna musi nieco odczekać.
- Zmiany troficzne i martwicze, również są powodem do rezygnacji z parafiny.
- Nie nadaje się do skóry tłustej i mieszanej, a także w przypadku trądziku – może pogorszyć stan cery, zatykając ujścia gruczołów łojowych.
Czy warto stosować parafinę?
Zima już za pasem, a przemarznięte dłonie z powodu braku rękawiczek, czy też stopy, przez dobór nieodpowiednich butów to dość częsta przypadłość. Parafina jest jak ukojenie na przemarznięte kończyny, co więcej nie wywołuje żadnych podrażnień i bardzo rzadko powoduje alergię. Reasumując, parafina ma tak wiele pozytywnych właściwości, że warto rozważyć jej stosowanie, po uprzednim przeanalizowaniu czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Jeśli przeciwwskazania nie istnieją, a doskwierający ból jest możliwy do rozwiązania przez ciepłolecznictwo, to jak najbardziej można po nią sięgnąć.