Łojotokowe zapalnie skóry twarzy

Problemy skórne na twarzy dają w kość zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Każdemu z nas zależy na dobrym wyglądzie. Kiedy na naszej skórze pojawia się nieproszony gość, boimy się, że ktoś zarzuci nam brak higieny. Dbałość o czystość jest ważna, ale niestety nie tylko od niej zależy stan naszej skóry.

Jeden wyprysk po zjedzeniu czegoś ostrego czy słodkiego bądź pojawiające się pryszcze tuż przed okresem nie są niczym strasznym. Gorzej, jeżeli stan skóry świadczy o toczącym się na niej procesie chorobowym. Nie znaczy to, że należy zacząć rozpaczać i przestać wychodzić z domu. Kobiety są w tym dobrym położeniu, że mogą poratować się makijażem, jednak także od nich wymaga się, żeby były piękne bez makijażowej maski.

Jednym ze schorzeń, jakie może nas dopaść, jest łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Jest to choroba przewlekła, która objawią się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry twarzy. Przyczyna powstawania tej choroby nie jest do końca poznana, jednak dermatolodzy potrafią sobie z nią radzić.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się czerwonymi plamami pokrytymi tłustymi łuskami. Zmiany te występują zazwyczaj w miejscach, które naturalnie na twarzy są bardziej tłuste np. płatki nosa, brwi, czoło i linia włosów. Zmianom na twarzy również może towarzyszyć łupież na skórze głowy. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy dotyczy najczęściej mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

Przyczyny

Za powstawanie zmian łojotokowych na skórze oskarża się drożdże z gatunku Malassezja. Nie jest to jednak do końca potwierdzone. Do winowajców zalicza się również stres, nieprawidłowa dieta i pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe. Do zaostrzenia objawów dochodzi również, kiedy osłabieniu ulegnie nasza odporność.

Leczenie

Podstawą leczenia zapalenia łojotokowego skóry jest konsultacja z doświadczonym dermatologiem. Działania na własną rękę mogą jedynie zaostrzyć problem. Zalecenia lekarskie najczęściej obejmują stosowanie leków przeciwgrzybiczych, dermo kortykosteroidów. Dodatkowo do pielęgnacji zaleca się stosowanie dermokosmetyków, które są delikatne dla podrażnionej już skóry.