Sierpień w ogrodzie – co jest do zrobienia?

W sierpniu lato powoli dobiega końca, a ilość pracy w ogrodzie nie zmniejsza się. Jeśli opieka nad roślinami w poprzednich miesiącach była prawidłowa, w sierpniu będzie następujący ogólny obraz działki ogrodowej: grządki są pełne różnych warzyw, a drzewa owocowe i krzewy są pełne owoców. Jednak nie jest to czas odpoczynku dla ogrodnika, jest jeszcze wiele do zrobienia.

Sierpień w ogrodzie – co jest do zrobienia?

W sierpniu trwają zbiory owoców i rozpoczyna się ich magazynowanie i przetwarzanie na zimę. Przed usunięciem owoców drzewa i krzewy muszą być odżywione nawozami azotowymi i dużą ilością wody. Konieczne jest terminowe usuwanie opadłych owoców. Młode drzewa można nawozić siarczanem potasu i pełnym kompleksem nawozów z mikroelementami.

W celu zapewnienia pełnego dojrzewania owoców, drzewa i krzewy ogrodowe w sierpniu powinny być ponownie nawadniane roztworem mocznika. Przy czym roztwór podaje się dla upraw jagodowych – 1%, dla jabłoni – 0,5%, dla gruszek – 0,3%. Wiśnie najlepiej nawozić 1% roztworem siarczanu potasu. Procedurę tę najlepiej przeprowadzić wieczorem w pochmurną pogodę. Nawet te drzewa i krzewy, które wydały już plony, należy dobrze podlewać i nawozić, ponieważ zaczyna się formowanie przyszłych zbiorów. W sierpniu drzewa i krzewy owocowe przestają rosnąć. Jeśli nadal występuje pojedynczy wzrost pędów, trzeba je usunąć. Aby ułatwić ochronę drzew i krzewów owocowych w zimnych porach roku, konieczne jest dodanie do nich nawozów fosforowo-potasowych.

Szkodniki – jak się ich pozbyć z ogrodu?

Szkodników roślin w sierpniu jest sporo. Na koronach niektórych drzew owocowych: śliwki, wiśni, jabłka i innych można zauważyć wysychanie wierzchołków. Konieczne jest zwalczanie szkodników w następujący sposób: pociąć i spalić wysuszone gałęzie i opryskiwać gałęzie środkami owadobójczymi. Aby znacznie zmniejszyć liczbę muszek wiśniowych, możesz przekopać łopatą ziemię pod drzewami.

Walkę ze szkodnikami aktywnie rozmnażającymi się w tym czasie można przeprowadzić za pomocą siarki koloidalnej. Przeciwko mszycom można użyć sprawdzonego środka ludowego: umieścić 150 gramów pokruszonego czosnku w trzylitrowym słoiku, zalać wodą i przetrzymywać przez trzy dni w ciemnym miejscu. Przed użyciem wymieszać 1,5 szklanki naparu czosnkowego z 10 litrami wody i aby lepiej utrzymać roztwór na liściach, dodać mydło do prania. Leczenie chorób drzew – parcha, odbywa się poprzez leczenie fungicydami np. siarką.

Pielęgnacja krzewów owocowych w sierpniu

Z malin trzeba odciąć stare i chore pędy. W przypadku nowych jednorocznych pędów odciąć końcówkę o 10–15 cm, w tym czasie maliny można nawozić np. solą potasową. W sierpniu następuje zbiór głównie czerwonych i czarnych porzeczek. Owoce muszą być zbierane na czas, wtedy maksymalna wartość odżywcza zostanie zachowana, a krzew będzie w stanie przygotować się do nowej uprawy.

Uwolnione z owoców krzewy czarnej i czerwonej porzeczki można nawozić, gnojowicą, saletrą amonową lub kompostem torfowym. Agrest jest często dotknięty przez mączniaka. W sierpniu nadszedł czas na leczenie agrestu wystarczy posypać krzewy roztworem sody z mydłem. Od sierpnia do 10 września sadzone są truskawki. Mały sekret: nagietek posadzony obok truskawki może chronić truskawki przed różnymi chorobami wirusowymi i przed nicieniami. Po zebraniu truskawki roczne i dwuletnie należy nawozić azotanem amonu, chlorkiem potasu. Pełny nawóz mineralny lub organiczny stosuje się pod truskawkami w trzecim roku owocowania.

Jakie działania zaleca się wykonywać w sierpniu w ogrodzie?

Na samym początku miesiąca w szklarni można wysiewać koper, pietruszkę, wczesną sałatę, rzodkiewkę, aby zawsze mieć pod ręką świeże witaminy. Młode nasadzenia będą wymagały uwagi w sierpniu, potrzebują regularnego podlewania niezawodnej ochrony przed chorobami i szkodliwymi owadami. Trzeba sprawdzić gałęzie, aby zapobiec atakowi jedwabników, można je również znaleźć na drewnianych płotach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.